100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prof. Piotr Czauderna: Nie akceptuję, gdy gardzi się słabszym

Ocena użytkowników: / 28
SłabyŚwietny 
piątek, 13 października 2023 19:07

Prof. Piotr Czauderna

Często spotykam się w swoim życiu z pytaniem: jak to możliwe, że popieram PiS?

Przecież relatywnie dobrze mi się powodzi, jeżdżę po świecie, jestem uznawany za człowieka sukcesu i jak to kiedyś usłyszałem: „Pan jest taki ładny i dobrze ubrany, a oni są tacy brzydcy”! No cóż, widocznie mam trochę inne, takie jakby bardziej Herbertowskie, poczucie estetyki.

A zatem dlaczego głosuję na PiS?

Oczywiście, nie jest to żadna partia moich marzeń. Takowych w polityce po prostu nie ma. Rządzenie opiera się na sztuce różnorakich kompromisów, a pole decyzji jest radykalnie węższe niż sądzą wyborcy, kadry są jakie są i nie wszystkimi kierują szlachetne motywacje. Ważne, by jednak chodziło o coś więcej niż własny partykularny czy wąski grupowy interes, by przyświecała rządzącym jakaś szersza strategiczna wizja, w której chodzi także o Polskę, choć wiem, że wydaje się to wyświechtane. Jednak dla mnie Polska to dziedzictwo naszych przodków, które musimy przenieść dalej, jakkolwiek górnolotnie, by to nie brzmiało! A PiS-owi, w mojej ocenie, przy wszystkich jego słabościach, niepowodzeniach, ograniczeniach i przewinach, chodzi mimo wszystko o Polskę, a to znacznie więcej niż tylko własny interes.

Po pierwsze głosuję na PiS, bo mówiąc kolokwialnie, ”dowozi on tematy” i realizuje obietnice! Bo dokonali niemożliwego: znaleźli setki miliardów złotych na 500plus, 300plus, 13-tą i 14-tą emeryturę, kolejne tarcze antykryzysowe, przekopanie Mierzei Wiślanej, unowocześnienie polskiej armii, realizację gazociągu Baltic Pipe, przekopanie tunelu do Świnoujścia, zwiększenie finansowania ochrony zdrowia o grubo ponad 50%, dzięki czemu płace lekarzy i pielęgniarek znacząco wzrosły i przestali oni wyjeżdżać zagranicę, a wręcz zaczęli wracać do kraju.

Po drugie, bo uszczelnili system podatkowy, skutecznie pokonali mafie VAT-owskie, zwiększyli wpływy do budżetu, m.in. z podatków CIT i PIT, nie zwiększając przy tym ich wysokości, nie zwiększyli polskiego zadłużenia, a wręcz poprawiając jego strukturę, np. poprzez zmniejszenie zadłużenia zagranicznego, bo zwiększyli 2-krotnie rezerwy walutowe i trzykrotnie rezerwy w złocie Narodowego Banku Polskiego. W tym czasie polskie PKB wzrosło o ponad 30%, spadło bezrobocie i wzrosły płace, w tym szczególnie płaca minimalna. Podjęto też wiele strategicznych projektów, rozwinięto energetykę słoneczną, czy też zapewniono Polsce bezpieczeństwo energetyczne, co okazało się kluczowe w czasie wojny w Ukrainie. Tych wszystkich osiągnięć, nawet przy wybitnej niechęci do PiS-u nie da się zanegować. Oczywiście były też rzeczy, których nie udało się skutecznie zrealizować, np. reforma systemu sprawiedliwości. Jednak, mimo to Polska jest obecnie niesłychanie szybko rozwijającym się i bezpiecznym krajem, w którym po prostu dobrze się żyje. Przyznał to niedawno jeden z polityków opozycji, a ja wielokrotnie słyszałem to z ust swoich zagranicznych gości. A mimo to Polacy mają w sobie jakiś dziwny gen skłonności do wiecznego niezadowolenia i narzekania, często wbrew oczywistym faktom. Odwiedzałem wielokrotnie Czechy, Słowację czy Węgry i mogę potwierdzić, że pomimo niejednokrotnie lepszych wskaźników makroekonomicznych ludziom w tych krajach żyje się biedniej.

Po trzecie głosuję na PiS, bo nie akceptuję, gdy gardzi się innymi, szczególnie tymi słabszymi, którym w życiu gorzej się powiodło.

Po czwarte i co jest niesłychanie ważne, głosuję na PiS, bo nie rozumiem jak można oddać władzę nad krajem politykom, którzy tak głęboko i fundamentalnie przez wiele lat mylili się odnośnie polityki zagranicznej i polskiego interesu narodowego, którzy patronowali współpracy polskich służb z rosyjskim wywiadem mimo wiedzy, jakim krajem jest Rosja, którzy nie zrobili wszystkiego by uczciwie i w pełni wyjaśnić co zdarzyło się pod Smoleńskiem.

Po piąte, bo współczesny świat jest niesłychanie złożonym mechanizmem o znacznym stopniu nieprzewidywalności i rządzą nim potężne interesy. Tak samo zresztą dzieje się w Unii Europejskiej, gdzie swoich narodowych interesów trzeba twardo bronić, a nie bezmyślnie brać stronę silniejszych, tym bardziej, że na naszych oczach Komisja Europejska usiłuje narzucić słabszym krajom poza traktatowe zobowiązania. I nie chodzi o żadne wychodzenie z Unii, jak usiłuje straszyć opozycja, tylko właśnie o twardą walkę o własne interesy i biznesy, co jest gdzie indziej akceptowaną normą, bo kapitał ma swoją narodowość wbrew temu, co usiłowano nam przez lata wmówić.

I po szóste, głosuję na PiS, bo widzę ile się w ciągu ostatnich 8 lat zmieniło: w polskiej ochronie zdrowia, w polskich szpitalach, na polskich drogach i to bez bankructw polskich przedsiębiorców. I tego wszystkiego dokonano bez wyprzedaży polskiego dziedzictwa, np. Polskich Nagrań, i majątku narodowego, w tym szczególnie spółek o charakterze strategicznym, niejednokrotnie poniżej ich wartości.

Od naszego wyboru naprawdę zależy bardzo wiele, a w pierwszym rzędzie zależy od niego przyszłość Polski. Od nas bowiem zależy czy pójdziemy w stronę dumnej i twardo, a niekiedy boleśnie, ale ambitnie, walczącej o swoją pomyślność (wbrew wielu trudnym wyzwaniom) „Poland”, czy też będziemy popierać politykę „”letniej wody w kranie” i zaakceptujemy potulnie rolę europejskiej prowincji zależnej od innych potężniejszych sąsiadów, czyli koncepcji „PO-Land”. Tylko tyle i aż tyle!Inne artykuły związane z: