Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Latarką w półmrok: Gdańscy kupcy rekomendują: Racja podatku obrotowego

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 listopada 2015 18:15

altZamartwia się obłudnie Jacek Bendykowski, polityczny arystokrata z PO, o kondycję sympatycznych wiejskich sklepików czy księgarń, które, pozbawione delegatury gospodarczej na Cyprze, padną pod ciężarem podatku od hipermarketów, którym rząd Beaty Szydło chce pomóc, całkiem jawnie, w realizacji społecznej odpowiedzialności biznesu.


Rekomendowana w projekcie ustawy stawka fiskalna liczona od powierzchni sprzedaży powyżej 250 m.kw. mogłaby istotnie dotknąć niemal wszystkie liczące się sklepy polskich kupców, uniemożliwiając jakąkolwiek konkurencję z sieciami zagranicznymi, które określając wolumen zakupów dyktują warunki cenowe dla producentów. Lobbująca za takim rozwiązaniem, pognębiającym mały rodzimy handel, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, to ekspozytura interesów Metro, Auchan, Kauflandu, Lidla, Tesco, JMP i Carrefoura.


Forum Gdańskich Organizacji Kupieckich i Rzemieślniczych rekomenduje politykom PiS projekt rozwiązania, które przeciwdziałając unikaniu płacenia podatku dochodowego przez sieci zagraniczne, nie dotknie działających lokalnie i płacących 100 proc. podatku w kraju polskich handlowców.
Podatek obrotowy powinien być wymierzany od wielkości sprzedaży, a nie wymiaru powierzchni sklepu. Zamiast mierzyć powierzchnię, zatrudniać armię rzeczoznawców, zwiększając koszty poboru daniny, wystarczy comiesięczna lektura zapisów fiskalnych. Gdańskie forum proponuje politykom PiS rozwiązanie proste, skuteczne i logiczne -naliczanie podatku obrotowego od... obrotów sprzedającego. Pod rozwagę podsuwa model progresywny lub liniowy. Punktem wyjścia do powstania obowiązku byłby obrót miesięczny powyżej 10 mln zł lub 12,5 mln zł. Nadwyżka ponad ten próg byłaby objęta półprocentową stawką, powyżej 35 mln zł miesięcznej sprzedaży stawka podatku miałby wynosić 2 procent. W wersji liniowej, przy jednolitej stawce 2 proc., obowiązek zapłaty podatku obrotowego powstałby dopiero przy miesięcznej sprzedaży większej niż 15 mln zł.


Tak skonstruowany podatek, wynikający z zapisów w kasie fiskalnej, jest prosty w obsłudze, tani w eksploatacji, ma też walor polityczny, bo nie dyskryminuje kapitału ze względu na kraj pochodzenia. Jego wprowadzenie żadnego biurokratę w Brukseli nie wzruszy, bo polityka fiskalna państw UE jest suwerennym prawem państw członkowskich.


Projekt gdańskiego forum wyrównuje szanse handlu mniejszego w starciu z handlem przemysłowym, którego globalny rozmiar ułatwia prowadzenie wyrafinowanej inżynierii finansowej - korzystnej dla korporacji, ale społecznie bezużytecznej. Lepiej żeby to państwo polskie realizowało społeczną odpowiedzialność biznesu, wypełniając obowiązki konstytucyjne w zakresie uprawnień obywateli w dostępie do ochrony zdrowia, edukacji, polityki społecznej i budownictwa mieszkaniowego. To są obowiązki niezbywalne, a nie dekoracyjne alibi wpisane w system eksploatacji gospodarczej.


Gdański projekt, przygotowany przez właścicieli sklepów, ekspertów podatkowych i prawników, daje państwu proste urządzenie do efektywnej realizacji misji konstytucyjnej. Ucieszy posiadaczy sympatycznych wiejskich sklepików i księgarni, choć nie ucieszy politycznych klientów PO.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież