To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie odbył się Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy w Wejherowie. Wirtualnie zagościł na nim premier Mateusz Morawiecki.
W wejherowskiej filharmonii odbył się Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy. Była to okazja do spotkania samorządowców z przedstawicielami rządu. W kongresie wzięli udział: minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wiceminister finansów Sebastian Skuza, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz przedstawiciele samorządów i instytucji państwowych.
Z uczestnikami połączył się Premier RP Mateusz Morawiecki, który życzył owocnych dyskusji przynoszących wymierne korzyści.
– Bo bogate Pomorze to bogata Polska - podkreślił szef rządu.
W ramach kongresu zaplanowano trzy panele dyskusyjne:, „Pomorze przyszłości – inwestycje strategiczne”, „Zrównoważony rozwój Pomorza – inwestycje lokalne wspierane z budżetu państwa i Funduszy Europejskich” i „Jakość życia – usługi społeczne”.
Wojewoda pomorski Dariusz Drelich mówił o inwestycjach samorządowych finansowanych ze środków budżetu państwa.
- Pomorskie to region z jednym z największych przyrostów naturalnych, miejsce gdzie chętnie osiedlają się i Polacy, i obcokrajowcy. To właśnie na naszym terenie realizowane są kluczowe inwestycje. Polityka gospodarcza prowadzona jest tu w ten sposób, by małe inwestycje np. lokalne drogi dojazdowe były realizowane równolegle do głównych np. Trasy Kaszubskiej czy OMT. Dobrze skomunikowany region, daje nowe możliwości rozwoju. Nowe drogi budowane są przede wszystkim z myślą o mieszkańcach ale w dużej mierze także o przedsiębiorcach – zaznaczył Dariusz Drelich, dodając jak ważna jest współpraca z samorządami.
Paneliści - minister Sebastian Skuza, wojewoda Dariusz Drelich, wójt Nowej Karczmy Andrzej Pollak, burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński oraz przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego - dyskutowali także o tym po jakie środki mogą sięgać samorządy dla finansowania swoich inwestycji, jakie zasady powinny obowiązywać w przyszłych edycjach, i które potrzeby zostały zaspokojone, a które są teraz najpilniejsze.
Uczestnicy kongresu skupiali się także na perspektywach, które otwierają się przed Pomorzem, dzięki m.in. wielkim rządowym inwestycjom drogowym: Trasie Kaszubskiej, budowanej Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta i S6 w pełnym przebiegu do Szczecina; inwestycjom kolejowym i modernizacjom linii 201 i 202, realizacji programów portowych zwiększających możliwości przeładunkowe, czy rozpoczynających się programach energetycznych - budowie elektrowni jądrowej i morskich farm wiatrowych.
Poruszono także tematy związane z jakością życia i usługami społecznymi m.in. dostępem do wysokiej jakości edukacji, poprawą warunków rozwoju zawodowego pracujących i poszukujących pracy, wsparciem osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
Partnerem Kaszubsko – Kociewskiego Kongresu Samorządowego było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Bank Gospodarstwa Krajowego, Port Gdynia, Port Gdańsk, WFOŚiGW w Gdańsku oraz Polskie Elektrownie Jądrowe (PPEJ).
opr. r
fot. Pomorski Urząd Wojewódzki
- 28/12/2024 17:15 - Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
- 17/04/2024 12:38 - Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
- 16/04/2024 08:54 - Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
- 05/04/2024 13:12 - Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
- 14/06/2023 19:05 - XXVI Mistrzostwa Rumi w sztafetach olimpijskich
- 23/05/2023 13:43 - Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
- 09/05/2023 17:50 - Obelisk „Gryfowców” odsłonięto w Stężycy
- 15/04/2023 18:07 - Rumia: Bez chrztu nie byłoby fundamentów państwa polskiego…
- 07/02/2023 18:44 - Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych