Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Przesilenie na Placu Zamkowym

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 października 2021 19:16

altOstatnie sondaże nie są zbyt przychylne Platformie Obywatelskiej. Oczywiście pojawiają się takie, które notują delikatny spadek notowań partii rządzącej, ale jeśli chodzi o słupek poparcia dla KO to szału tam bynajmniej nie ma. Wydaje się, że polityka przyjęta i prowadzona przez Tuska załamuje się. Trochę niebezpieczne dla publicysty są zdecydowane sądy i ostateczne diagnozy, ale akurat w tym przypadku słynne Tuskowe „ciąg dalszy nastąpi” wypowiedziane jako ostatnie zdanie na wiecu w Warszawie sprawia wrażenie pobrzękiwania szabelką.


W polityce czasem porównuje się różne działania strategiczne do wojen. I jak już jesteśmy przy strategii, to prawie w każdej większej bitwie dochodzi do momentu przesilenia. Potem wygrywa jedna albo druga strona. Takim momentem przesilenia w drodze do odzyskania władzy przez Donalda Tuska był ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego i wiec, który miał być „matką wszystkich dalszych zwycięstw KO”, a stał się wyrodną macochą nadchodzącej przegranej.


Złożyło się to kilka czynników. Wymienię tylko najważniejsze. Fatalne przemówienie skierowane tylko do własnego, najbardziej ziejącego nienawiścią do PiS elektoratu, to raz. Dwa: brak wielu przedstawicieli szeroko rozumianej opozycji u boku mówcy, za to wyraźnie widoczna, miotająca obelgami „polityczna czerń” (Marta Lempart et consortes). Trzy: słabe nagłośnienie, skutecznie wykorzystane przez przeciwników, którym udało się zagłuszyć lwią część przemówienia. No i ostatnie: słaba frekwencja jak na taką fetę (15-20 tys., a nie 100 jak twierdzą organizatorzy). Jeśli potraktujemy wyrok TK i demonstracje jak naczynia połączone, to do tego należy dodać jeszcze jedno wydarzenie, a właściwie ciąg wydarzeń. Mam na myśli ekscesy graniczne przedstawicieli opozycji i w ogóle całą politykę imigrancką ludzi Donalda Tuska. Idzie ona dokładnie w poprzek woli sporej większości społeczeństwa, które w najeździe imigrantów dostrzega tylko zagrożenie bezpieczeństwa zarówno własnego jak i kraju.


Wniosek z tego płynie taki. Jeśli Tusk gruntownie nie przeformatuje swojej strategii może zapomnieć o wygranej w 2023 roku, bo wcześniej rządu nie obali. Choćby nie wiem jak chciał.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież