Do dziennikarzy naszej gazety dotarło zaproszenie na IV Krajowy Przegląd Współczesnego Malarstwa i Rzeźby o Motywach Sakralnych w Pile – "Hierofania, Sacrum w malarstwie i rzeźbie". Pomimo osłabionej w ostatnim okresie naszej aktywności postanowiliśmy przyjrzeć się temu wydarzeniu, tym bardziej, że w tych trudnych czasach podparcie się siłą płynącą z wysoka dla niektórych staje się zbawienne. Ładuje akumulatory, buduje, staje się iskrą wzbudzającą wiarę. Mówię o sztuce i „Galerii Sztuki Gdańskiej”, felietonach wypełniających tę przestrzeń życia regionu, własnych doświadczeniach i odpowiedzi na coraz bardziej przygnębiającą nas rzeczywistość.
Kuratorem wystawy został znany gdański twórca, znakomity polski himalaista, malarz, Ryszard Kowalewski, dający gwarancję znajomości polskiego rynku sztuki i wielkiej orientacji w pokonywaniu jego przeszkód. Kowalewski zaproponował szerokie spojrzenie na dzisiejsze malarstwo i polską rzeźbę wielu znakomitości polskiej sztuki i to tych autentycznych gdzie prace nie udają tego czym nie są.
Ryszard Kowalewski
W słowie wstępnym do wystawy czytamy...”Przegląd ukazuje sztukę, która w sposób racjonalny i jednocześnie w sposób ekstatyczny kreuje transcendentny cel człowieka i w ten sposób stoi w opozycji do lansowanej współcześnie absurdalności świata i bezcelowości ludzkiego życia…”Â
Trudno się z tym nie zgodzić, bowiem mamy tu do czynienia ze sztuką bliską człowiekowi, przejrzystą, naturalną i czytelną. Niezaprzeczalny kunszt artystyczny i niezwykła wyobraźnia artystów prezentujących swoje prace na tej wystawie sprawia, że staje się ona przeżyciem nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim duchowym.
Michał Wójcik, Przychodzę
Hierofania to objawienie świętości i do tego przesłania skłania się ta wystawa będąc jednocześnie drogą, poszukiwaniem Boga i unaocznieniem Jego obecności w codzienności. Uważny obserwator wystawy zauważy bezpośrednie odniesienia do Biblii, poczynając od obrazu Ryszarda Kowalewskiego przedstawiającego górę z krzyżem – to jakby Góra Tabor, Góra Przemiany. Dla zwykłego człowieka szczyt do osiągnięcia własnym życiem.
Dorota Spłocharska, Szalik Matki
Wspaniała tkanina Doroty Spłocharskiej „Szalik matki” nawiązująca bezpośrednio do chusty św. Weroniki, która ocierając twarz Chrystusa podczas drogi krzyżowej otrzymała w darze jego wizerunek, który odbił się na płótnie. Dalej „Modlitwa” Anny Kaczor ukazująca świątynię zbudowaną przez Boga jako miejsce spotkania i rozmowy z Nim. Michała Wójcika „Przychodzę” ukazujący Chrystusa jako tego, który zstępuje na Ziemię, a właściwie cały czas jest na niej obecny i czeka na tych, którzy zechcą przyjąć jego wezwanie. Warto też zwrócić uwagę na człowieczeństwo Chrystusa ukazane przez Józefa Izydora Dobrowolskiego. Jego „Święty Józef” jest cudowną ilustracją bliskości Boga z człowiekiem, która ubogaca i uświęca tego drugiego.
Stanisław Baj, Bug
Przejawem boskości w życiu jest też wielkość talentu poetyckiego Cypriana Kamila Norwida, którego portretuje Mariusz Hoffman. Jezus umieszczony w centrum naszego życia jak w „Całunie Miechowskim” Stanisława Białogłowicza czy też ukrzyżowany, ale odwrócony tyłem w „Nadziei” Joanny Błońskiej przypominają o przesłaniu wystawy, o hierofanii. Nie sposób jej nie zauważyć w pejzażu, w naturze np. zakolach rzeki Bug Stanisława Baja, wzajemnych relacjach jak w rzeźbie Pawła Jacha, w nieskończoności Boga - Absolutu w pozostałych pracach artystów prezentowanych na tej wystawie.
Józef Izydor Dobrowolski, Święty Józef
Nie sposób wymienić wszystkich, ale ich prace sprawiają, że wystawa jest niezwykła i bardzo ciekawa dla wierzących i dla sceptyków, dla poszukujących i dla wątpiących. Potrwa do 29 sierpnia w BWA PP w Pile. Organizatorem IV Krajowego Przegląd Współczesnego Malarstwa i Rzeźby o Motywach Sakralnych jest Edmund Wolski, dyrektor biura wystaw artystycznych w Pile.
Małgorzata Zalewska/Stanisław Seyfried
- 30/04/2025 22:06 - Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
- 13/04/2025 18:00 - Magdalena Heyda-Usarewicz
- 05/04/2025 07:53 - Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
- 26/03/2025 19:55 - Zachować boskość - Wojciech Sęczawa
- 12/02/2025 21:39 - Nie żyje Roman Borysowas