Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

O literaturze i idiotach (pożytecznych)

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 04 sierpnia 2010 08:06

altNiedawno jeden z portali poświęconych Afryce zamieścił moją recenzję książki napisanej przez Nigeryjczyka mieszkającego w Polsce. Dzieło to, poświęcone problemowi rasizmu w naszym kraju, z literackiego punktu widzenia było napisane tak koszmarnie, że zasługiwało jedynie na to by je zjechać bez skrupułów. Ale czymże byłby Internet bez rozgrzanych do czerwoności, uniesionych w słusznym gniewie, pożytecznych idiotów? Kilkoro dyskutantów komentując moją skromną ocenę tej literatury uznało, że: jestem rasistą, ksenofobem, nie znam sytuacji emigrantów w Polsce i z pewnością kierują mną jakieś osobiste uprzedzenia wobec debiutującego wszak, młodego, wrażliwego na krzywdę ludzką pisarza. Tak, jakby debiut mógł być jakimkolwiek usprawiedliwieniem dla grafomanii, a słuszne skąd inąd poczucie niesprawiedliwości wynikającej z rozpowszechnionego w Polsce rasizmu, uzasadnieniem prawa do uważania się za pisarza, każdego komu przyjdzie na to ochota. Tak więc moi oponenci najpierw usiłowali mi wmówić, że jestem kimś innym niż jestem – bo rasistą ani ksenofobem się nie czuję – a potem przeszli do obelg, wśród których słowo warchoł należało do delikatniejszych.

Nie dałem za wygraną i bohatersko odparłem ataki, a jeden z krzykaczy zniknął z portalu z całym zapasem swoich cennych uwag. Mimo to nie spodziewam się, że ktokolwiek z tego towarzystwa zrozumiał delikatną różnicę między dobrą książką a marną propagandą. Ważniejsze dla nich bronić „naszego czarnego brata” - bo tak wypada, tak będziemy cywilizowani, oświeceni i będziemy mieli dobre samopoczucie i mniemanie o sobie, nawet jeśli komuś nawrzucamy od najgorszych – niźli otworzyć oczy szerzej, niż nakazuje to poprawność polityczna.

Jako że dużo czytam, zabrałem się ostatnio za lekturę „Angielskiej flagi” Imre Kertésza. I cóż zobaczyłem na okładce? Taki oto komunikat: „Publikacja została sfinansowana przy wsparciu Komisji Europejskiej. Wyraża ona jedynie opinie jej autorów, a Komisja nie może być pociągnięta do odpowiedzialności w zakresie wykorzystania informacji w niej zawartych.” Ki diabeł, myślę sobie. Czegóż te unijne urzędasy się boją? Dlaczego wolą dać kasę niż przyjrzeć się na co tę kasę dają? Dlaczego Komitet Noblowski nie bał się tego Węgra, a jakiś krawiaciarz w Brukseli trzęsie portkami i zasłania się prawniczym wytrychem? Jak pamiętam, podobna formułka przyozdobiła wydaną kilka lat temu książkę Thomasa Bernharda, „Wymazywanie”, uchodzącą za kontrowersyjną. No cóż, myślę sobie, pożyteczni idioci rulez!

Nie wróży to dobrze na przyszłość i śmierdzi komuną mentalną na kilometr. Widać w naszym słodkim kraju, we współczesnej Europie, a pewnie i w większej części globu, w dobrym tonie jest nikomu się nie narażać, przytakiwać przymykając oczy i wszystkich z góry uznać za potencjalnie niebezpiecznych albo wręcz przeciwnie – pokrzywdzonych. Po której stronie, kogo posadzimy, zależy tylko od jego koloru skóry, narodowości, wyznania, orientacji takiej czy innej itp. itd. No i od tego, czy ten ktoś myśl ma słuszną, czy może przypadkiem odważył się pomyśleć inaczej.

Raczej Orwell, niż Grochola.

Dariusz Olejniczak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież