Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„WYZWOLENIE”...?

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 18 października 2023 18:25

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku premiera sztuki Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wyzwolenie”.


Teatr powitał widzów nowym wyglądem. Wyremontowane zostały foyer oraz duża scena wraz z widownią. Teatr zyskał scenę z XXI wieku z piętrowymi zapadniami, sceną obrotową i dużą ilością sztankietów pozwalających realizować najbardziej wyszukane scenografie. Widownia po remoncie zyskała nowy amfiteatralny wygląd bez antresoli i balkonów, co pozytywnie wpływa na widoczność i akustykę. Po zakończonym remoncie Teatr Wybrzeże wraz ze wszystkimi należącymi do niego scenami należy do najnowocześniejszych scen w Europie. Gratulujemy i życzymy powodzenia.


Na inaugurację nowej przestrzeni przygotowano „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego. Biorąc pod uwagę gorący czas wyborczy oraz tematykę sztuki należałoby się spodziewać ostrego dyskursu politycznego osadzonego tu i teraz. Tymczasem twórcy przedstawienia przenoszą nas w jakąś bliżej niekreśloną, post apokaliptyczną rzeczywistość, w której prowadzony jest spór o Polskę, o postawy, o człowieczeństwo, o sztukę. Rzecz dzieje się w teatrze, więc łatwo narzucić konwencję przedstawienia sugerując jednocześnie, iż jest to tylko gra, wytwór wyobraźni reżysera i aktorów, a jednocześnie niezwykle ważny proces sprawczy stawania się społeczeństwa, kreacji jego zachowań i postaw, spór o „rząd dusz” oraz miejsce i znaczenie sztuki.


Bardzo ważkim problemem głównego bohatera – w tej inscenizacji: bohaterów - jest walka ze sobą, wyzwolenie wewnętrzne prowadzące do samostanowienia i gotowości poświęcenia dla ogółu. Główny bohater „idzie” i na swojej drodze prowadzi spór, prowadzi agitację, przeistacza się przywódcę narodu, w guru polityki, znawcę sztuki i wszystko to z pomocą wyobraźni widza bowiem kostiumy w tym spektaklu nie istnieją, to znaczy kostiumem jest nagość, gotowa na przyjęcie wszystkiego i niczego. Wobec obnażonej w ten sposób bezradności obroną jest słowo.

alt


Muszę przyznać, iż zaskakuje w tym spektaklu dbałość o słowo, o dykcję, o interpretację. Wygląda to na zamierzony zabieg twórców biorąc pod uwagę znikomość scenografii, ograniczonej do minimum, jak również brak kostiumów w powszechnym rozumieniu. Słowo dociera do widza ze zdwojoną siłą. Niezwykłą siłę spektaklu stanowią również symbole na przykład towarzyszący Konradowi i jego interlokutorom symbol ognia przedstawiony na początku w pochodni, scenie inicjacji, oraz samospaleniu głównego bohatera. Muzyka wykorzystana w sztuce stanowi jej siłę napędową, dzięki której jest prowadzona akcja. Siłą „Wyzwolenia” jest zespół, trudno wyróżnić kogokolwiek, ponieważ cały zespół aktorski, biorący udział w spektaklu ma tak samo trudne zadanie: przebicia się przez tekst i brak standardowej scenografii i kostiumów. Cały zespół zasługuje na wyróżnienie, a są to: Dorota Androsz, Justyna Bartoszewicz, Piotr Biedroń, Magdalena Boć, Piotr Chys, Robert Ciszewski, Katarzyna Dałek, Magdalena Gorzelańczyk, Jerzy Gorzko, Grzegorz Gzyl, Michał Jaros, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Katarzyna Z. Michalska, Marcin Miodek, Robert Ninkiewicz, Jakub Nosiadek, Paweł Pogorzałek, Cezary Rybiński, Marek Tynda, Agata Woźnicka.


Odpowiedzialnym za tę wizję „Wyzwolenia” jest reżyser Jan Klata, wielokrotnie nagradzany, a jednocześnie kontrowersyjny, tym razem również wymykający się prostym ocenom. Jego „Wyzwolenie” jak „Umarła Klasa” Tadeusza Kantora wprowadza nas w świat wyimaginowany, a jednocześnie rzeczywisty. Można lubić tego typu teatr, można go nie lubić, ale trudno obok niego przejść obojętnie. I to właśnie dotyczy tej inscenizacji „Wyzwolenia”. O scenografię, kostiumy i światło zadbał w tym spektaklu Mirek Kaczmarek, a za specyficzny i wymagający ruch sceniczny odpowiada Maćko Prusak. Na koniec bawiąc się we wróżkę mogę śmiało powiedzieć, że „Wyzwolenie” w Teatrze Wybrzeże będzie miało swoich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. Jak w życiu…

Małgorzata Zalewska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items: