Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam... "Godność" o weryfikacji sędziów! » Oświadczenie Stowarzyszenia "Godność" w sprawie sędziów po spotkaniu Tuska i Bodnara.OświadczenieW d... Homilia bp. W. Szlachetki: słowa, które paść powinny... » Homilia bp. Wiesława Szlachetki wygłoszona 1 września 2024 r. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej ... SDP wybrało J. Wikowskiego - weryfikacje dziennikarzy jak w 1982? » - Takie rzeczy jakie dzieją się w Polsce z demokracją, szykanowanie dziennikarzy o poglądach konserw... Cz. Nowak pyta władze Gdańska: "Potańcówka" w miejscu zbrodni grudniow... » Pani Aleksandra Dulkiewicz, prezydent GdańskaPan Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solida... Stowarzyszenie Godność pisze do Prezydenta Dudy » Stowarzyszenie Godność wystosowało list do Prezydenta Andrzej Dudy, w którym protestuje wobec działa...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Piękna Zośka

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 listopada 2023 19:40

Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do spędzenia czasu poza domem, w kinie, w teatrze, na koncercie. Jesienna aura nastraja nas pesymistycznie, więc po wybranej aktywności spodziewamy się poprawienia nastroju i rozrywki. Z takim nastawieniem wybrałam się do Teatru Wybrzeże na spektakl pod tytułem „Piękna Zośka”.


Prapremiera spektaklu autorstwa Justyny Bilik i Marcina Wierzchowskiego odbyła się 7 lipca 2023 r. Tytuł spektaklu sugeruje rozrywkę łatwą i przyjemną, tym czasem rzecz dotyczy zbrodni dokonanej na młodej kobiecie walczącej o swoje prawa, pięknej, zdolnej. Zofia Paluchowa z domu Franczak była muzą młodopolskich malarzy. Pozowała takim tuzom jak Wojciech Kossak, Wincenty Wodziński, Piotr Stachiewicz. Ten ostatni szczególnie upodobał sobie modelkę z podkrakowskiej wsi Dłubnie. Do dziś można oglądać portrety Zofii w ludowym stroju krakowskim. Piękna młoda kobieta spogląda na nas z tych obrazów i nikt patrzący na nie, nie przewiduje zbliżającej się tragedii. Zofia Franczak w wieku 21 lat wyszła za mąż za szewca Macieja Palucha. Małżeństwo skończyło się tragedią, Maciej pije nad miarę, jest zazdrosny o żonę i bije ją przy każdej okazji, aż w końcu ją zabija. Zostaje skazany i odbywa karę. Koniec kropka, tyle akta sądowe i już.

alt


Nieprawda, twórcy spektaklu „Piękna Zośka” postanowili przybliżyć nam tę historię, ku pamięci, ku przestrodze. Spektakl rozpoczyna się na sali sadowej i na początku nie ma winnego jest tylko oskarżony. I tu rozpoczyna się przedstawienie, rozpoczyna się historia, rozpoczyna się „zabawa”. Stajemy się świadkami studium przemocy domowej rozgrywającej się na oczach bliskich i odbywającej się ku ich przyzwoleniu. Zastraszeni boją się interweniować i stanąć w obronie. Tym czasem pod ich bokiem, pod bokiem matki, siostry, szwagra rozgrywa się tragedia. Tragedia zapowiadana przez chocholi taniec mający swój początek na weselu. Wyzwolona kobieta, muza artystów i szewc, żołnierz z głową pełną przeżyć wojennych, to nie mogło się udać. Maciej Paluch pogrąża się w pijaństwie i agresji wobec żony i wszystkich innych stających na jego drodze, zatraca się w fałszywej miłości , zazdrości, zapalczywości. Nie jest w stanie okiełznać swojej złości wobec świata, bliskich i samego siebie. Pije i bije, bije, bije żonę, teściową, szwagra, każdego kto stanie na jego drodze, eskaluje nienawiść i agresję. Rzecz dzieje się w 1927 roku, a jakby działa się dzisiaj. Nawiązanie do współczesności poprzez kostium Zośki w ostatnich scenach jest aż nadto czytelny.

alt


Całość problemu przemocy domowej poruszona w tym spektaklu przekracza wymiar zwykłej dyskusji, porusza on najgłębsze pokłady wrażliwości, porusza zmysły. Mamy kata i ofiarę, ale mamy też ofiary, którym dostaje się niejako rykoszetem, najbliższych, którzy jako pierwsi powinni przeciwstawić się złu, a oni mu ulegają. Spektakl budzi naturalny sprzeciw, a jednocześnie uruchamia sumienie. Nikt po tym przedstawieniu nie pozostanie obojętny wobec przemocy.

alt


Tym bardziej że kreacje aktorskie Piotra Biedronia w roli Macieja Palucha oraz Karoliny Kowalskiej w roli Zofii Paluch na długo pozostaną w pamięci dzięki ich wybitnym rolom. Oboje byli przejmujący i oddali swoje postaci niezwykle prawdziwie. Gratulacje. Na wyróżnienie zasługują również pozostali bohaterowie tragedii, w szczególności Katarzyna Dałek i Maciej Konopiński, którzy swoimi kreacjami przybliżyli realia Młodej Polski. Nie sposób pominąć pozostałych bohaterów dramatu granych przez Marzenę Nieczuję-Urbańską, Marka Tyndę, Justynę Bartoszewicz i Grzegorza Otrębskiego. Spektakl sprawnie wyreżyserowany przez Marcina Wierzchowskiego, z ciekawymi pomysłami choreograficznymi Anety Jankowskiej trwa prawie cztery godziny, ale nie czuje się upływu czasu. Czuje się coraz bardziej ogarniającą złość i niemoc przeciwdziałania przemocy, chęć przeciwstawieniu się złu, złu czającemu się wokół nas, którego nie dostrzegamy lub nie chcemy dostrzec. „Piękna Zośka” uwrażliwia, a jednocześnie zadaje pytania, pytania o naszą postawę, bo przecież codziennie ktoś kogoś bije, wystarczy się rozejrzeć i nie zamykać oczu.

Małgorzata Zalewska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: