Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Dylematy

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 15 listopada 2015 12:46

altNosiłem się z zamiarem głosowania w Sejmie za votum zaufania dla nowego rządu zaprezentowanego przez przyszłą premier Beatę Szydło. Chciałem w ten sposób podkreślić mój szacunek dla demokratycznego wyboru naszych współobywateli.

Niestety, ale zaproponowany skład personalny nowego rządu uniemożliwia mi wykonanie tego gestu. Z jednej strony nie kwestionuję wyników wyborów, nie zarzucam nikomu fałszowania ich wyników, ale znajomość niektórych ludzi wchodzących w skład nowego rządu, ich wkładu w destabilizację i kompromitację państwa polskiego, czy nawet łamanie prawa w wykonywaniu funkcji państwowych w przeszłości, nie pozwoli mi w obawie o dobro państwa polskiego wykonać tego gestu poparcia. O ile z nadzieją przyjmuję kilka nominacji na stanowiska ministerialne, szczególnie w resortach gospodarczych, o tyle budzi moje przerażenie nominowanie ludzi kompletnie skompromitowanych i to na stanowiska ministerstw szczególnie wrażliwych. Nie mogę się przemóc, aby dać kredyt zaufania rządowi z ministrem obrony Antonim Macierewiczem, który przez minione 5 lat zadziwiał Polskę i świat swoimi fantasmagoriami na temat tragicznej katastrofy smoleńskiej. Macierewicz, któremu nie można odmówić zasług w burzeniu systemu komunistycznego, nie dokonał w wolnej Polsce nic, co można by zakwalifikować jako element budowy ładu demokratycznego. Wręcz odwrotnie, zdestabilizował scenę polityczną w 1992 roku doprowadzając do odwołania rządu Jana Olszewskiego w którym pełnił  funkcję ministra spraw wewnętrznych. Swoją nieodpowiedzialną działalnością w latach 2005 – 2007 na stanowisku wiceministra obrony narodowej, zagroził bezpieczeństwu polskich żołnierzy na misjach bojowych w Iraku i Afganistanie. Skarb Państwa był zmuszony do krociowych odszkodowań za naruszenie dóbr osobistych obywateli, którym Macierewicz insynuował agenturalność w słynnym raporcie po rozwiązaniu WSI, nie wspominając już o czymś najgorszym, że zdekonspirował prawie całą agenturę polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

Nie mogę głosować za votum zaufania do rządu, w którym będzie pełnił funkcję człowiek skazany na 3 lata pozbawienia wolności za nadużywanie władzy w służbie specjalnej CBA, kiedy to Mariusz Kamiński kierował tą służbą. Teraz powierzono mu rolę koordynatora wszystkich służb specjalnych. To jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale nade wszystko ekstremalnie groźne dla państwa i wolności obywatelskich. Bez echa przeszła wczorajsza zapowiedź Kamińskiego, że jego priorytetem będzie uchwalenie takiej ustawy, która uniemożliwi marnowanie pracy służb. Ja rozumiem to tylko w jeden sposób, że to nie sądy będą decydować o czyjejś winie, ale służby specjalne, tak jak było w PRL, tak jak było i jest we wszystkich krajach totalitarnych.

Nie mogę podnieść ręki i poprzeć rządu w którym ponownie będzie zasiadał Zbigniew Ziobro, który dał się poznać na tym stanowisku, ministra sprawiedliwości, od najgorszej strony w latach 2005-2007. Niezależnie od dramatycznego efektu spadku transplantacji, przez co życie straciło niepotrzebnie wielu ludzi czekających na przeszczepy organów, po jego skandalizujących wypowiedziach, nie zapomnę jego słynnej konferencji z niszczarką do papieru. Kwintesencją tej konferencji była konkluzja Ziobro, jako ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, że jeżeli nie ma dowodów, które uległy, w jego mniemaniu, zniszczeniu, to tym bardziej uprawdopodobnione jest popełnienie przestępstwa. Nie chce mi się nawet komentować tej bolszewickiej tezy.

Muszę głosować przeciw rządowi z tak niebezpiecznym dla Polski składem personalnym.


Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież