100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dariusz Olejniczak: Butelka "Sprajta" za dwa miliony zł podatników

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 10 września 2010 11:32

alt Gdańsk to wolność. To inspiracja. To jedyne miasto w Polsce, którego włodarze upoili się wolnością bez ograniczeń i bez jakiegokolwiek opamiętania. Ale, mimo że w amoku, to nie zapominają o maluczkich. I ich też chcą do wolności namówić.


Jak to zrobić? Jak szerzyć idee swobody we współczesnym świecie? Ano najlepiej przez Internet. I pewnie dlatego urzędnicy magistratu i wynajęci przez nich specjaliści od wirtualnego marketingu wpadli na niebanalny pomysł. Wpuścili do sieci trzy krótkie filmiki reklamujące gród nad Motławą wśród pokolenia najbardziej na wolność podatnego. Tylko dlaczego inżynierowie dusz uznali, że najlepszymi symbolami gdańskiej wolności będą golas wielohektarowy wskakujący do snopowiązałki i panienka wystrzeliwująca się ze sznura na pranie w kosmos? W tym zestawieniu kierowca autobusu – bohater trzeciego filmiku - odlatujący na motylich skrzydłach w siną dal, wypada akurat najbardziej przekonująco i sympatycznie. 


Trudno dociec co poeta propagandy miał na myśli. I czy myślał na trzeźwo, czy może jakichś ziół się opalił. Mój ciasny umysł nie jest w stanie ogarnąć głębi przekazu sprawiającej, że golas w sianie może komukolwiek kojarzyć się z Gdańskiem. Że kojarzy się z odlotem i chorą wyobraźnią – nie przeczę. 


Jako że jestem znanym nudziarzem spróbuję na poważnie kilka słów o tej idiotycznej i źle wpisującej się w przestrzeń słów Gdańsk-Wolność-Inspiracja, kampanii reklamowej napisać. 
Cudotwórcy z agencji reklamowej DSK, odpowiedzialnej, za ten wyczyn uznali najpewniej, że stare powiedzenie „nieważne jak o nas mówią, byleby mówili” sprawdzi się i w tym przypadku. Uknuli więc historyjkę, wedle której w Gdańsku rozprzestrzeniają się tajemnicze fale GDN inspirujące mieszkańców (tylko gdzie w Gdańsku mieszka ten goły rolnik, gdzie obrabia swoje hektary i wypasa pogłowie?) do działań twórczych, niebanalnych i tchnących duchem wolności. Ubrali swój pomysł w konwencję filmów kręconych ukrytą kamerą i wrzucili do sieci. I to wszystko za jedyne dwa miliony złotych z miejskiej kasy.


Ta anty-kampania opiera się na mechanizmach marketingu wirusowego. Ot, taki wynalazek współczesnego handlu, którego jak wiadomo dźwignią jest reklama. Rzecz polega na tym, że inicjuje się jakąś akcję – w tym wypadku wypuszczenie do publicznego obiegu filmów udających amatorskie nagrania – która zaczyna żyć własnym życiem, o której mówi się dużo, która rozprzestrzenia się w Internecie za sprawą samych internautów przekazujących sobie pliki z filmami lub adresy do nich. I to ma sprawić, że imię Gdańska – stolicy wolności – będzie sławione w kraju i na świecie, bo jak wiadomo w sieci nie ma granic.


Jest coś jeszcze. Pod koniec każdego z trzech filmów pojawia się na ekarnie adres internetowej strony reklamującej Gdańsk. Dziwne, bo skoro filmy mają zachęcać do przyjazdu tutaj, to dlaczego przy okazji reklamują wirtualną stronę podobną w treści i przekazie do kilku innych, jakie już działają w Internecie od lat?


Grażyna Adamska, kierownik Referatu Wizerunku Miasta Gdańska, tak tłumaczy w mediach całe przedsięwzięcie: - W filmikach chodzi o wolność. Można jej niemal dotknąć i trzeba tu przyjechać, żeby to poczuć.


Jeśli tak ma wyglądać ta wolność, która w wydaniu bohaterów filmów jest raczej głupotą i bezmyślnością oraz nic twórczego ze sobą nie niesie, to uważam, że w filmach zabrakło jeszcze czegoś. Zabrakło mianowicie napisów ostrzegawczych (takich jak w przypadku reklam spraita i pragnienia), że próba korzystania z tej wolności w sposób, jaki wykorzystują ja goły rolnik, albo panienka od sznura do bielizny, grozi śmiercią. 
Dariusz Olejniczak

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież