100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jacek Pauli: Chleb zdrożeje, ale lokomotywy PR jadą dalej

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 sierpnia 2010 14:57

altDonald Tusk z gracją towarzysza sekretarza Gomułki obwieścił, że rząd podnosi podatek VAT. Deficyt bowiem dramatyczny, ale zielona wyspa PR-u musi obronić się przed watahami krytyków i niedoborem kasy na pensje. Tym bardziej, że wszyscy zajęci są sprawą krzyża. W tym momencie przypomina mi się kunszt doradców premiera. Jakiś czas temu, unijna komisarz Nelly Kroes obwieściła wszystkim, że – mówiąc w skrócie – plany ministra Grada nadają się na podpałkę do grilla i polskie stocznie muszą upaść (tzn. zwrócić pomoc publiczną, ograniczyć produkcję etc.). Mniej więcej dzień przed ogłoszeniem fatalnej dla tysięcy stoczniowców decyzji, ówczesny minister sportu, Mirosław „Miro” Drzewiecki „wkroczył zbrojnie” do PZPN. Do związku udał się zarządca komisaryczny, wskazany przez ministra, walczącego z patologiami polskiego sportu (!) Dwa tygodnie walki, medialne show, obrona, atak, efekt: wszyscy żyli PZPN-em. W tle dogorywały stocznie, ktoś coś wspomniał, ale media nie mogły tym żyć ze względów naturalnych – takie informacje nie były łatwe jak PZPN – jasny przeciwnik, konflikt, ostre sformułowania.

Dzisiejszy scenariusz jest powieleniem tych wydarzeń, nie chcę wskazywać, czy ktoś znowu dał się na to złapać, a ktoś nie. Jedno jest pewne – polityka PR rządu jest jak rozpędzona lokomotywa: jedzie dalej, nie patrząc na przeszkody. Jak za Gomułki - wszędzie drogo, a ona nawet potanieje. 

Dziennikarze „Dziennika Gazety Prawnej” jak i politycy opozycji, wyliczyli o ile zdrożeje koszyk podstawowych produktów. Dla przeciętnego Polaka – a prawie 98 proc. z nas jest w pierwszym progu podatkowym - kolejna podwyżka jest bardzo męcząca. Jest znaczna grupa ludzi – a był w niej przymusowo Donald Tusk w połowie lat .90 – która zastanawia się, czy chleb za 2, 50 zł jest faktycznie znacznie lepszy od tego za 2 zł. Mówiąc bardziej dosadnie – uważam za cholerną prawdę to, że nawet 10 czy 20 groszy na danym produkcie to dla wielu Polaków znaczna podwyżka. Efekt końcowy – czyli przykładowy chleb, będzie poprzedzała podwyżka paliwa potrzebnego do transportu, raty leasingowej za tansport, energii do wytworzenia, kupienia nieprzetworzonego surowca. W małym sklepiku i dużym hipermarkecie rezultat będzie doprawdy przybijający. Stojąc przy ladzie pozostanie nam tylko wiedza o tym, że 5 mld zł z podwyżki VAT to dokładnie te same 5 mld zł (jak wyliczył Krzysztof Rybiński), które pochłoną nowi urzędnicy zatrudnieni właśnie przez rząd Donalda Tuska.

Hasło "rząd wyżywi się sam", wywołuje swą monumentalną prawdziwością drżenie mięśni i znaczne zaniepokojenie dolnych odcinków przewodu pokarmowego.

W Nowym Jorku są znane żarty na temat Polaków z Greenpointu, którzy aby zaoszczędzić na autobusie ćwiartkę dolara, przejdą kilka przecznic pieszo. Już wkróte w Polsce może się okazać, że niestety wielu z nas, na śniadanie, pierwszą kromkę chleba czasów „Tuska – Komorowskiego - Schetyny” zje dużo bardziej nowocześnie niż za wstrętnych pisiorów – wirtualnie.

Jacek Pauli

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież