Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Franciszek Potulski: Krajobraz po wyborach

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 grudnia 2015 07:20

altW naszym województwie mamy dwa okręgi wyborcze: nr 26 Gdyńsko – Słupski i nr 25 Gdański.


W okręgu 26, w którym liderem listy był Leszek Miller, zanotowaliśmy spadek poparcia w stosunku do wyborów sprzed czterech lat, ale w kilku powiatach wynik SLD był już nieco lepszy niż w wyborach do Sejmiku w 2014 roku.


W okręgu 25 wynik był nieco lepszy niż 4 lata temu, ale znacznie gorszy niż w wyborach sejmikowych, w których odnotowaliśmy duży postęp niemal we wszystkich powiatach w stosunku do wyników z roku 2011. Wybory sejmikowe są nieco odmienne niż parlamentarne, ale łączy je wielkość nakładów na kampanię, znacznie niższych niż te z roku 2011. W mojej ocenie przyczyny porażki tkwią w stanie organizacyjnym partii, a także w licznym elektoracie negatywnym, mającym zastrzeżenia w stosunku do części haseł programowych SLD.


W trakcie przygotowań do obecnych wyborów parlamentarnych w partii zarysowały się dwa nurty ideowo – organizacyjne:
Pierwszy, to przystąpienie do wyborów pod szyldem SLD, z przyłączeniem tych organizacji, które zadeklarują współpracę, podobnie jak było w wyborach do parlamentu UE i w wyborach  samorządowych w roku 2014. Ten nurt był silnie kontestowany przez „młodszą generację” działaczy SLD, nie usatysfakcjonowanych wynikami wyborczymi do Europarlamentu, znacznie zaniżonymi przez konkurencję z powstałą wówczas „Europą Plus”.
Przede wszystkim jednak bardzo negatywnie opiniowały ten kierunek media, używając w stosunku do niego określeń odbieranych pejoratywnie przez znaczną część społeczeństwa (beton partyjny, postkomuna, itp.)


Drugi to nurt „zjednoczeniowy”, silnie lansowany przez młodszą generację działaczy SLD, spragnionych wyniku dającego szanse na udział w koalicji rządowej. Doświadczenia LiD – u, a także wyborcze wyniki organizacji  J. Palikota w wyborach samorządowych  i jego samego w wyborach prezydenckich, nie osłabiły determinacji w dążeniu do „zjednoczenia lewicy”.


Podjęliśmy ryzyko i … przegraliśmy. Nie to jednak jest powodem do negatywnej oceny działań, ale fakt, że ci, którzy popełnili strategiczny błąd  usiłują obecnie odpowiedzialnością za porażkę  obciążyć decydentów zbiorowych, których tak skutecznie szantażowali.


Być może, że mój pogląd na SLD jest stronniczy, ze względu na emocjonalne zaangażowanie, wynikające z więzi z tą formacją  od początku jej istnienia, ale stawiam na to, że SLD istniało, istnieje i będzie istnieć.


Obecny poziom poparcia społecznego jest znakomitą okazją by znowu, tak jak dwadzieścia parę lat temu, pozbyć się z naszych szeregów karierowiczów, dla których SLD ma być odskocznią do stanowisk, bo oni są tymi którym „się należy”.


Mogę nie zgodzić się z liberalizmem Pana Petru, ale cenię go za normalność, za wiedzę i za merytoryczne punktowanie błędów popełnianych na sali sejmowej. Różnimy się z „Nowoczesną” znacznie w kwestiach społecznych, ale na scenie politycznej państwa musi zabrzmieć głos lewicy w stylu zbliżonym do tego, jaki obecnie prezentuje Petru.


A wszystkim tym, którzy doradzają Sojuszowi Lewicy Demokratycznej zakończenie działalności i wyprowadzenie sztandaru, odpowiem tak jak generał Cambronne na nawoływanie do kapitulacji: MERDE!

Franciszek Potulski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież