Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Niewolnice z Pipidówki

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 23 kwietnia 2024 15:30

Jak świat światem walka pomiędzy kobietą a mężczyzną trwa, czasem przybiera na sile, czasem przygasa, a czasem przybiera formę zabawy lub gry towarzyskiej. Wszechobecność tej rywalizacji odnotowujemy także w literaturze, w szczególności w teatrze jako doskonały temat komedii i fars. Przykładem może być niedawna premiera „Lizystraty” Arystofanesa, a obecnie sobotnia premiera „Niewolnic z Pipidówki” Michała Bałuckiego, a wszystko to na scenie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.


Można by pomyśleć, że w Gdyni kobiety górą, ponieważ w obu sztukach mimo przeciwności osiągają swoje cele, ale czy służą tylko jako powód do śmiechu, czy swoimi działaniami ośmieszają mężczyzn, czy też dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni Krzysztof Babicki postanowił w ten przewrotny sposób uhonorować kobiety, pokazać ich autentyczną rolę w życiu społecznym, a jednocześnie zakpić z mężczyzn, którzy ulegają woli kobiet nawet o tym nie wiedząc? Można powiedzieć, że obie sztuki podejmują podobny temat, jednak zasadniczo różnią się od siebie.

alt


O „Lizystracie” już pisałam, czas na „Niewolnice z Pipidówki”. Michał Bałucki napisał swoją komedię w 1897 r. i pokazał w niej w krzywym zwierciadle codzienność małego miasteczka Pipidówki, gdzie o swoje partykularne interesy, a może fanaberie zadbały kobiety: żony, matki, narzeczone. W tle wielka, mała polityka, ta na poziomie gminnym i ta na najwyższych szczeblach władzy. Obie dotknięte tą samą przypadłością: nepotyzm, kolesiostwo, obsadzanie stanowisk według przynależności partyjnej (w przedstawieniu towarzyskiej), znajomości, a nie kompetencje. Wypisz wymaluj obecna rzeczywistość. W Pipidówce odpowiadają za to kobiety, w życiu odpowiadamy za to wszyscy, a w szczególności politycy sprawujący władzę.

alt


Bałucki posłużył się kobietami, Babicki swoją reżyserią zwrócił uwagę na postawę mężczyzn. Na ich bezradność wobec zdecydowanych i zdeterminowanych w swoich dążeniach kobiet, które wszystkimi dostępnymi im środkami osiągają swój cel. Sama komedia Bałuckiego lekko trąci starzyzną, zgrany temat przedstawiony w prosty i nieskomplikowany sposób okazuje się być nad wyraz aktualny. Posada dyrektora banku wzbudza emocje i pożądanie, albo profesjonalista, albo „nasz” kandydat. „Naszego” kandydata popierają kobiety i to one wygrywają tę potyczkę. Pozostaje tylko pytanie czy potrafimy utrzymać dystans i się z siebie śmiać? Tylko wtedy XIX wieczne przesłanie Bałuckiego będzie nadal aktualne i będzie nas bawić.

alt


W propozycji Teatru Miejskiego w Gdyni podstawową rolę odgrywają aktorzy. To oni kreują rzeczywistość przy minimalistycznej scenografii zaproponowanej przez Marka Brauna, ograniczonej do kilku krzeseł i czerwonego dywanu. Pomimo tak ograniczonej przestrzeni udaje się stworzyć duszną atmosferę małomiasteczkowej społeczności, gdzie wszyscy się znają, gdzie wszyscy od siebie zależą, gdzie panuje z góry określona hierarchia. Wszystko dzięki kreacjom aktorskim, a w szczególności roli burmistrza Grzmotnickiego, którego zagrał Piotr Michalski oraz jego żony, którą wykreowała Elżbieta Mrozińska. Oboje udowodnili, że utożsamienie się z postacią popłaca i jest warunkiem sukcesu. Podobną drogą podążyli Mariusz Żarnecki w roli redaktora Saturnina, Maciej Sykała jako Waluś, Rafał Kowal jako Filatyński, Maciej Wizner jako Feliks, Dorota Lulka jako Kamilla oraz Beata Buczek-Zarnecka jako Aurelia. Niestety zabrakło wiarygodności Sabinie granej przez Agnieszkę Bała, mało wiarygodny był również wątek miłosny pary Wanda Olecka – Karol Milicz, których zagrali Monika Babicka i Szymon Sędrowski. Kostiumy zaprojektowała Hanna Szymczak, zaś o muzykę zadbał Marek Kuczyński. Całość przygotował i wyreżyserował Krzysztof Babicki.

alt


Czy mi się podobało? I tak i nie, pierwsza cześć nudnawa, druga świetna i zabawna. Czy polecam? Zdecydowanie tak – każdemu przyda się przejrzenie w lustrze, wszak wszyscy żyjemy w Pipidówce.

Małgorzata Zalewska
fot. Roman Jocher