5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: Kto "zawalił"? - Palma zawaliła!

Ocena użytkowników: / 49
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 listopada 2021 18:27

altJeśli palma, który właśnie obumiera w Gdańsku pod rządami prezydent Dulkiewicz ma mieć ok. 180 lat, to jej biologiczne poczęcie dokonało się za rządów nadburmistrza Karla Groddecka lub Leopolda von Wintera. Przetrwała sekularyzację parku, rządy miejskie niemieckich zbrodniarzy pokroju Greisera, Foerstera czy nadburmistrza II wojny Georga Lippke. W 2013 zaczęła przebijać dach oranżerii, co zauważyli oliwscy aktywiści. Andrzej Bojanowski, ówczesny zastępca P. Adamowicza, widział wtedy park jako teren ekspansji prywatno-publicznej, ale jego zwierzchnik działał z większym wyczuciem i powołał radę parku pod kierownictwem innego zastępcy, Wiesława Bielawskiego. W 2017 ruszył remont oranżerii i palmiarni. Jesienią roku ubiegłego stojąc przed naprawianą rotundą A. Dulkiewicz dziwowała się "nie lada sztuce inżynierskiej" i obiecywała, że jeszcze tej jesieni będzie ją można oglądać z zewnątrz. W marcu 2021, gdy odpowiedzialność za palmę posiadał na biurku Alan Aleksandrowicz, pochwalono się, że "udała się próba spionizowania", a "system korzeniowy funkcjonuje prawidłowo". W czerwcu 2021 oświadczono gdańszczanom, że "nasady liści wciąż są zielone, co oznacza, że nie doszło do całkowitego obumarcia rośliny". Zauważono, że posiada ona "zielone liście (zawierające chlorofil), co wskazuje na to, że daktylowiec nadal żyje(...) znane są też przypadki, że daktylowiec w stanie obumarcia na skutek podjętych działań wspomagających wegetację się zregenerował".


W ramach regeneracji administracji z pracy na emeryturę odszedł wieloletni szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska Włodzimierz Bartosiewicz, który poza swoim biurkiem miał też obowiązki miejskie w dwóch radach nadzorczych. Móc zarobić ponad 300 tys. złotych w magistracie jest poważnym przywilejem. Jego następca, Karol Kalinowski, oświadczył, że kanaryjski daktylowiec wartej ok. 30 mln złotych operacji ratunkowej nie przeżyje. Obumiera i zostanie wycięty, a jego zwłoki będą polem badawczym przyszłych pokoleń gdańskich biologów, pocieszył strapionych.


Aktywiści z Oliwy pogrzeb palmy zgłosili do prokuratury. Ucieszyło to A. Dulkiewicz, która w przerwie między wspieraniem praworządności i rozminowywaniem granicy z Białorusią, ucieszyła się szczerze, że wreszcie się dowiemy "kto zawalił" i dlaczego.
Nikt.


Palma sama zawiniła, bo mogła się "zawalić" wcześniej, gdy Gdańskiem rządzili Posadzki, Jamroż czy Pasiński.


Marek Formela

PS. Zabawne, ale za inwestycje w urzędzie odpowiada wart rocznie 330 tys. zł A. Aleksandrowicz, za środowisko i klimat Piotr Borawski - cena za usługi 208 tys. zł, za zabytki i tereny zielone Piotr Grzelak - raptem 205 tys. zł.

Za nich i za palmę odpowiada A. Dulkiewicz. Od 1971 roku park w Oliwie jest w rejestrze zabytków.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież