Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Artur S. Górski: Czy Prawo i Sprawiedliwość spełni wyborcze obietnice?

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
środa, 04 listopada 2015 15:12

altRozpoczynająca się kadencja parlamentu jest szansą na odrodzenie się społecznych wartości w polityce i w życiu publicznym.  


Zwycięskie Prawo i Sprawiedliwość bierze na siebie odpowiedzialność za bieg spraw państwa i jakość życia Polaków. Wygrało, bo przyszedł czas na pokojowy bunt przeciwko zawłaszczaniu państwa przez grupę beneficjentów, przez oligarchów i ich kelnerów, przez przeoczenie nazywanych politykami. Tak. Nie o kelnerach z Pałacu Sobańskich piszemy i nie tych od „Sowy”, ale tych, którzy gotowi byli wypełniać wolę najbogatszych Polaków i polecenia lobbystów. Rząd PO-PSL zachowywał się jak zarząd firmy chwalący się za granicą wynikami przedsiębiorstwa, gdy pracownicy klepią biedę.


O jakości władzy, która odeszła z woli wyborców powiedziały „taśmy prawdy”. Aż dziw, że formacja odpowiedzialna za jakość rządów przez ostatnie osiem lat nadal cieszy się poparciem co czwartego rodaka.


Jest czas zmian. W ciągu roku zmieniły się lub wkrótce zmienią się ośrodki władzy od prezydenta, przez parlament i rząd do banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej, bo na początku przyszłego roku mija kadencja większości członków RPP.


Lewica w partii centrowej   
Zdaniem ekonomisty dr. hab. Ryszarda Bugaja, doradcy śp. Lecha Kaczyńskiego, a obecnie członka Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, nowo wybrany parlament nie będzie „parlamentem bez lewicy”, tylko „parlamentem bez lewicowego szyldu”.
Lewicowe, lub inaczej - prospołeczne wartości polityki społecznej i gospodarczej ma szanse reprezentować PiS. Stąd i propozycja podwyższenie poziomu kwoty wolnej od podatku. PiS zakłada, że będzie podnosił jej poziom z 3091 do 8 tys. zł. Zgodnie z niedawnym werdyktem Trybunału Konstytucyjnego.   


Gdzie szukać pieniędzy?
W opodatkowaniu w Polsce holdingów międzynarodowych, w podatku bankowym, w uszczelnianiu egzekwowania podatku VAT i walce z "szarą strefą". Zgodnie z zapowiedzią Beaty Szydło podatek bankowy ma wynieść 0,39 proc. aktywów zgromadzonych w bankach. Czym jest podatek, który banki płacą w innych krajach UE? Jest to podatek od wartości udzielonych kredytów. O ile PiS przeforsuje ten podatek, co roku do budżetu banki będą odprowadzać około 5 mld zł. To jedna trzecia tego, co rocznie w Polsce zarabiają. PiS rozważa też alternatywny wariant, czyli daninę od transakcji finansowych wszystkich instytucji finansowych, która miałaby przysporzyć państwowej kasie 1,7 mld zł.  Jest też koncepcja podatku od pasywów bankowych (rodem z Wielkiej Brytanii).


Banki są w Polsce instytucjami, które mają uprzywilejowaną pozycję. W 2014 roku osiągnęły ponad 16 mld zł zysku bo kredyty są drogie, a Polacy płacą słono za usługi bankowe. Z kolei równowaga między klientem, a bankiem jest mocno zachwiana, choćby przez obowiązujący do 27 października br. Bankowy Tytuł Egzekucyjny, dzięki któremu bank stawał się sędzią we własnej sprawie.


W apogeum kryzysu, kiedy wszystkie instytucje narzekały na to, że mają problemy finansowe, banki praktycznie co roku uzyskiwały zyski powyżej 15 mld zł.


Pieniądz

Przypomnijmy, że rządy PiS 2005-07, trudniejsze, bo koalicyjne, nie zaszkodziły gospodarce, a wręcz przeciwnie, przygotowały ją na przejście okresu spowolnienia gospodarczego w Europie.


Z punktu widzenia rynków finansowych, to że PiS będzie rządziło samodzielnie jest czymś pozytywnym. W przypadku rządu bez koalicjanta można przewidzieć bieg wypadków, skład rządu i reformy gospodarcze. Ogranicza to niepewność, której rynki się obawiają.


Niezależność NBP najpewniej pozostanie niezagrożona chociaż polityka monetarna Banku może być nastawiona na wsparcie polityki fiskalnej.  
Otwartym zaś jest pytanie jak zachowa się złoty wobec impulsów z zagranicy, głównie od kreujących pieniądz Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego.  


Praca
Program PiS jest próbą odpowiedzi odpowiedzią na fakt, że owszem polska gospodarka rozwija się, ale olbrzymim kosztem zadłużenia, które będą musiały spłacać następne pokolenia.


Dane Eurostatu wskazują, że przeciętne wynagrodzenie godzinowe w Polsce wynosi ok. 6 euro, a w bogatszych krajach UE – 18 euro. Polacy są "jednym z najciężej i najdłużej pracujących narodów w Europie". W Polsce się ciężko pracuje, a jednocześnie bardzo mało zarabia. Polscy pracownicy nie mogli liczyć na swoje państwo.


Stabilne zatrudnienie jest jednym z istotnych elementów budowania poczucia bezpieczeństwa. A mamy dwa alternatywne rynki pracy. Jeden - ludzi na etatach mających prawa pracownicze, drugi na umowach cywilnoprawnych, którzy tych praw są pozbawieni. Jedni ponoszący koszty utrzymania systemu ubezpieczeń, drudzy z tego obowiązku są zwolnieni. To powoduje, że ludzie na śmieciówkach nie pracują na swoje emerytury.

 
Jest szansa na nowe otwarcie o ile dekoniunktura gospodarcza, gigantyczne zadłużenie i tarcia w obozie zjednoczonej prawicy nie spowodują, że zwycięży partia „I Tak Się Nie Uda”.

Artur S. Górski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież