Wernisaż wystawy „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 4. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego odbył się wernisaż wys... ZŁOTE płyną z gdańskich kranów... » To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich kranów do niektórych gdańskich portfeli. Z... Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap...
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
wtorek, 07 lutego 2023 15:37
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
wtorek, 07 lutego 2023 09:13
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
To będzie lekkoatletyczne wydarzenie zimy w Polsce! 8 lutego w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Polskę błyskotkami łudzą!

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 24 listopada 2021 19:46

alt„Jestem bardzo zadowolony i dumny, że udało nam się wesprzeć Polskę w tym trudnym momencie” stwierdza wiceszef Komisji Europejskiej Margaritis Schinas, komentując „wspólne, solidarne działania”, będące reakcją na kryzys migracyjny wywołany przez Białoruś.

Słowa pochwały, podziwu i uznania za zdecydowane i skuteczne działania polskiego rządu wobec ataku na wschodnią granicę Polski, będącą jednocześnie granicą Unii, płyną nie tylko ze strony unijnych przywódców i polityków, ale także zza oceanu. Kiedyś Polacy walczyli „za wolność waszą i naszą”, teraz - „za bezpieczeństwo nasze i wasze”.


I marchewka, i kij
Któż nie lubi być chwalonym? I choć słowa podziwu przede wszystkim należą się funkcjonariuszom stojącym po polskiej stronie na granicy i hasło „murem za polskim mundurem” powtarza coraz więcej Polaków, to jednak słowa unijnych  polityków, choć mile łechcą nasze poczucie wartości, są tylko pustymi deklaracjami i można by powtórzyć za Juliuszem Słowackim „Polsko! Lecz ciebie błyskotkami łudzą!”.


Bo jak inaczej oceniać to, co się dzieje z Krajowym Planem Odbudowy? Jak skomentować fakt, że unijni urzędnicy nic sobie nie robią z decyzji szefów państw Unii Europejskiej, które zostały podjęte na grudniowym szczycie Rady Europejskiej i zapisane w konkluzjach?


Już w połowie lipca słyszeliśmy zapewnienia przedstawicieli rządu, że wszelkie uwagi KE do planu zostały przez polską stronę uwzględnione i lada moment zaliczka z tego funduszu popłynie do Polski. I pieniądze popłynęły, tylko nie na rachunek naszego kraju.


Kilka dni temu dyrektor generalna Komisji Europejskiej, Celine Guer, pytana w Parlamencie Europejskim o ocenę polskiego planu odbudowy, powiedziała:
„Jeśli chodzi Polskę Komisja Europejska nie miała żadnych zaleceń dotyczących. korupcji w kontekście środków unijnych. W innych krajach Unii Europejskiej takie zalecenia były".


Dyrektor o braku zastrzeżeń w sprawie korupcji, a KE swoje
Tymczasem urzędnicy KE wysłali do polskiego rządu pismo, które jest de facto pierwszym, nieformalnym krokiem uruchomienia mechanizmu odbierania funduszy za nieprzestrzeganie tzw. praworządności.


Porozumienie szefów krajów Unii Europejskiej na grudniowym szczycie to nie była tylko umowa dżentelmeńska, bo w dzisiejszych czasach niewiele one znaczą – to były konkretne zapisy w konkluzjach, wyznaczające ramy dla stosowania tego mechanizmu:
„Wyłącznym celem rozporządzenia jest ochrona budżetu UE przed nadużyciami finansowymi, korupcją i konfliktami interesów.(…)
Mechanizm warunkowości będzie stosowany obiektywnie, bezstronnie, zapewni niedyskryminację i równe traktowanie państw członkowskich.”


Jedni urzędnicy mówią w PE (Celine Gaure) że nie ma zastrzeżeń do Polski, jeśli chodzi o korupcję, inni w liście wyrażają wątpliwość, czy są skuteczne działania antykorupcyjne na wysokich szczeblach władzy.


Eurokraci martwią się także o prymat unijnego prawa nad prawem krajowym, bezstronnością (czyli wg nich „upolitycznieniem”) prokuratury, no i oczywiście – niezawisłością sądownictwa.


Zakamuflowane żądania likwidacji Izby Dyscyplinarnej i uznawania tych wyroków TSUE, które wykraczają poza zakres kompetencji oddanych Unii w ramach traktatów, a uznanych przez polski Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją, formułowane były już od dłuższego czasu, ale ostatnio przybrały formę oficjalnych nacisków, by wpisać je do polskiego planu odbudowy jako tzw. kamienie milowe, a wykonanie poszczególnych „kamieni” ma być przez KE kontrolowane. Na pytanie, jaki to ma związek ze zgodnymi z prawem Unii i zapisanymi w planach odbudowy i budżecie konkretnymi zasadami i celami, na które mogą być wydawane te pieniądze, trudno uzyskać odpowiedź, poza ogólnikowym stwierdzeniem, że skoro kraj nie przestrzega tzw. praworządności definiowanej jedynie przez urzędników Unii, to jest pewne, iż pieniądze będą wydawane niezgodnie z zapisami umów i prawem. I nie jest żadnym argumentem fakt, że Polska należy do czołówki unijnych krajów, ocenianych nie tylko jako najlepiej realizujących poprzednie budżety, ale co do których zarówno Europejski Trybunał Obrachunkowy, jak i OLAF (Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, który prowadzi dochodzenia w sprawie nadużyć finansowych ze szkodą dla budżetu UE oraz w sprawie korupcji i poważnych przewinień służbowych wewnątrz instytucji europejskich) miały najmniej zastrzeżeń.


To ma być dialog z KE?
„To jest kolejny list kierowany w ramach normalnego dialogu z Komisją Europejską; nie ma żadnego charakteru nadzwyczajnego” - w ten sposób rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do wspomnianego listu.


Jeżeli to ma być dialog, to może już najwyższy czas nadać mu inną formę – powiedzieć jasno urzędnikom europejskim, że taki dialog w formie wręcz ultimatum nas nie interesuje i zacząć własny „dialog” – posłuchać rad Jacka Saryusza-Wolskiego i postawić własne ultimatum – albo pieniądze zostaną Polsce wypłacone bez żadnych dodatkowych warunków w takim a takim terminie, albo rozpoczniemy czteropunktowy scenariusz, zaproponowany przez europosła PiS:
* Zrezygnować z funduszu odbudowy (bo sami możemy uzyskać z międzynarodowych instytucji finansowych pieniądze na takich samych, albo lepszych warunkach, bez dodatkowych zobowiązań)
* Zaskarżyć KE za niewypłacanie tych funduszy (czyli za nieprzestrzeganie własnego rozporządzenia, określającego terminy i warunki wypłaty środków)
* wycofać gwarancje dla funduszu odbudowy (czyli spłacania pożyczek wraz z innymi beneficjentami tego funduszu)
* zawetować pakt klimatyczny „fit for 55”


Miękka gra z „dżentelmenami” z Komisji Europejskiej nie przynosi rezultatów. Już są dalsze żądania, wykraczające poza traktaty – damy wam 2% kosztów budowy muru na wschodniej granicy, ale pod warunkiem, że Polska zmieni swe prawo dotyczące migracji i azylu tak, by zakazać zawracania na Białoruś (tzw push back ) migrantów którzy przedarli się już przez granicę i znaleźli się na ich terytorium, a Frontex miałby to nadzorować i decydować o polityce azylowej Polski. Tymczasem w świetle art. 4 i 5 TUE oraz art. 3, 4, 79 ust 5 TFUE : ochrona granicy zewnętrznej oraz migracja stanowią wyłączną kompetencję Państw Członkowskich.


Tylko pensjonarka, a nie poważny polityk, może wierzyć, że uznanie dla działań Polski na wschodnie granicy i docenienie jej zaangażowania w ochronę bezpieczeństwa całej Unii zdoła powstrzymać walec, którym usiłują nas rozjechać unijne instytucje. Potrzebna jest zapora. Inaczej będziemy jak paw rozkładać kolorowy ogon złożony z pochwał i komplementów pod adresem „dzielnych Polaków” i może się to skończyć tak, jak kiedyś, co opisał Juliusz Słowacki w „Grobie Agamemnona”:
„Polsko! lecz ciebie błyskotkami łudzą!
Pawiem narodów byłaś i papugą;
A teraz jesteś służebnicą cudzą”

Aleksandra Jakubowska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież