Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pomorskie roszady Tuska - Borusewicz i córka

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 sierpnia 2023 06:14

Bez Sławomira Neumanna, autora doktryny sądowej PO, lidera sprzed 4 lat, wystąpi w okręgu gdańskim (nr25) zespół polityczny Donalda Tuska.


Liderem będzie tym razem wiceprzewodnicząca partii na Pomorzu, posłanka Agnieszka Pomaska. W 2019 roku startując z 3 miejsca zdobyła 39 103 głosy, z tego ponad 26 tysięcy w Gdańsku, choć na przykład w komisji w domu pomocy społecznej "Ostoja" ani jednego, a kieruje nim przecież żona gdańskiego radnego PO, Andrzeja Kowalczysa.

Jarosław Wałęsa, który w poprzednich wyborach kandydował z 2 miejsca - 61 805 wskazań mimo samorządowego blamażu - tym razem będzie zamykał listę, poprzedzany przez wicemarszałka Józefa Sarnowskiego - 3887 głosów na 6 pozycji w 2019. A przed nimi na pozycji 22 radna sejmiku pomorskiego, Kinga Borusewicz, córka Bogdana Borusewicza, obecnie polityka PO, ale drzewiej dźwigającego majestat marszałka senatu w barwach Prawa i Sprawiedliwości. Córka marszałka, jak można wyczytać w oświadczeniach majątkowych ojca i córki, jest winna swojemu rodzicowi ponad 220 tys. złotych z tytułu pożyczki. Marszałek jest majętny, a majętność swoją osiągnął służbą publiczną innej pracy się nie imając. Znów zresztą wystartuje do senatu z Gdańska.

Na pozycji czwartej, podobnie jak 4 lata temu, Piotr Adamowicz, dziennikarz różnych mediów, w tym "Gazety Gdańskiej", autor dobrej biografii Danuty Wałęsy. Ma do obrony 41 795 głosów.

Za nim, podobnie jak 4 lata temu, b. gdańska radna wielu kadencji, Małgorzata Chmiel. Cztery lata temu zdobyła zaufanie 13 557 wyborców. W minionej kadencji wyróżniała się niestandardowym temperamentem w debatach w Radiu Gdańska, zdołała także skorygować wyjawione przez "Gazetę Gdańska" miejsce w radzie fundacji "Wspólnota Gdańska", obficie zasilanej z gdańskiego budżetu. Obowiązku tego przez lata w oświadczeniu majątkowym nie dopełniała.

O jedno miejsce, z 7 na 8, D. Tusk przesunął Jerzego Borowczaka, jedynego na tej liście działacza, który osobiście współtworzył historię Sierpnia 80.

Za to na miejscu 2 znalazł się Jacek Karnowski, jeszcze prezydent Sopotu, który przewodniczy stowarzyszeniu samorządowych lobbystów zarejestrowanym w mieszkaniu urzędnika gdańskiej administracji samorządowej. Niewątpliwą zaletą Karnowskiego jest nie wykonywanie orzeczeń sądów administracyjnych i uporczywe łamanie przez jego administrację zasad współżycia społecznego. Nadto ten demokrata rynkowy potrafił się osobiście wydelegować do rady nadzorczej spółki sportowej, którą gmina Sopot obficie dotowała, a Karnowski pobierał przyzwoite z niej wynagrodzenie funkcyjne. Razem z Karnowskim zarząd tej spółki kontrolował Jacek P., wspólnik Sławomira Nowaka. Nadzór był tęgi, ale nie wiadomo jaki, bo na zapytanie radnego W. Fułka, prezydent odpowiadał zdawkowo. Dziś w Sopocie, co warto zauważyć, nie ma już ani spółki, ani siatkarek, które J. Karnowski nadzorował nadzorując sopocka dotację.

Nie ma też na gdańskiej liście nikogo, kto współtworzył matecznik Tuska - Kongres Liberalno-Demokratyczny. Z tego politycznego cmentarzyska, b. lider partii, podał jeszcze tlen, ale oszczędnie, Tadeuszowi Aziewiczowi, który w okręgu gdyńskim (nr 26) dostał dopiero ósmą lokatę. Zauważyć wypada, że mimo sprzeciwu w sprawie polityki uprawianej na zgliszczach smoleńskich, zebrała się w sobie wdowa po Arkadiuszu "Aramie" Rybickim i można ją odnaleźć pod "siódemką".

Są też w ekipie Tuska samorządowcy z Powiśla i Kociewia - Piotr Widz - 4480 głosów w 2019 i Patryk Gabriel, nie ma za to burmistrza Jacka Michalskiego z Nowego Dworu Gd. i starosty Stefana Koniecznego z Pruszcza Gd. Gminę wiejską Pruszcz reprezentuje za to na godnym 3 miejscu jej wieloletnia kierowniczka, wójt Magdalena Kołodziejczak.

Tusk nie zwątpił w talent polityczny Piotra Baucia, pochodzącego w prostej linii ze szczepu partyjnego Janusza Palikota. Bauć 4 lata temu był jednym z dwóch outsiderów, których dostrzegło raptem po 400 wyborców, a we wcześniejszych wyborach osiedlowych Baucia wskazało aż 8. Nie ma już natomiast w ofercie PO b. gdańskiej liderki Nowoczesnej, energicznej kandydatki na prezydenta Gdańska, księgowej Ewy Lieder.


Cztery lata temu ekipa liberałów z PO i okolic zdobyła w okręgu nr 25 41 proc. głosów, 9 proc. więcej niż Prawo i Sprawiedliwość. Miała jednak w swoim politycznym dossier nieco więcej argumentów niż inwektyw. Dziś jej programem jest brak programu.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież