Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Przebieranki - obiecanki

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 09 czerwca 2010 19:50

altDwaj pełnosprawni zastępcy prezydenta miasta Gdańska udawali niepełnosprawnych mieszkańców naszego miasta. Po co? „Gazeta Trójmiasto” daje entuzjastyczną odpowiedź: „to część projektu gdańskiego Urzędu Miasta z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych (...). Przedsięwzięcie to nie tylko ciekawy happennig, spacer po urzędach ma przynieść konkretne zmiany w Gdańsku od przeszkolenia urzędników, po stworzenie miejsc dla osób niepełnosprawnych przy pomorskim NFZ.”


Tylko dlaczego urzędnikom, którzy mają władzę, potrzebny jest happening, żeby wprowadzać zmiany? Jeśli są ubodzy w wiedzę, wystarczy zapytać Gdańską Radę Konsultacyjną ds. Osób Niepełnosprawnych, Radę Pożytku Publicznego – społeczne organy doradcze samorządu lokalnego. W latach 2001 – 2003 w Biurze Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych wymyśliliśmy je wraz  z organizacjami pozarządowymi po to właśnie, aby władza była lepiej poinformowana i by uwzględniała tę wiedzę w programach oraz strategiach rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych, do opracowywania których zobowiązują samorząd różne przyjęte wtedy ustawy.


Gdańsk ma swój „Program działań na rzecz osób niepełnosprawnych”, gdzie wyraźnie napisano, że likwidacja barier architektonicznych i komunikacyjnych będzie realizowana przez „Likwidację barier architektonicznych w instytucjach wspierających osoby niepełnosprawne; Posiadanie w zasobach kadrowych Urzędu Miejskiego i jednostek Miasta pracowników ze znajomością języka migowego; Oznakowanie (urządzeń, obiektów) dostosowane do możliwości osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności; Monitorowanie przestrzegania praw osób niepełnosprawnych w placówkach i instytucjach realizujących zadania Miasta; Poprawę dostępu do transportu miejskiego dla osób niepełnosprawnych; Dostosowanie ciągów pieszych i przejść dla pieszych do potrzeb osób niepełnosprawnych.” 


Napisano tam również, że postępy będzie się mierzyć wskaźnikami i efektami i wiele innych przyjemnych dla ucha obietnic. Mimo to zastępcy Prezydenta nie wiedzą, jak się żyje niepełnosprawnym. Nie czytają miejskich dokumentów, nie pytają swoich urzędników i organów doradczych, stanowionych przez reprezentacje osób niepełnosprawnych.


Trudno przyjąć absurdalne założenie, że prezydenci nie ufają swoim urzędnikom i doradcom. Jeśli jednak w tym wypadku działali zgodnie z zasadą „ufaj i sprawdzaj” – to dysponują różnymi sposobami, aby kontrolować wdrażanie samorządowego programu dla niepełnosprawnych, Można było po prostu zadzwonić do dyrektora podległego urzędu pracy i dowiedzieć się, czy dla niewidomych ma formularze w Brajlu, sprzęt głośnomówiący, czy pracownicy są przeszkoleni do obsługi niewidomych lub głuchoniemych i czy dyrektor ma na to wszystko pieniądze, bo przecież nie on sam uchwala sobie budżet. W ostateczności można zapytać samych niepełnosprawnych, jak im się żyje w mieście Gdańsku.


Magda, która utraciła wzrok w 75 %, gubi się w mieście, bo nie ma odblasków na słupach, latarniach i znakach drogowych, nie ma nawet na żółto pomalowanych krawężników przy przejściach dla pieszych, co małym kosztem znakomicie ułatwia życie tzw. szczątkowcom, tj. osobom widzącym tylko zarys przedmiotów.


Dociekliwy lub mniej stronniczy niż w „Gazecie”dziennikarz zapytałby, jak pan Wiesio dotarł do urzędu sam, skoro jest niewidomy, był bez psa, w gdańskich autobusach i tramwajach, a także na przejściach nie ma sygnalizacji dźwiękowej, trudno znaleźć przyciski do otwierania drzwi, a na urzędzie nie ma oznakowania w Brajlu. Ciekawe dlaczego panowie Bielawski vel Wiesio i Lisicki  nie wyposażyli w takie napisy Urzędu Miasta, gdzie codziennie udają się do pracy.                                                   


Po happenning sięgają Ci, którzy nie mają wpływu na decyzje lub wpływ ten jest mocno ograniczony: opozycja polityczna, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, itd. Rządzącym przystoi tylko wtedy, gdy zostaną zaproszeni przez organizatorów ważnych społecznie akcji. Proponuję, by miejscy decydenci zamienili się na mieszkania z rodziną wózkowiczów, zakwaterowaną w lokalu na piętrze bez łazienki – jeśli tylko w ten sposób potrafią rozpoznać potrzeby obywateli swojego miasta. Najlepiej bez obecności mediów. Na początek zalecam próbę dodzwonienia się do wydziału MOPS, którego zadaniem jest pomoc osobom niepełnosprawnym w zaspokajaniu podstawowych potrzeb, po prostu umożliwiających przeżycie.
Życzę powodzenia.
Jolanta Banach


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież