Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Przebieranki - obiecanki

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 09 czerwca 2010 19:50

altDwaj pełnosprawni zastępcy prezydenta miasta Gdańska udawali niepełnosprawnych mieszkańców naszego miasta. Po co? „Gazeta Trójmiasto” daje entuzjastyczną odpowiedź: „to część projektu gdańskiego Urzędu Miasta z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych (...). Przedsięwzięcie to nie tylko ciekawy happennig, spacer po urzędach ma przynieść konkretne zmiany w Gdańsku od przeszkolenia urzędników, po stworzenie miejsc dla osób niepełnosprawnych przy pomorskim NFZ.”


Tylko dlaczego urzędnikom, którzy mają władzę, potrzebny jest happening, żeby wprowadzać zmiany? Jeśli są ubodzy w wiedzę, wystarczy zapytać Gdańską Radę Konsultacyjną ds. Osób Niepełnosprawnych, Radę Pożytku Publicznego – społeczne organy doradcze samorządu lokalnego. W latach 2001 – 2003 w Biurze Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych wymyśliliśmy je wraz  z organizacjami pozarządowymi po to właśnie, aby władza była lepiej poinformowana i by uwzględniała tę wiedzę w programach oraz strategiach rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych, do opracowywania których zobowiązują samorząd różne przyjęte wtedy ustawy.


Gdańsk ma swój „Program działań na rzecz osób niepełnosprawnych”, gdzie wyraźnie napisano, że likwidacja barier architektonicznych i komunikacyjnych będzie realizowana przez „Likwidację barier architektonicznych w instytucjach wspierających osoby niepełnosprawne; Posiadanie w zasobach kadrowych Urzędu Miejskiego i jednostek Miasta pracowników ze znajomością języka migowego; Oznakowanie (urządzeń, obiektów) dostosowane do możliwości osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności; Monitorowanie przestrzegania praw osób niepełnosprawnych w placówkach i instytucjach realizujących zadania Miasta; Poprawę dostępu do transportu miejskiego dla osób niepełnosprawnych; Dostosowanie ciągów pieszych i przejść dla pieszych do potrzeb osób niepełnosprawnych.” 


Napisano tam również, że postępy będzie się mierzyć wskaźnikami i efektami i wiele innych przyjemnych dla ucha obietnic. Mimo to zastępcy Prezydenta nie wiedzą, jak się żyje niepełnosprawnym. Nie czytają miejskich dokumentów, nie pytają swoich urzędników i organów doradczych, stanowionych przez reprezentacje osób niepełnosprawnych.


Trudno przyjąć absurdalne założenie, że prezydenci nie ufają swoim urzędnikom i doradcom. Jeśli jednak w tym wypadku działali zgodnie z zasadą „ufaj i sprawdzaj” – to dysponują różnymi sposobami, aby kontrolować wdrażanie samorządowego programu dla niepełnosprawnych, Można było po prostu zadzwonić do dyrektora podległego urzędu pracy i dowiedzieć się, czy dla niewidomych ma formularze w Brajlu, sprzęt głośnomówiący, czy pracownicy są przeszkoleni do obsługi niewidomych lub głuchoniemych i czy dyrektor ma na to wszystko pieniądze, bo przecież nie on sam uchwala sobie budżet. W ostateczności można zapytać samych niepełnosprawnych, jak im się żyje w mieście Gdańsku.


Magda, która utraciła wzrok w 75 %, gubi się w mieście, bo nie ma odblasków na słupach, latarniach i znakach drogowych, nie ma nawet na żółto pomalowanych krawężników przy przejściach dla pieszych, co małym kosztem znakomicie ułatwia życie tzw. szczątkowcom, tj. osobom widzącym tylko zarys przedmiotów.


Dociekliwy lub mniej stronniczy niż w „Gazecie”dziennikarz zapytałby, jak pan Wiesio dotarł do urzędu sam, skoro jest niewidomy, był bez psa, w gdańskich autobusach i tramwajach, a także na przejściach nie ma sygnalizacji dźwiękowej, trudno znaleźć przyciski do otwierania drzwi, a na urzędzie nie ma oznakowania w Brajlu. Ciekawe dlaczego panowie Bielawski vel Wiesio i Lisicki  nie wyposażyli w takie napisy Urzędu Miasta, gdzie codziennie udają się do pracy.                                                   


Po happenning sięgają Ci, którzy nie mają wpływu na decyzje lub wpływ ten jest mocno ograniczony: opozycja polityczna, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, itd. Rządzącym przystoi tylko wtedy, gdy zostaną zaproszeni przez organizatorów ważnych społecznie akcji. Proponuję, by miejscy decydenci zamienili się na mieszkania z rodziną wózkowiczów, zakwaterowaną w lokalu na piętrze bez łazienki – jeśli tylko w ten sposób potrafią rozpoznać potrzeby obywateli swojego miasta. Najlepiej bez obecności mediów. Na początek zalecam próbę dodzwonienia się do wydziału MOPS, którego zadaniem jest pomoc osobom niepełnosprawnym w zaspokajaniu podstawowych potrzeb, po prostu umożliwiających przeżycie.
Życzę powodzenia.
Jolanta Banach


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież