Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in... Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wybor... » Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – przed II t... Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki? » Za niecały tydzień będziemy głosować w wyborach nowego prezydenta Polski, być może w najważniejszych... Gdańszczanie za Nawrockim. Grzegorz Berendt: Polegać jak na Zawiszy » Każdy z nas zna tytułowe porównanie. Są ludzie, których jesteśmy pewni; wiemy, że nie zawiodą, dotrz... Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar...
Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki?
poniedziałek, 26 maja 2025 07:37
Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki?
Za niecały tydzień będziemy głosować w wyborach nowego
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jak się tu znaleźliśmy?

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 28 listopada 2023 14:22

Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi stare przysłowie. Kierując się tym przesłaniem udałam się do Teatru Miniatura, aby zobaczyć ofertę dla naszych milusińskich.


Teatr Miniatura w Gdańsku może poszczycić się 70 letnią historią. Wywodzi się z Wileńskiego Teatru Marionetek Łątek Olgi Dobużyńskiej-Totwenowej oraz jej dwóch córek Ewy i Ireny. Po wojnie ten rodzinny teatr przyjechał do Gdańska i w 1947 roku wystawił pierwszą premierę „Najszczęśliwszą z sióstr” według Ewy Szelburg-Zarębiny. W 1950 roku Teatr Marionetkowy został przekształcony w Państwowy Teatr Lalek Miniatura. Z teatrem przez lata współpracowały takie sławy jak Ali Bunsch, Janina Jarzynówna-Sobczak, Piotr Tomaszuk, Tadeusz Słobodzianek, Alina i Jerzy Afanasjew.

alt


Można powiedzieć, że spektakl, na który trafiłam idealnie wpisuje się w historię Teatru. „Jak się tu znaleźliśmy?” opowiada historię przybycia po wojnie do Gdańska różnych mniejszości narodowych. Scenariusz spektaklu napisany został przez Amadeusza Nosala na podstawie znakomitej książki Agnieszki Kochanowskiej o tym samym tytule. Książka opowiada losy dzieci i ich rodzin z różnych zakątków dawnej Rzeczypospolitej. Spotykamy Niemkę Klarę, Żydówkę Sarę, Białorusina Władka, Iwana z Ukrainy, Anię z Litwy i Tatarów Tamarę i Alego. Każdy z nich opowiada swoją historię, swoją i swojej rodziny przedstawiając skomplikowane losy, które w konsekwencji przywiodły ich do Gdańska. Zabrakło mi w tej opowieści Polaków, tych którzy stanowili mniejszości narodowe na Litwie, Ukrainie, Białorusi i którzy musieli opuścić swoje domy i tak jak ich sąsiedzi w wagonach bydlęcych szukać nowej ojczyzny.

alt


Nie mam zamiaru rozpętać dyskusji historycznej nad jakże tragicznymi losami Polaków i ich sąsiadów, liczę na kolejny spektakl obrazujący tę cząstkę historii. Straszne przeżycia widziane i relacjonowane przez dzieci stają się kanwą przedstawienia adresowanego do młodych ludzi. Mają za zadanie uwrażliwić ich na inność: inny język, inną kulturę, inne postrzeganie świata. Nikt nie ukrywa okrucieństwa wojny jednocześnie pokazując je z perspektywy dziecka i opowiadając je w jego języku. Znakomita lekcja historii, choć niepełna i niewątpliwie edukacyjny charakter przedstawienia stawiają je w szeregu tych obowiązkowych.

alt


Spektakl zagrany poprawnie z uwzględnieniem poszczególnych charakterów, wyreżyserowany przez Magdalenę Miklasz i Amadeusza Nosala w minimalistycznej scenografii trwa 50 minut, akurat tyle aby nie znudzić młodego widza. Lektura obowiązkowa dla szkół, niekoniecznie nadająca się na sobotnio-niedzielne przedpołudnie. Spektaklowi kibicuję i trzymam kciuki za kontynuację.


Tymczasem 3 grudnia odbędzie się premiera „Opowieści Wigilijnej” w Teatrze Miniatura. Z niecierpliwością czekam na prawdziwą ucztę teatralną, bo przecież „Opowieść Wigilijna” to klasyka, a ta wymaga staranności i rozmachu, na który liczę.

Małgorzata Zalewska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: