Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ciemności kryją ziemię

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 17 kwietnia 2024 14:01

Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy bohaterom spektaklu „Ciemności kryją ziemię”, którego premiera odbyła się 12 kwietnia 2024 r. na scenie Stara Apteka Teatru Wybrzeże.


Noc przynosi mrok, ale wypływa on również z wnętrza postaci, z ich czynów i przekonań siejąc wokół strach i przerażenie. Święta Inkwizycja bo o niej tutaj mowa decyduje o życiu lub śmierci nie zważając na prawdę. Zło czai się wszędzie. Na potrzeby teatru Piotr Froń zaadaptował powieść Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem „Ciemności kryją ziemię”. Ukazała się ona w 1957r. i była zakamuflowanym rozliczeniem się autora z własną przeszłością. Akcja powieści rozgrywa się w XV-wiecznej Hiszpanii, a system totalitarny i mechanizmy jego działania pokazane zostały na przykładzie działań Świętej Inkwizycji.

alt


Bohaterem i głównym wykonawcą woli Kościoła w walce z niewiernymi jest Wielki Inkwizytor Tomas de Torquemada, postać historyczna, przyjaciel Izabeli Kastylijskiej. To on swoim bezwzględnym postępowaniem wywołuje strach i grozę nie tylko w swoich przeciwnikach. Boją się go również poplecznicy i współpracownicy. Ten zdolny polityk manipuluje ludźmi zmuszając ich do zdrady, służalczości, donosicielstwa i innych niecnych czynów, a czyni to na sztandarach wiary i Kościoła. Jest okrutny i bezwzględny, a jednocześnie zimny i wyrachowany. W spektaklu zagrał go wprost genialnie Mirosław Baka stosując oszczędne środki wyrazu aktorskiego niemniej bardzo sugestywne i celne. Jako Torquemada budzi grozę i o to mam wrażenie chodziło.

alt


Sam spektakl rozpoczyna się w momencie przybycia Torquemady do miasteczka Villa-Real w Manczy. Zatrzymuje się on w klasztorze Dominikanów roztaczając wokół siebie aurę niepewności i przerażenia. W klasztorze znajduje się też młody duchowny, który szczerze nienawidzi Inkwizycji i którego marzeniem jest zabicie Wielkiego Inkwizytora. Kiedy dochodzi do spotkania obu przeciwników zwycięsko z niego wychodzi Torquemada, który swoją postawą i argumentami nie tylko rozbroił młodego buntownika, ale uczynił z niego fanatycznego wyznawcę Inkwizycji. Na kanwie tego pojedynku i wzajemnej relacji łączącej obu bohaterów oparto całość przedstawienia pokazując wpływ źle pojętej idei na społeczeństwo i poszczególnych jego członków. Zło czai się wszędzie i trudno mu się oprzeć, zło jest w nas, czeka tylko na sprzyjającą okazję aby zaprezentować się w pełnej krasie.

alt


To przesłanie zostanie ze mną po tym spektaklu, przede wszystkim dzięki wyrazistym kreacjom aktorskim. O Mirosławie Bace już pisałam, pozostaje on niekwestionowanym liderem. Na wyróżnienie zasługuje również kreujący postać Diego de Manente (młody Dominikanin) Piotr Biedroń. Bez soczystych postaci stworzonych przez Jarosława Tyrańskiego – Blasco de la Cuesta, Cezarego Rybińskiego – Carlos de Sigura oraz Macieja Konopińskiego – Mateo Dara przedstawienie byłoby nudne. Scenografia i kostiumy Anny Oramus sugerują przestrzeń wszędzie i nigdzie czyli współczesne stroje i czarny podest oświetlany co jakiś czas światłem punktowym wydobywającym aktora wygłaszającego swoją kwestię. Za reżyserię światła odpowiada Klaudyna Schubert. Za reżyserię całości natomiast Tomasz Fryzeł.

alt


No cóż, poczułam się na tym spektaklu jak na przedstawieniu studenckim z dawnych lat. Pusta scena, kilku aktorów w różnych częściach sceny oświetlanych światłem punktowym i tekst jako podstawowy i najważniejszy nośnik treści. Nic dodać nic ująć tylko zamknąć oczy i słuchać. Na szczęście w tym wypadku trafiło na znakomitych aktorów, którzy udźwignęli zadanie i uratowali przedsięwzięcie. Niemniej jednak następnym razem jak będę chciała posłuchać audiobooka zostanę w domu, wyprawa do teatru nie będzie konieczna.

Małgorzata Zalewska
fot. Dawid Stube

Related news items:
Newer news items:
Older news items: