Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Artur S. Górski: Czy Prawo i Sprawiedliwość spełni wyborcze obietnice?

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
środa, 04 listopada 2015 15:12

altRozpoczynająca się kadencja parlamentu jest szansą na odrodzenie się społecznych wartości w polityce i w życiu publicznym.  


Zwycięskie Prawo i Sprawiedliwość bierze na siebie odpowiedzialność za bieg spraw państwa i jakość życia Polaków. Wygrało, bo przyszedł czas na pokojowy bunt przeciwko zawłaszczaniu państwa przez grupę beneficjentów, przez oligarchów i ich kelnerów, przez przeoczenie nazywanych politykami. Tak. Nie o kelnerach z Pałacu Sobańskich piszemy i nie tych od „Sowy”, ale tych, którzy gotowi byli wypełniać wolę najbogatszych Polaków i polecenia lobbystów. Rząd PO-PSL zachowywał się jak zarząd firmy chwalący się za granicą wynikami przedsiębiorstwa, gdy pracownicy klepią biedę.


O jakości władzy, która odeszła z woli wyborców powiedziały „taśmy prawdy”. Aż dziw, że formacja odpowiedzialna za jakość rządów przez ostatnie osiem lat nadal cieszy się poparciem co czwartego rodaka.


Jest czas zmian. W ciągu roku zmieniły się lub wkrótce zmienią się ośrodki władzy od prezydenta, przez parlament i rząd do banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej, bo na początku przyszłego roku mija kadencja większości członków RPP.


Lewica w partii centrowej   
Zdaniem ekonomisty dr. hab. Ryszarda Bugaja, doradcy śp. Lecha Kaczyńskiego, a obecnie członka Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, nowo wybrany parlament nie będzie „parlamentem bez lewicy”, tylko „parlamentem bez lewicowego szyldu”.
Lewicowe, lub inaczej - prospołeczne wartości polityki społecznej i gospodarczej ma szanse reprezentować PiS. Stąd i propozycja podwyższenie poziomu kwoty wolnej od podatku. PiS zakłada, że będzie podnosił jej poziom z 3091 do 8 tys. zł. Zgodnie z niedawnym werdyktem Trybunału Konstytucyjnego.   


Gdzie szukać pieniędzy?
W opodatkowaniu w Polsce holdingów międzynarodowych, w podatku bankowym, w uszczelnianiu egzekwowania podatku VAT i walce z "szarą strefą". Zgodnie z zapowiedzią Beaty Szydło podatek bankowy ma wynieść 0,39 proc. aktywów zgromadzonych w bankach. Czym jest podatek, który banki płacą w innych krajach UE? Jest to podatek od wartości udzielonych kredytów. O ile PiS przeforsuje ten podatek, co roku do budżetu banki będą odprowadzać około 5 mld zł. To jedna trzecia tego, co rocznie w Polsce zarabiają. PiS rozważa też alternatywny wariant, czyli daninę od transakcji finansowych wszystkich instytucji finansowych, która miałaby przysporzyć państwowej kasie 1,7 mld zł.  Jest też koncepcja podatku od pasywów bankowych (rodem z Wielkiej Brytanii).


Banki są w Polsce instytucjami, które mają uprzywilejowaną pozycję. W 2014 roku osiągnęły ponad 16 mld zł zysku bo kredyty są drogie, a Polacy płacą słono za usługi bankowe. Z kolei równowaga między klientem, a bankiem jest mocno zachwiana, choćby przez obowiązujący do 27 października br. Bankowy Tytuł Egzekucyjny, dzięki któremu bank stawał się sędzią we własnej sprawie.


W apogeum kryzysu, kiedy wszystkie instytucje narzekały na to, że mają problemy finansowe, banki praktycznie co roku uzyskiwały zyski powyżej 15 mld zł.


Pieniądz

Przypomnijmy, że rządy PiS 2005-07, trudniejsze, bo koalicyjne, nie zaszkodziły gospodarce, a wręcz przeciwnie, przygotowały ją na przejście okresu spowolnienia gospodarczego w Europie.


Z punktu widzenia rynków finansowych, to że PiS będzie rządziło samodzielnie jest czymś pozytywnym. W przypadku rządu bez koalicjanta można przewidzieć bieg wypadków, skład rządu i reformy gospodarcze. Ogranicza to niepewność, której rynki się obawiają.


Niezależność NBP najpewniej pozostanie niezagrożona chociaż polityka monetarna Banku może być nastawiona na wsparcie polityki fiskalnej.  
Otwartym zaś jest pytanie jak zachowa się złoty wobec impulsów z zagranicy, głównie od kreujących pieniądz Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego.  


Praca
Program PiS jest próbą odpowiedzi odpowiedzią na fakt, że owszem polska gospodarka rozwija się, ale olbrzymim kosztem zadłużenia, które będą musiały spłacać następne pokolenia.


Dane Eurostatu wskazują, że przeciętne wynagrodzenie godzinowe w Polsce wynosi ok. 6 euro, a w bogatszych krajach UE – 18 euro. Polacy są "jednym z najciężej i najdłużej pracujących narodów w Europie". W Polsce się ciężko pracuje, a jednocześnie bardzo mało zarabia. Polscy pracownicy nie mogli liczyć na swoje państwo.


Stabilne zatrudnienie jest jednym z istotnych elementów budowania poczucia bezpieczeństwa. A mamy dwa alternatywne rynki pracy. Jeden - ludzi na etatach mających prawa pracownicze, drugi na umowach cywilnoprawnych, którzy tych praw są pozbawieni. Jedni ponoszący koszty utrzymania systemu ubezpieczeń, drudzy z tego obowiązku są zwolnieni. To powoduje, że ludzie na śmieciówkach nie pracują na swoje emerytury.

 
Jest szansa na nowe otwarcie o ile dekoniunktura gospodarcza, gigantyczne zadłużenie i tarcia w obozie zjednoczonej prawicy nie spowodują, że zwycięży partia „I Tak Się Nie Uda”.

Artur S. Górski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież