ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: Kto "zawalił"? - Palma zawaliła!

Ocena użytkowników: / 49
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 listopada 2021 18:27

altJeśli palma, który właśnie obumiera w Gdańsku pod rządami prezydent Dulkiewicz ma mieć ok. 180 lat, to jej biologiczne poczęcie dokonało się za rządów nadburmistrza Karla Groddecka lub Leopolda von Wintera. Przetrwała sekularyzację parku, rządy miejskie niemieckich zbrodniarzy pokroju Greisera, Foerstera czy nadburmistrza II wojny Georga Lippke. W 2013 zaczęła przebijać dach oranżerii, co zauważyli oliwscy aktywiści. Andrzej Bojanowski, ówczesny zastępca P. Adamowicza, widział wtedy park jako teren ekspansji prywatno-publicznej, ale jego zwierzchnik działał z większym wyczuciem i powołał radę parku pod kierownictwem innego zastępcy, Wiesława Bielawskiego. W 2017 ruszył remont oranżerii i palmiarni. Jesienią roku ubiegłego stojąc przed naprawianą rotundą A. Dulkiewicz dziwowała się "nie lada sztuce inżynierskiej" i obiecywała, że jeszcze tej jesieni będzie ją można oglądać z zewnątrz. W marcu 2021, gdy odpowiedzialność za palmę posiadał na biurku Alan Aleksandrowicz, pochwalono się, że "udała się próba spionizowania", a "system korzeniowy funkcjonuje prawidłowo". W czerwcu 2021 oświadczono gdańszczanom, że "nasady liści wciąż są zielone, co oznacza, że nie doszło do całkowitego obumarcia rośliny". Zauważono, że posiada ona "zielone liście (zawierające chlorofil), co wskazuje na to, że daktylowiec nadal żyje(...) znane są też przypadki, że daktylowiec w stanie obumarcia na skutek podjętych działań wspomagających wegetację się zregenerował".


W ramach regeneracji administracji z pracy na emeryturę odszedł wieloletni szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska Włodzimierz Bartosiewicz, który poza swoim biurkiem miał też obowiązki miejskie w dwóch radach nadzorczych. Móc zarobić ponad 300 tys. złotych w magistracie jest poważnym przywilejem. Jego następca, Karol Kalinowski, oświadczył, że kanaryjski daktylowiec wartej ok. 30 mln złotych operacji ratunkowej nie przeżyje. Obumiera i zostanie wycięty, a jego zwłoki będą polem badawczym przyszłych pokoleń gdańskich biologów, pocieszył strapionych.


Aktywiści z Oliwy pogrzeb palmy zgłosili do prokuratury. Ucieszyło to A. Dulkiewicz, która w przerwie między wspieraniem praworządności i rozminowywaniem granicy z Białorusią, ucieszyła się szczerze, że wreszcie się dowiemy "kto zawalił" i dlaczego.
Nikt.


Palma sama zawiniła, bo mogła się "zawalić" wcześniej, gdy Gdańskiem rządzili Posadzki, Jamroż czy Pasiński.


Marek Formela

PS. Zabawne, ale za inwestycje w urzędzie odpowiada wart rocznie 330 tys. zł A. Aleksandrowicz, za środowisko i klimat Piotr Borawski - cena za usługi 208 tys. zł, za zabytki i tereny zielone Piotr Grzelak - raptem 205 tys. zł.

Za nich i za palmę odpowiada A. Dulkiewicz. Od 1971 roku park w Oliwie jest w rejestrze zabytków.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież