100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Piotr Kotlarz: Z trzech powodów nie zagłosuję na Tuska i PO

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 października 2023 14:35

Piotr Kotlarz, gdański literat i pisarz, autor Historii Dramatu Teatru, twórca portalu "Wobec", b. członek PPS:


Z trzech powodów nie zagłosuję na Tuska i PO

Po pierwsze gospodarka. W jednej z kampanii wyborczych w USA padło hasło „gospodarka głupcze”. Tak, to jedna z najważniejszych dziedzin życia państwa, a jak się okazuje Platforma Obywatelska nie ma w tym zakresie żadnych propozycji. Mało tego, zamierza wiele ważnych w tym zakresie inicjatyw powstrzymać.

W rozwoju gospodarczym każdego kraju jednym z najważniejszych czynników jest rozwój infrastruktury. To w jej tworzeniu potrzebna jest pomoc Państwa. Korzystne położenie geopolityczne naszego kraju (na skrzyżowaniu najważniejszych dróg komunikacyjnych) to nasze największe bogactwo. To na tej bazie potęgę naszego państwa zbudował kiedyś Kazimierz Wielki. Dziś dochodzi do tego jeszcze jeden argument, Polska jest krajem granicznym w Unii Europejskiej. Z tego powodu część z dochodów z ceł od towarów przychodzących do krajów Unii może pozostać i w naszym kraju. Z tego powodu budowa wielkiego lotniska i całego Centralnego Portu Komunikacyjnego, to dla nas wielka szansa. To przyszłość naszych dzieci i wnuków. Nie wiem, z jakiego powodu liderzy PO chcą te projekty powstrzymać? Gdyby mogli, zapewne zasypali by nawet wybudowany już kanał Mierzei Wiślanej. Cóż, hasło „gospodarka głupcze” jest im widocznie obce.

Po drugie kwestie socjalne oraz płace. To z tego powodu od lat osiemdziesiątych utraciliśmy (w wyniku emigracji) ogromną część kreatywnych, wykształconych obywateli. Przyśpieszenie wyrównania w tych sferach poziomu naszego społeczeństwa do wysoko rozwiniętych państw UE i świata jest wręcz konieczne. W innym wypadku wciąż będziemy tracić kreatywną i przedsiębiorczą część naszej populacji. Platforma Obywatelska nie ma w tym zakresie żadnych sensownych propozycji, mało tego, niektórzy z jej polityków proponują nawet wycofanie się z wielu korzystnych dla społeczeństwa rozwiązań (800+. 13,14 itp.).

Po trzecie najbliższe mi kwestie kultury. Świadomie stawiam je na trzecim miejscu, gdyż sądzę, że w tej sferze politycy i tak niewiele mogą zrobić, choć głównie na związane z nią tematy się wypowiadają. Rozwój kultury wymaga czasu. W tej sferze PO nie różni się właściwie od PiS. Jedni i drudzy są doktrynerami, myślą, że kwestie światopoglądowe można rozwiązać na drodze przepisów (tzw. poprawności politycznej itp.). Nie, zmiana przekonań, rozwój tolerancji, wzrost świadomości, to kwestia lat, a może i pokoleń, pracy u podstaw. To zadanie dla twórców kultury, nauki, intelektualistów. Otwartości na świat. Ta na szczęście postępuje i jest niezależna od polityków. Ideologie prawicowe (monarchizm, konserwatyzm), czy lewackie i tak zawsze będą marginalne. Środki publiczne nie powinny być wydawane ani na akcje prawicy, ani też lewactwa. Akcyjność jest kosztowna, a jej efekty społeczne są prawie żadne, jeśli już to najczęściej negatywne. Powoduje wzrost konfliktów i napięć społecznych.Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: