Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Artur S. Górski: Czy Prawo i Sprawiedliwość spełni wyborcze obietnice?

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
środa, 04 listopada 2015 15:12

altRozpoczynająca się kadencja parlamentu jest szansą na odrodzenie się społecznych wartości w polityce i w życiu publicznym.  


Zwycięskie Prawo i Sprawiedliwość bierze na siebie odpowiedzialność za bieg spraw państwa i jakość życia Polaków. Wygrało, bo przyszedł czas na pokojowy bunt przeciwko zawłaszczaniu państwa przez grupę beneficjentów, przez oligarchów i ich kelnerów, przez przeoczenie nazywanych politykami. Tak. Nie o kelnerach z Pałacu Sobańskich piszemy i nie tych od „Sowy”, ale tych, którzy gotowi byli wypełniać wolę najbogatszych Polaków i polecenia lobbystów. Rząd PO-PSL zachowywał się jak zarząd firmy chwalący się za granicą wynikami przedsiębiorstwa, gdy pracownicy klepią biedę.


O jakości władzy, która odeszła z woli wyborców powiedziały „taśmy prawdy”. Aż dziw, że formacja odpowiedzialna za jakość rządów przez ostatnie osiem lat nadal cieszy się poparciem co czwartego rodaka.


Jest czas zmian. W ciągu roku zmieniły się lub wkrótce zmienią się ośrodki władzy od prezydenta, przez parlament i rząd do banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej, bo na początku przyszłego roku mija kadencja większości członków RPP.


Lewica w partii centrowej   
Zdaniem ekonomisty dr. hab. Ryszarda Bugaja, doradcy śp. Lecha Kaczyńskiego, a obecnie członka Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, nowo wybrany parlament nie będzie „parlamentem bez lewicy”, tylko „parlamentem bez lewicowego szyldu”.
Lewicowe, lub inaczej - prospołeczne wartości polityki społecznej i gospodarczej ma szanse reprezentować PiS. Stąd i propozycja podwyższenie poziomu kwoty wolnej od podatku. PiS zakłada, że będzie podnosił jej poziom z 3091 do 8 tys. zł. Zgodnie z niedawnym werdyktem Trybunału Konstytucyjnego.   


Gdzie szukać pieniędzy?
W opodatkowaniu w Polsce holdingów międzynarodowych, w podatku bankowym, w uszczelnianiu egzekwowania podatku VAT i walce z "szarą strefą". Zgodnie z zapowiedzią Beaty Szydło podatek bankowy ma wynieść 0,39 proc. aktywów zgromadzonych w bankach. Czym jest podatek, który banki płacą w innych krajach UE? Jest to podatek od wartości udzielonych kredytów. O ile PiS przeforsuje ten podatek, co roku do budżetu banki będą odprowadzać około 5 mld zł. To jedna trzecia tego, co rocznie w Polsce zarabiają. PiS rozważa też alternatywny wariant, czyli daninę od transakcji finansowych wszystkich instytucji finansowych, która miałaby przysporzyć państwowej kasie 1,7 mld zł.  Jest też koncepcja podatku od pasywów bankowych (rodem z Wielkiej Brytanii).


Banki są w Polsce instytucjami, które mają uprzywilejowaną pozycję. W 2014 roku osiągnęły ponad 16 mld zł zysku bo kredyty są drogie, a Polacy płacą słono za usługi bankowe. Z kolei równowaga między klientem, a bankiem jest mocno zachwiana, choćby przez obowiązujący do 27 października br. Bankowy Tytuł Egzekucyjny, dzięki któremu bank stawał się sędzią we własnej sprawie.


W apogeum kryzysu, kiedy wszystkie instytucje narzekały na to, że mają problemy finansowe, banki praktycznie co roku uzyskiwały zyski powyżej 15 mld zł.


Pieniądz

Przypomnijmy, że rządy PiS 2005-07, trudniejsze, bo koalicyjne, nie zaszkodziły gospodarce, a wręcz przeciwnie, przygotowały ją na przejście okresu spowolnienia gospodarczego w Europie.


Z punktu widzenia rynków finansowych, to że PiS będzie rządziło samodzielnie jest czymś pozytywnym. W przypadku rządu bez koalicjanta można przewidzieć bieg wypadków, skład rządu i reformy gospodarcze. Ogranicza to niepewność, której rynki się obawiają.


Niezależność NBP najpewniej pozostanie niezagrożona chociaż polityka monetarna Banku może być nastawiona na wsparcie polityki fiskalnej.  
Otwartym zaś jest pytanie jak zachowa się złoty wobec impulsów z zagranicy, głównie od kreujących pieniądz Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego.  


Praca
Program PiS jest próbą odpowiedzi odpowiedzią na fakt, że owszem polska gospodarka rozwija się, ale olbrzymim kosztem zadłużenia, które będą musiały spłacać następne pokolenia.


Dane Eurostatu wskazują, że przeciętne wynagrodzenie godzinowe w Polsce wynosi ok. 6 euro, a w bogatszych krajach UE – 18 euro. Polacy są "jednym z najciężej i najdłużej pracujących narodów w Europie". W Polsce się ciężko pracuje, a jednocześnie bardzo mało zarabia. Polscy pracownicy nie mogli liczyć na swoje państwo.


Stabilne zatrudnienie jest jednym z istotnych elementów budowania poczucia bezpieczeństwa. A mamy dwa alternatywne rynki pracy. Jeden - ludzi na etatach mających prawa pracownicze, drugi na umowach cywilnoprawnych, którzy tych praw są pozbawieni. Jedni ponoszący koszty utrzymania systemu ubezpieczeń, drudzy z tego obowiązku są zwolnieni. To powoduje, że ludzie na śmieciówkach nie pracują na swoje emerytury.

 
Jest szansa na nowe otwarcie o ile dekoniunktura gospodarcza, gigantyczne zadłużenie i tarcia w obozie zjednoczonej prawicy nie spowodują, że zwycięży partia „I Tak Się Nie Uda”.

Artur S. Górski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież