Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Piotr Kotlarz: Z trzech powodów nie zagłosuję na Tuska i PO

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 października 2023 14:35

Piotr Kotlarz, gdański literat i pisarz, autor Historii Dramatu Teatru, twórca portalu "Wobec", b. członek PPS:


Z trzech powodów nie zagłosuję na Tuska i PO

Po pierwsze gospodarka. W jednej z kampanii wyborczych w USA padło hasło „gospodarka głupcze”. Tak, to jedna z najważniejszych dziedzin życia państwa, a jak się okazuje Platforma Obywatelska nie ma w tym zakresie żadnych propozycji. Mało tego, zamierza wiele ważnych w tym zakresie inicjatyw powstrzymać.

W rozwoju gospodarczym każdego kraju jednym z najważniejszych czynników jest rozwój infrastruktury. To w jej tworzeniu potrzebna jest pomoc Państwa. Korzystne położenie geopolityczne naszego kraju (na skrzyżowaniu najważniejszych dróg komunikacyjnych) to nasze największe bogactwo. To na tej bazie potęgę naszego państwa zbudował kiedyś Kazimierz Wielki. Dziś dochodzi do tego jeszcze jeden argument, Polska jest krajem granicznym w Unii Europejskiej. Z tego powodu część z dochodów z ceł od towarów przychodzących do krajów Unii może pozostać i w naszym kraju. Z tego powodu budowa wielkiego lotniska i całego Centralnego Portu Komunikacyjnego, to dla nas wielka szansa. To przyszłość naszych dzieci i wnuków. Nie wiem, z jakiego powodu liderzy PO chcą te projekty powstrzymać? Gdyby mogli, zapewne zasypali by nawet wybudowany już kanał Mierzei Wiślanej. Cóż, hasło „gospodarka głupcze” jest im widocznie obce.

Po drugie kwestie socjalne oraz płace. To z tego powodu od lat osiemdziesiątych utraciliśmy (w wyniku emigracji) ogromną część kreatywnych, wykształconych obywateli. Przyśpieszenie wyrównania w tych sferach poziomu naszego społeczeństwa do wysoko rozwiniętych państw UE i świata jest wręcz konieczne. W innym wypadku wciąż będziemy tracić kreatywną i przedsiębiorczą część naszej populacji. Platforma Obywatelska nie ma w tym zakresie żadnych sensownych propozycji, mało tego, niektórzy z jej polityków proponują nawet wycofanie się z wielu korzystnych dla społeczeństwa rozwiązań (800+. 13,14 itp.).

Po trzecie najbliższe mi kwestie kultury. Świadomie stawiam je na trzecim miejscu, gdyż sądzę, że w tej sferze politycy i tak niewiele mogą zrobić, choć głównie na związane z nią tematy się wypowiadają. Rozwój kultury wymaga czasu. W tej sferze PO nie różni się właściwie od PiS. Jedni i drudzy są doktrynerami, myślą, że kwestie światopoglądowe można rozwiązać na drodze przepisów (tzw. poprawności politycznej itp.). Nie, zmiana przekonań, rozwój tolerancji, wzrost świadomości, to kwestia lat, a może i pokoleń, pracy u podstaw. To zadanie dla twórców kultury, nauki, intelektualistów. Otwartości na świat. Ta na szczęście postępuje i jest niezależna od polityków. Ideologie prawicowe (monarchizm, konserwatyzm), czy lewackie i tak zawsze będą marginalne. Środki publiczne nie powinny być wydawane ani na akcje prawicy, ani też lewactwa. Akcyjność jest kosztowna, a jej efekty społeczne są prawie żadne, jeśli już to najczęściej negatywne. Powoduje wzrost konfliktów i napięć społecznych.Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: