"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jacek Pauli: Chleb zdrożeje, ale lokomotywy PR jadą dalej

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 sierpnia 2010 14:57

altDonald Tusk z gracją towarzysza sekretarza Gomułki obwieścił, że rząd podnosi podatek VAT. Deficyt bowiem dramatyczny, ale zielona wyspa PR-u musi obronić się przed watahami krytyków i niedoborem kasy na pensje. Tym bardziej, że wszyscy zajęci są sprawą krzyża. W tym momencie przypomina mi się kunszt doradców premiera. Jakiś czas temu, unijna komisarz Nelly Kroes obwieściła wszystkim, że – mówiąc w skrócie – plany ministra Grada nadają się na podpałkę do grilla i polskie stocznie muszą upaść (tzn. zwrócić pomoc publiczną, ograniczyć produkcję etc.). Mniej więcej dzień przed ogłoszeniem fatalnej dla tysięcy stoczniowców decyzji, ówczesny minister sportu, Mirosław „Miro” Drzewiecki „wkroczył zbrojnie” do PZPN. Do związku udał się zarządca komisaryczny, wskazany przez ministra, walczącego z patologiami polskiego sportu (!) Dwa tygodnie walki, medialne show, obrona, atak, efekt: wszyscy żyli PZPN-em. W tle dogorywały stocznie, ktoś coś wspomniał, ale media nie mogły tym żyć ze względów naturalnych – takie informacje nie były łatwe jak PZPN – jasny przeciwnik, konflikt, ostre sformułowania.

Dzisiejszy scenariusz jest powieleniem tych wydarzeń, nie chcę wskazywać, czy ktoś znowu dał się na to złapać, a ktoś nie. Jedno jest pewne – polityka PR rządu jest jak rozpędzona lokomotywa: jedzie dalej, nie patrząc na przeszkody. Jak za Gomułki - wszędzie drogo, a ona nawet potanieje. 

Dziennikarze „Dziennika Gazety Prawnej” jak i politycy opozycji, wyliczyli o ile zdrożeje koszyk podstawowych produktów. Dla przeciętnego Polaka – a prawie 98 proc. z nas jest w pierwszym progu podatkowym - kolejna podwyżka jest bardzo męcząca. Jest znaczna grupa ludzi – a był w niej przymusowo Donald Tusk w połowie lat .90 – która zastanawia się, czy chleb za 2, 50 zł jest faktycznie znacznie lepszy od tego za 2 zł. Mówiąc bardziej dosadnie – uważam za cholerną prawdę to, że nawet 10 czy 20 groszy na danym produkcie to dla wielu Polaków znaczna podwyżka. Efekt końcowy – czyli przykładowy chleb, będzie poprzedzała podwyżka paliwa potrzebnego do transportu, raty leasingowej za tansport, energii do wytworzenia, kupienia nieprzetworzonego surowca. W małym sklepiku i dużym hipermarkecie rezultat będzie doprawdy przybijający. Stojąc przy ladzie pozostanie nam tylko wiedza o tym, że 5 mld zł z podwyżki VAT to dokładnie te same 5 mld zł (jak wyliczył Krzysztof Rybiński), które pochłoną nowi urzędnicy zatrudnieni właśnie przez rząd Donalda Tuska.

Hasło "rząd wyżywi się sam", wywołuje swą monumentalną prawdziwością drżenie mięśni i znaczne zaniepokojenie dolnych odcinków przewodu pokarmowego.

W Nowym Jorku są znane żarty na temat Polaków z Greenpointu, którzy aby zaoszczędzić na autobusie ćwiartkę dolara, przejdą kilka przecznic pieszo. Już wkróte w Polsce może się okazać, że niestety wielu z nas, na śniadanie, pierwszą kromkę chleba czasów „Tuska – Komorowskiego - Schetyny” zje dużo bardziej nowocześnie niż za wstrętnych pisiorów – wirtualnie.

Jacek Pauli

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież