Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Latarką w półmrok: Gdańscy kupcy rekomendują: Racja podatku obrotowego

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 listopada 2015 18:15

altZamartwia się obłudnie Jacek Bendykowski, polityczny arystokrata z PO, o kondycję sympatycznych wiejskich sklepików czy księgarń, które, pozbawione delegatury gospodarczej na Cyprze, padną pod ciężarem podatku od hipermarketów, którym rząd Beaty Szydło chce pomóc, całkiem jawnie, w realizacji społecznej odpowiedzialności biznesu.


Rekomendowana w projekcie ustawy stawka fiskalna liczona od powierzchni sprzedaży powyżej 250 m.kw. mogłaby istotnie dotknąć niemal wszystkie liczące się sklepy polskich kupców, uniemożliwiając jakąkolwiek konkurencję z sieciami zagranicznymi, które określając wolumen zakupów dyktują warunki cenowe dla producentów. Lobbująca za takim rozwiązaniem, pognębiającym mały rodzimy handel, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, to ekspozytura interesów Metro, Auchan, Kauflandu, Lidla, Tesco, JMP i Carrefoura.


Forum Gdańskich Organizacji Kupieckich i Rzemieślniczych rekomenduje politykom PiS projekt rozwiązania, które przeciwdziałając unikaniu płacenia podatku dochodowego przez sieci zagraniczne, nie dotknie działających lokalnie i płacących 100 proc. podatku w kraju polskich handlowców.
Podatek obrotowy powinien być wymierzany od wielkości sprzedaży, a nie wymiaru powierzchni sklepu. Zamiast mierzyć powierzchnię, zatrudniać armię rzeczoznawców, zwiększając koszty poboru daniny, wystarczy comiesięczna lektura zapisów fiskalnych. Gdańskie forum proponuje politykom PiS rozwiązanie proste, skuteczne i logiczne -naliczanie podatku obrotowego od... obrotów sprzedającego. Pod rozwagę podsuwa model progresywny lub liniowy. Punktem wyjścia do powstania obowiązku byłby obrót miesięczny powyżej 10 mln zł lub 12,5 mln zł. Nadwyżka ponad ten próg byłaby objęta półprocentową stawką, powyżej 35 mln zł miesięcznej sprzedaży stawka podatku miałby wynosić 2 procent. W wersji liniowej, przy jednolitej stawce 2 proc., obowiązek zapłaty podatku obrotowego powstałby dopiero przy miesięcznej sprzedaży większej niż 15 mln zł.


Tak skonstruowany podatek, wynikający z zapisów w kasie fiskalnej, jest prosty w obsłudze, tani w eksploatacji, ma też walor polityczny, bo nie dyskryminuje kapitału ze względu na kraj pochodzenia. Jego wprowadzenie żadnego biurokratę w Brukseli nie wzruszy, bo polityka fiskalna państw UE jest suwerennym prawem państw członkowskich.


Projekt gdańskiego forum wyrównuje szanse handlu mniejszego w starciu z handlem przemysłowym, którego globalny rozmiar ułatwia prowadzenie wyrafinowanej inżynierii finansowej - korzystnej dla korporacji, ale społecznie bezużytecznej. Lepiej żeby to państwo polskie realizowało społeczną odpowiedzialność biznesu, wypełniając obowiązki konstytucyjne w zakresie uprawnień obywateli w dostępie do ochrony zdrowia, edukacji, polityki społecznej i budownictwa mieszkaniowego. To są obowiązki niezbywalne, a nie dekoracyjne alibi wpisane w system eksploatacji gospodarczej.


Gdański projekt, przygotowany przez właścicieli sklepów, ekspertów podatkowych i prawników, daje państwu proste urządzenie do efektywnej realizacji misji konstytucyjnej. Ucieszy posiadaczy sympatycznych wiejskich sklepików i księgarni, choć nie ucieszy politycznych klientów PO.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież