Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43

To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie odbył się Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy w Wejherowie. Wirtualnie zagościł na nim premier Mateusz Morawiecki.


W wejherowskiej filharmonii odbył się Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy. Była to okazja do spotkania samorządowców z przedstawicielami rządu. W kongresie wzięli udział: minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wiceminister finansów Sebastian Skuza, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz przedstawiciele samorządów i instytucji państwowych.


Z uczestnikami połączył się Premier RP Mateusz Morawiecki, który życzył owocnych dyskusji przynoszących wymierne korzyści.
– Bo bogate Pomorze to bogata Polska - podkreślił szef rządu.


W ramach kongresu zaplanowano trzy panele dyskusyjne:, „Pomorze przyszłości – inwestycje strategiczne”, „Zrównoważony rozwój Pomorza – inwestycje lokalne wspierane z budżetu państwa i Funduszy Europejskich” i „Jakość życia – usługi społeczne”.
Wojewoda pomorski Dariusz Drelich mówił o inwestycjach samorządowych finansowanych ze środków budżetu państwa.
- Pomorskie to region z jednym z największych przyrostów naturalnych, miejsce gdzie chętnie osiedlają się i Polacy, i obcokrajowcy. To właśnie na naszym terenie realizowane są kluczowe inwestycje. Polityka gospodarcza prowadzona jest tu w ten sposób, by małe inwestycje np. lokalne drogi dojazdowe były realizowane równolegle do głównych np. Trasy Kaszubskiej czy OMT. Dobrze skomunikowany region, daje nowe możliwości rozwoju. Nowe drogi budowane są przede wszystkim z myślą o mieszkańcach ale w dużej mierze także o przedsiębiorcach – zaznaczył Dariusz Drelich, dodając jak ważna jest współpraca z samorządami.

alt


Paneliści - minister Sebastian Skuza, wojewoda Dariusz Drelich, wójt Nowej Karczmy Andrzej Pollak, burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński oraz przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego - dyskutowali także o tym po jakie środki mogą sięgać samorządy dla finansowania swoich inwestycji, jakie zasady powinny obowiązywać w przyszłych edycjach, i które potrzeby zostały zaspokojone, a które są teraz najpilniejsze.


Uczestnicy kongresu skupiali się także na perspektywach, które otwierają się przed Pomorzem, dzięki m.in. wielkim rządowym inwestycjom drogowym: Trasie Kaszubskiej, budowanej Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta i S6 w pełnym przebiegu do Szczecina; inwestycjom kolejowym i modernizacjom linii 201 i 202, realizacji programów portowych zwiększających możliwości przeładunkowe, czy rozpoczynających się programach energetycznych - budowie elektrowni jądrowej i morskich farm wiatrowych.
Poruszono także tematy związane z jakością życia i usługami społecznymi m.in. dostępem do wysokiej jakości edukacji, poprawą warunków rozwoju zawodowego pracujących i poszukujących pracy, wsparciem osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.


Partnerem Kaszubsko – Kociewskiego Kongresu Samorządowego było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Bank Gospodarstwa Krajowego, Port Gdynia, Port Gdańsk, WFOŚiGW w Gdańsku oraz Polskie Elektrownie Jądrowe (PPEJ).

opr. r
fot. Pomorski Urząd Wojewódzki

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież