Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jak się tu znaleźliśmy?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 28 listopada 2023 14:22

Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi stare przysłowie. Kierując się tym przesłaniem udałam się do Teatru Miniatura, aby zobaczyć ofertę dla naszych milusińskich.


Teatr Miniatura w Gdańsku może poszczycić się 70 letnią historią. Wywodzi się z Wileńskiego Teatru Marionetek Łątek Olgi Dobużyńskiej-Totwenowej oraz jej dwóch córek Ewy i Ireny. Po wojnie ten rodzinny teatr przyjechał do Gdańska i w 1947 roku wystawił pierwszą premierę „Najszczęśliwszą z sióstr” według Ewy Szelburg-Zarębiny. W 1950 roku Teatr Marionetkowy został przekształcony w Państwowy Teatr Lalek Miniatura. Z teatrem przez lata współpracowały takie sławy jak Ali Bunsch, Janina Jarzynówna-Sobczak, Piotr Tomaszuk, Tadeusz Słobodzianek, Alina i Jerzy Afanasjew.

alt


Można powiedzieć, że spektakl, na który trafiłam idealnie wpisuje się w historię Teatru. „Jak się tu znaleźliśmy?” opowiada historię przybycia po wojnie do Gdańska różnych mniejszości narodowych. Scenariusz spektaklu napisany został przez Amadeusza Nosala na podstawie znakomitej książki Agnieszki Kochanowskiej o tym samym tytule. Książka opowiada losy dzieci i ich rodzin z różnych zakątków dawnej Rzeczypospolitej. Spotykamy Niemkę Klarę, Żydówkę Sarę, Białorusina Władka, Iwana z Ukrainy, Anię z Litwy i Tatarów Tamarę i Alego. Każdy z nich opowiada swoją historię, swoją i swojej rodziny przedstawiając skomplikowane losy, które w konsekwencji przywiodły ich do Gdańska. Zabrakło mi w tej opowieści Polaków, tych którzy stanowili mniejszości narodowe na Litwie, Ukrainie, Białorusi i którzy musieli opuścić swoje domy i tak jak ich sąsiedzi w wagonach bydlęcych szukać nowej ojczyzny.

alt


Nie mam zamiaru rozpętać dyskusji historycznej nad jakże tragicznymi losami Polaków i ich sąsiadów, liczę na kolejny spektakl obrazujący tę cząstkę historii. Straszne przeżycia widziane i relacjonowane przez dzieci stają się kanwą przedstawienia adresowanego do młodych ludzi. Mają za zadanie uwrażliwić ich na inność: inny język, inną kulturę, inne postrzeganie świata. Nikt nie ukrywa okrucieństwa wojny jednocześnie pokazując je z perspektywy dziecka i opowiadając je w jego języku. Znakomita lekcja historii, choć niepełna i niewątpliwie edukacyjny charakter przedstawienia stawiają je w szeregu tych obowiązkowych.

alt


Spektakl zagrany poprawnie z uwzględnieniem poszczególnych charakterów, wyreżyserowany przez Magdalenę Miklasz i Amadeusza Nosala w minimalistycznej scenografii trwa 50 minut, akurat tyle aby nie znudzić młodego widza. Lektura obowiązkowa dla szkół, niekoniecznie nadająca się na sobotnio-niedzielne przedpołudnie. Spektaklowi kibicuję i trzymam kciuki za kontynuację.


Tymczasem 3 grudnia odbędzie się premiera „Opowieści Wigilijnej” w Teatrze Miniatura. Z niecierpliwością czekam na prawdziwą ucztę teatralną, bo przecież „Opowieść Wigilijna” to klasyka, a ta wymaga staranności i rozmachu, na który liczę.

Małgorzata Zalewska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: