W tygodniku „Sieci”: Granica – jak na froncie, jak na wojnie » Nowy numer „Sieci” wiele miejsca poświęca aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, gdzie z... Wielkie biznesy menedżerów z gdańskiego magistratu » Miasto Gdańsk kupiło za 23,3 mln złotych udział w nieruchomości wspólnej, nazywanej Kunsztem Wodnym ... 20 tys. zł pensji dla Dulkiewicz » W czwartek gdańscy radni przegłosowali podwyżki wynagrodzeń dla prezydent Gdańska i gdańskich radnyc... Murem za mundurem » Msza w intencji Wojska Polskiego i pozostałych służb mundurowych, zajmujących się ochroną wschodniej... Kosztowna jazda Tuska » Jazda przez teren zabudowany z prędkością 107 km/h kosztowała Donalda Tuska utratę prawa jazdy na tr... Kiosk profilaktyczny w siedzibie pomorskiego NFZ » Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął kolejną akcję prozdrowotną. We wszystkich oddziałach Funduszu, w ... W tygodniku „Sieci”: Polska nie pęknie! » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” prezydent RP Andrzej Duda mówi w specjalnym wywiadzie dla tygodnik... Berlin odpowiada "Gdańskiej": Tusk był u Merkel » Po naszej publikacji tyczącej aktywności byłego premiera, obecnego przewodniczącego Europejskiej Par... Prof. Vladimir Palko: w sporze z Komisją Europejską Polska powinna być... » Kilka dni temu grupa słowackich polityków i intelektualistów opublikowała list otwarty, w którym bro... Trampkarz czy cynik - Tusk w przedpokoju Merkel » Były premier, a dziś przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk miał rozmawiać w Berlini...
Trampkarz czy cynik - Tusk w przedpokoju Merkel
czwartek, 18 listopada 2021 17:51
Trampkarz czy cynik - Tusk w przedpokoju Merkel
Były premier, a dziś przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej
Trefl kontynuuje złą passę
niedziela, 28 listopada 2021 19:27
Trefl kontynuuje złą passę
Czwarty mecz z rzędu przegrali siatkarze Trefla. Podopieczni
Lechia rozbita w Szczecinie
sobota, 27 listopada 2021 18:49
Lechia rozbita w Szczecinie
W meczu drużyn z czołówki PKO Ekstraklasy Lechia została rozbita

Galeria Sztuki Gdańskiej

Henryk Mądrawski oderwany od tradycji
niedziela, 21 listopada 2021 15:23
Henryk Mądrawski oderwany od tradycji
Nie pierwsza i pewnie nie ostatnia po dwunastu latach od śmierci

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Koncerty na chór, organy i język kaszubski
wtorek, 19 października 2021 12:42
Koncerty na chór, organy i język kaszubski
33 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Przesilenie na Placu Zamkowym

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 października 2021 19:16

altOstatnie sondaże nie są zbyt przychylne Platformie Obywatelskiej. Oczywiście pojawiają się takie, które notują delikatny spadek notowań partii rządzącej, ale jeśli chodzi o słupek poparcia dla KO to szału tam bynajmniej nie ma. Wydaje się, że polityka przyjęta i prowadzona przez Tuska załamuje się. Trochę niebezpieczne dla publicysty są zdecydowane sądy i ostateczne diagnozy, ale akurat w tym przypadku słynne Tuskowe „ciąg dalszy nastąpi” wypowiedziane jako ostatnie zdanie na wiecu w Warszawie sprawia wrażenie pobrzękiwania szabelką.


W polityce czasem porównuje się różne działania strategiczne do wojen. I jak już jesteśmy przy strategii, to prawie w każdej większej bitwie dochodzi do momentu przesilenia. Potem wygrywa jedna albo druga strona. Takim momentem przesilenia w drodze do odzyskania władzy przez Donalda Tuska był ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego i wiec, który miał być „matką wszystkich dalszych zwycięstw KO”, a stał się wyrodną macochą nadchodzącej przegranej.


Złożyło się to kilka czynników. Wymienię tylko najważniejsze. Fatalne przemówienie skierowane tylko do własnego, najbardziej ziejącego nienawiścią do PiS elektoratu, to raz. Dwa: brak wielu przedstawicieli szeroko rozumianej opozycji u boku mówcy, za to wyraźnie widoczna, miotająca obelgami „polityczna czerń” (Marta Lempart et consortes). Trzy: słabe nagłośnienie, skutecznie wykorzystane przez przeciwników, którym udało się zagłuszyć lwią część przemówienia. No i ostatnie: słaba frekwencja jak na taką fetę (15-20 tys., a nie 100 jak twierdzą organizatorzy). Jeśli potraktujemy wyrok TK i demonstracje jak naczynia połączone, to do tego należy dodać jeszcze jedno wydarzenie, a właściwie ciąg wydarzeń. Mam na myśli ekscesy graniczne przedstawicieli opozycji i w ogóle całą politykę imigrancką ludzi Donalda Tuska. Idzie ona dokładnie w poprzek woli sporej większości społeczeństwa, które w najeździe imigrantów dostrzega tylko zagrożenie bezpieczeństwa zarówno własnego jak i kraju.


Wniosek z tego płynie taki. Jeśli Tusk gruntownie nie przeformatuje swojej strategii może zapomnieć o wygranej w 2023 roku, bo wcześniej rządu nie obali. Choćby nie wiem jak chciał.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież