Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in... Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wybor... » Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – przed II t... Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki? » Za niecały tydzień będziemy głosować w wyborach nowego prezydenta Polski, być może w najważniejszych... Gdańszczanie za Nawrockim. Grzegorz Berendt: Polegać jak na Zawiszy » Każdy z nas zna tytułowe porównanie. Są ludzie, których jesteśmy pewni; wiemy, że nie zawiodą, dotrz... Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar...
Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki?
poniedziałek, 26 maja 2025 07:37
Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki?
Za niecały tydzień będziemy głosować w wyborach nowego
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zachować boskość - Wojciech Sęczawa

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
środa, 26 marca 2025 19:55

Niezliczona ilość wystaw, pokazów, nagród potwierdza wysoką klasę artysty. Synteza formy i prostota nadaje rzeźbom i rysunkom profesora Wojciecha Sęczawy oryginalną surowości.


Nieprzeciętna inteligencja profesora mocno wtłoczona w historię zdarzeń nie tylko artystycznych otwiera przed widzami świat nie tyle zagmatwany i skomplikowany co przy tym wszystkim często w pierwszym wrażeniu prosty. Oczywiście można dopatrywać się wielkiej głębi i słusznie, jednak nie zawsze na nią wielu stać. Wówczas pozostaje”smak” i estetyka, niewyobrażalna, skrojona wielką wiedzą sięgająca i czerpiąca z wielu interdyscyplinarnych dziedzin. Tak więc sztuka profesora nie jest łatwa, ale szalenie interesująca i powiedzmy szczerze nie dla wszystkich, ale na pewno dla tych  co już o jej meandrach mają pewne wyobrażenie.

alt


Czy to sztuka awangardowa? Ten przymiotnik, dziś nie oddaje istoty. Doskonale funkcjonował kiedyś w innych realiach życia artystycznego. Dotyczył czegoś ponadprzeciętnego, bo też to twórczość wyjątkowa. Mnie, amatora jazzu, współgra z awangardą muzyki połowy lat 60. XX wieku. Często sięgam do kultowej płyty Johna Coltrane i Dona Cherry’ego „The Avant-Garde ” wydanej w 1966 roku. To wyjątkowe dzieło gigantów światowego jazzu, jest przewodnikiem po improwizacjach jak prace rzeźbiarskie gdańskiego artysty. Oglądałem je eksponowane w budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego i poczułem brzmienie wysokiej kultury artystycznej. Czy dzieła profesora mogą się podobać? Czy muzyka jazzowa z płyty „The Avant-Garde” wpada w ucho? No nie, to improwizacje skierowane do koneserów tak jak dzieła Wojciecha Sęczawy.

alt

Prof. Wojciech Sęczawa

alt


Artysta zapytany o moje odczucia nie do końca potwierdził moje przemyślenia jednak zapewnił, że coś w tym jest. Kwestia inspiracji nie odgrywa praktycznie żadnego znaczenia bowiem praca w pracowni przebiega w pełnej ciszy, właśnie ona jest inspirująca. Trudno byłoby zachwycać się solówkami wybitnych muzyków kiedy czasami hałas narzędzi wykorzystywanych przy obróbce drewna czy kamienia jest nie do zniesienia. Profesor wyznaje zasadę jak najmniejszej ingerencji w materię jest zwolennikiem czystej formy pochodzącej z naturalnego świata, doskonale wyczuwa balans między hałasem a ciszą. Kamieni pozostałych po przejściu geologicznej nawałnicy czy drzewach naturalnie kończących swój żywot.

alt


Z wielkim szacunkiem artysta odnosi się do swoich poprzedników wielkich rzeźbiarzy: Smolany, Horno-Popławskiego, Wiśniewskiego, Duszeńki, Ostrowskiego, Sitka. Szacunek do nich i ich twórczości każe zachować odpowiedni dystans do dzisiejszych czasów. Jednocześnie skupić się na swojej drodze bez żadnych odnośników i bezapelacyjnie kroczyć swoją ścieżką. Tworzy w kamieniu, drewnie sięga po ceramikę i żywice. Nigdy nie używa polerek. Szuka rytmicznego podziały bez znaczenia czy na składowisku materiałów czy w poukładanym magazynie. Potrzeby twórcze górują nad wszystkim innym. Wielka wiedza profesora pozwala na prowadzenie dyplomowej Pracowni Podstaw Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. To jeden z niewielu gdańskich artystów trzymających nadal klasę. Jego prace można oglądać także w kilku galeriach Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież