Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam... "Godność" o weryfikacji sędziów! » Oświadczenie Stowarzyszenia "Godność" w sprawie sędziów po spotkaniu Tuska i Bodnara.OświadczenieW d... Homilia bp. W. Szlachetki: słowa, które paść powinny... » Homilia bp. Wiesława Szlachetki wygłoszona 1 września 2024 r. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej ... SDP wybrało J. Wikowskiego - weryfikacje dziennikarzy jak w 1982? » - Takie rzeczy jakie dzieją się w Polsce z demokracją, szykanowanie dziennikarzy o poglądach konserw... Cz. Nowak pyta władze Gdańska: "Potańcówka" w miejscu zbrodni grudniow... » Pani Aleksandra Dulkiewicz, prezydent GdańskaPan Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solida... Stowarzyszenie Godność pisze do Prezydenta Dudy » Stowarzyszenie Godność wystosowało list do Prezydenta Andrzej Dudy, w którym protestuje wobec działa...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Iwona księżniczka Burgunda”

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 maja 2024 14:37

Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest jedną z nas. Należy również zadać pytanie kim była Iwona kiedy powstał dramat Witolda Gombrowicza w 1938 roku? Była Tobą, Mną, Nim, Nią, nic się nie zmieniło. Upływ czasu nie spowodował dezaktualizacji problemu, wręcz odwrotnie w każdym momencie dziejów możemy wskazać Iwonę, którą społeczność skazała na niebyt. Mam głębokie przekonanie, że wykluczenie, słowo klucz do wielu zjawisk społecznych zachodzących w przeszłości jak i współcześnie jest przedmiotem rozważań twórców przedstawienia „Iwona księżniczka Burgunda”, którego premiera odbyła się 10 maja 2024 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.


Któż z nas nie doświadczył w życiu sytuacji, w której wyniku został wykluczony z towarzystwa, napiętnowany i wyśmiany? Na szczęście w większości uniknęliśmy rozwiązań ostatecznych, my tak, a ci którzy zapłacili najwyższą cenę za swoje przekonania, za swoją inność, a czasem po prostu za to, że znaleźli się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie, dokładnie tak jak Iwona.

alt


W gdańskim przedstawieniu Iwona siedzi na widowni i prawie do końca nie wiadomo czy jest aktorką czy widzem. Powoduje to konsternację i dyskomfort, ponieważ atak na Iwonę prowadzony przez bohaterów sztuki: księcia, króla, królową i cały dwór jest skierowany bezpośrednio na widownię, bezpośrednio do poszczególnego widza, co w pewnym momencie wywołuje niepokój i niepewność. Czy aby na pewno zarzuty i obelgi kierowane w stronę Iwony nie dotyczą mnie? Czy nie powinienem być kimś innym, kimś kto pasuje do dworu? Czy przypadkiem nie mamy czegoś na sumieniu? Oddychamy z ulgą kiedy okazuje się, że Iwona to aktorka i zasiadła na widowni specjalnie. Poczucie bezpieczeństwa i komfortu powraca i z pełnym przyzwoleniem obserwujemy zabójstwo Iwony, już nas nie dotyczy, to nie my.

alt


alt


Tak w skrócie opowiedziałabym swoje wrażenia ze spektaklu „Iwona księżniczka Burgunda” w reżyserii Adama Orzechowskiego, ze scenografią, kostiumami i reżyserią światła przygotowaną przez Magdalenę Gajewską. Swoją drogą świetnym pomysłem dla podkreślenia królewskości jest szkarłatna kotara, zniszczona przez Iwonę w ostatniej scenie przedstawienia, symbolizująca upadek królestwa i konwenansów przez nie narzuconych. Rewelacyjnym zabiegiem inscenizacyjnym jest uczynienie z zespołu muzycznego jednego z bohaterów sztuki. Walenty czyli Jakub Klemensiewicz (saksofon barytonowy, sopranowy), Dominik Łukaszczyk (puzon), Jędrzej Szmelter (perkusja), Maksymilian Wilk (saksofon tenorowy), Filip Żółtowski (trąbka) odgrywa w tym przedstawieniu zasadniczą rolę: nadaje mu rytm, wskazuje na charakter bohaterów, nie pozwala ani na chwilę oderwać się od akcji. Wspaniała muzyka Marcina Nenko wykonywana przez zespół na żywo jest nieocenioną wartością tego przedstawienia. Dorównuje jej praca aktorów, którzy znakomicie zagrali swoje role, w szczególności na uwagę zasługuje Katarzyna Kaźmierczak w roli Królowej, Robert Ciszewski w roli Księcia Filipa (gratuluję poczucia rytmu) oraz Robert Ninkiewicz w roli Szambelana. Nie ustępują im Grzegorz Gzyl jako Król Ignacy, Agata Woźnicka jako Iza, Grzegorz Otrębski jako Cyryl, Piotr Chys jako Cyprian, Jakub Nowosiadek jako Innocenty i Magdalena Gorzelańczyk jako Iwona.

alt


Na koniec chciałabym zwrócić uwagę na zabieg reżysera Adama Orzechowskiego zaangażowania widowni w przedstawienie. Zaczyna się ono i kończy na foyer teatru ogólną zabawą, w której pomimo tragedii, uczestniczą wszyscy. Skoro uczestniczymy to jesteśmy współwinni, ale co tam - show must go on!


Gratuluję i polecam.

Małgorzata Zalewska

fot. Natalia Kabanow

Related news items:
Newer news items:
Older news items: