Po wielu latach starań środowisk patriotycznych udało się wreszcie w sposób należny uhonorować jednego z najbardziej zasłużonych dla miasta i Polski - kapłana, infułata, proboszcza Bazyliki Mariackiej śp. ks. Stanisława Bogdanowicza. "Chcieliśmy, żeby dostał jakąś ulicę - nie zgodzili się. Chcieliśmy postawić ławeczkę (...) Miasto się nie zgodziło" - mówił Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia "Godność", kawaler Ordera Orła Białego.
9 maja br. odsłonięto skwer im. ks. Infułata w pobliżu Targu Drzewnego w Gdańsku. Przy odsłonięciu pamiątkowej tablicy poza wspomnianym Czesławem Nowakiem obecni byli: Aleksandra Dulkiewicz - Prezydent Miasta, wicemarszałek Senatu - Bogdan Borusewicz, przewodnicząca Rady Miasta - Agnieszka Owczarczak, radni miejscy - Barbara Imianowska, Kazimierz Koralewski, Piotr Dzik, Maxymilian Kieturakis, Beata Dunajewska. Było wielu kapłanów a wśród nich m.in: ks. Ludwik Kowalski, ks. Grzegorz Świst, ks. Ireneusz Bratke, ks. Krzysztof Niedałtowski. Spotkać można było wielu ludzi solidarnościowego podziemia, którzy dużo zawdzięczają księdzu Infułatowi: Anna Kołakowska, Andrzej Michałowski, Stanisław Fudakowski, Romuald Plewa, Antoni Bogdanowicz (brat kapłana). I co ciekawe wśród obecnych był b. sekretarz wojewódzki PZPR, wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej, Mieczysław Chabowski, który był współprzewodniczącym z prałatem Bogdanowiczem komisji kościelno-rządowej odpowiedzialnej za organizację pielgrzymki na Pomorzu oraz uczestnikiem rozmów o bezpieczeństwie Jana Pawła II z ojcem Tuccim, który reprezentował Watykan.
Podczas sobotniego odsłonięcia skweru i tablicy, najważniejsze i najbardziej doniosłe wystąpienie miał wspomniany już wcześniej Czesław Nowak. Właśnie On skierował do Aleksandry Dulkiewicz reprezentującą miejskie władze wiele gorzkich słów i żalu. Jeden z ostatnich autorytetów naszego regionu, 88-letni były portowiec, związkowiec i poseł przypomniał, że miasto przez lata nie zgadzało się na godniejsze upamiętnienie duchownego. Mówił też o ostatnich dniach życia zasłużonego księdza, które były dla Niego trudne i niesprawiedliwe. Nie dane było uhonorować kapłana na placu tuż przy Jego Bazylice, ale trzeba cieszyć się choćby z tego, że znalazło się miejsce 200m dalej, tuż za historycznymi murami miasta...
M.P.
- 12/06/2026 12:56 - Janusz Szewczak o "Kulturze nienawiści" - na polskim trzęsawisku
- 07/06/2026 16:24 - Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze
- 03/06/2026 14:34 - Radni Gdańska: interpelacja o usunięcie flag i symboli państwa ukraińskiego z przestrzeni Gdańska
- 29/05/2026 06:54 - P. Czarnek w sali BHP
- 20/05/2026 19:44 - Manifestacja "S" w Warszawie. K. Dośla: Zielony Ład to trucizna
- 16/05/2026 19:41 - Szachrajstwa Karnowskiego - kaloryfery na kortach SKT?
- 06/05/2026 13:12 - "Mamy wreszcie Niezależne, Samorządne Związki Zawodowe!". Warta książka Gdańskiego Oddziału IPN
- 06/05/2026 12:49 - Finał 25. Wojewódzko-Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sł. Bożego Kard. Augusta Hlonda
- 24/04/2026 10:22 - Bosak w Gdyni, Mularczyk i Smoliński w Żukowie - polityczny weekend na Pomorzu
- 15/04/2026 16:48 - Apel "Godności" w obronie czci ks. Jankowskiego











