Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prof. Piotr Czauderna: Nie akceptuję, gdy gardzi się słabszym

Ocena użytkowników: / 39
SłabyŚwietny 
piątek, 13 października 2023 19:07

Prof. Piotr Czauderna

Często spotykam się w swoim życiu z pytaniem: jak to możliwe, że popieram PiS?

Przecież relatywnie dobrze mi się powodzi, jeżdżę po świecie, jestem uznawany za człowieka sukcesu i jak to kiedyś usłyszałem: „Pan jest taki ładny i dobrze ubrany, a oni są tacy brzydcy”! No cóż, widocznie mam trochę inne, takie jakby bardziej Herbertowskie, poczucie estetyki.

A zatem dlaczego głosuję na PiS?

Oczywiście, nie jest to żadna partia moich marzeń. Takowych w polityce po prostu nie ma. Rządzenie opiera się na sztuce różnorakich kompromisów, a pole decyzji jest radykalnie węższe niż sądzą wyborcy, kadry są jakie są i nie wszystkimi kierują szlachetne motywacje. Ważne, by jednak chodziło o coś więcej niż własny partykularny czy wąski grupowy interes, by przyświecała rządzącym jakaś szersza strategiczna wizja, w której chodzi także o Polskę, choć wiem, że wydaje się to wyświechtane. Jednak dla mnie Polska to dziedzictwo naszych przodków, które musimy przenieść dalej, jakkolwiek górnolotnie, by to nie brzmiało! A PiS-owi, w mojej ocenie, przy wszystkich jego słabościach, niepowodzeniach, ograniczeniach i przewinach, chodzi mimo wszystko o Polskę, a to znacznie więcej niż tylko własny interes.

Po pierwsze głosuję na PiS, bo mówiąc kolokwialnie, ”dowozi on tematy” i realizuje obietnice! Bo dokonali niemożliwego: znaleźli setki miliardów złotych na 500plus, 300plus, 13-tą i 14-tą emeryturę, kolejne tarcze antykryzysowe, przekopanie Mierzei Wiślanej, unowocześnienie polskiej armii, realizację gazociągu Baltic Pipe, przekopanie tunelu do Świnoujścia, zwiększenie finansowania ochrony zdrowia o grubo ponad 50%, dzięki czemu płace lekarzy i pielęgniarek znacząco wzrosły i przestali oni wyjeżdżać zagranicę, a wręcz zaczęli wracać do kraju.

Po drugie, bo uszczelnili system podatkowy, skutecznie pokonali mafie VAT-owskie, zwiększyli wpływy do budżetu, m.in. z podatków CIT i PIT, nie zwiększając przy tym ich wysokości, nie zwiększyli polskiego zadłużenia, a wręcz poprawiając jego strukturę, np. poprzez zmniejszenie zadłużenia zagranicznego, bo zwiększyli 2-krotnie rezerwy walutowe i trzykrotnie rezerwy w złocie Narodowego Banku Polskiego. W tym czasie polskie PKB wzrosło o ponad 30%, spadło bezrobocie i wzrosły płace, w tym szczególnie płaca minimalna. Podjęto też wiele strategicznych projektów, rozwinięto energetykę słoneczną, czy też zapewniono Polsce bezpieczeństwo energetyczne, co okazało się kluczowe w czasie wojny w Ukrainie. Tych wszystkich osiągnięć, nawet przy wybitnej niechęci do PiS-u nie da się zanegować. Oczywiście były też rzeczy, których nie udało się skutecznie zrealizować, np. reforma systemu sprawiedliwości. Jednak, mimo to Polska jest obecnie niesłychanie szybko rozwijającym się i bezpiecznym krajem, w którym po prostu dobrze się żyje. Przyznał to niedawno jeden z polityków opozycji, a ja wielokrotnie słyszałem to z ust swoich zagranicznych gości. A mimo to Polacy mają w sobie jakiś dziwny gen skłonności do wiecznego niezadowolenia i narzekania, często wbrew oczywistym faktom. Odwiedzałem wielokrotnie Czechy, Słowację czy Węgry i mogę potwierdzić, że pomimo niejednokrotnie lepszych wskaźników makroekonomicznych ludziom w tych krajach żyje się biedniej.

Po trzecie głosuję na PiS, bo nie akceptuję, gdy gardzi się innymi, szczególnie tymi słabszymi, którym w życiu gorzej się powiodło.

Po czwarte i co jest niesłychanie ważne, głosuję na PiS, bo nie rozumiem jak można oddać władzę nad krajem politykom, którzy tak głęboko i fundamentalnie przez wiele lat mylili się odnośnie polityki zagranicznej i polskiego interesu narodowego, którzy patronowali współpracy polskich służb z rosyjskim wywiadem mimo wiedzy, jakim krajem jest Rosja, którzy nie zrobili wszystkiego by uczciwie i w pełni wyjaśnić co zdarzyło się pod Smoleńskiem.

Po piąte, bo współczesny świat jest niesłychanie złożonym mechanizmem o znacznym stopniu nieprzewidywalności i rządzą nim potężne interesy. Tak samo zresztą dzieje się w Unii Europejskiej, gdzie swoich narodowych interesów trzeba twardo bronić, a nie bezmyślnie brać stronę silniejszych, tym bardziej, że na naszych oczach Komisja Europejska usiłuje narzucić słabszym krajom poza traktatowe zobowiązania. I nie chodzi o żadne wychodzenie z Unii, jak usiłuje straszyć opozycja, tylko właśnie o twardą walkę o własne interesy i biznesy, co jest gdzie indziej akceptowaną normą, bo kapitał ma swoją narodowość wbrew temu, co usiłowano nam przez lata wmówić.

I po szóste, głosuję na PiS, bo widzę ile się w ciągu ostatnich 8 lat zmieniło: w polskiej ochronie zdrowia, w polskich szpitalach, na polskich drogach i to bez bankructw polskich przedsiębiorców. I tego wszystkiego dokonano bez wyprzedaży polskiego dziedzictwa, np. Polskich Nagrań, i majątku narodowego, w tym szczególnie spółek o charakterze strategicznym, niejednokrotnie poniżej ich wartości.

Od naszego wyboru naprawdę zależy bardzo wiele, a w pierwszym rzędzie zależy od niego przyszłość Polski. Od nas bowiem zależy czy pójdziemy w stronę dumnej i twardo, a niekiedy boleśnie, ale ambitnie, walczącej o swoją pomyślność (wbrew wielu trudnym wyzwaniom) „Poland”, czy też będziemy popierać politykę „”letniej wody w kranie” i zaakceptujemy potulnie rolę europejskiej prowincji zależnej od innych potężniejszych sąsiadów, czyli koncepcji „PO-Land”. Tylko tyle i aż tyle!Inne artykuły związane z: