Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
niedziela, 26 maja 2024 08:36
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dariusz Olejniczak: Butelka "Sprajta" za dwa miliony zł podatników

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 10 września 2010 11:32

alt Gdańsk to wolność. To inspiracja. To jedyne miasto w Polsce, którego włodarze upoili się wolnością bez ograniczeń i bez jakiegokolwiek opamiętania. Ale, mimo że w amoku, to nie zapominają o maluczkich. I ich też chcą do wolności namówić.


Jak to zrobić? Jak szerzyć idee swobody we współczesnym świecie? Ano najlepiej przez Internet. I pewnie dlatego urzędnicy magistratu i wynajęci przez nich specjaliści od wirtualnego marketingu wpadli na niebanalny pomysł. Wpuścili do sieci trzy krótkie filmiki reklamujące gród nad Motławą wśród pokolenia najbardziej na wolność podatnego. Tylko dlaczego inżynierowie dusz uznali, że najlepszymi symbolami gdańskiej wolności będą golas wielohektarowy wskakujący do snopowiązałki i panienka wystrzeliwująca się ze sznura na pranie w kosmos? W tym zestawieniu kierowca autobusu – bohater trzeciego filmiku - odlatujący na motylich skrzydłach w siną dal, wypada akurat najbardziej przekonująco i sympatycznie. 


Trudno dociec co poeta propagandy miał na myśli. I czy myślał na trzeźwo, czy może jakichś ziół się opalił. Mój ciasny umysł nie jest w stanie ogarnąć głębi przekazu sprawiającej, że golas w sianie może komukolwiek kojarzyć się z Gdańskiem. Że kojarzy się z odlotem i chorą wyobraźnią – nie przeczę. 


Jako że jestem znanym nudziarzem spróbuję na poważnie kilka słów o tej idiotycznej i źle wpisującej się w przestrzeń słów Gdańsk-Wolność-Inspiracja, kampanii reklamowej napisać. 
Cudotwórcy z agencji reklamowej DSK, odpowiedzialnej, za ten wyczyn uznali najpewniej, że stare powiedzenie „nieważne jak o nas mówią, byleby mówili” sprawdzi się i w tym przypadku. Uknuli więc historyjkę, wedle której w Gdańsku rozprzestrzeniają się tajemnicze fale GDN inspirujące mieszkańców (tylko gdzie w Gdańsku mieszka ten goły rolnik, gdzie obrabia swoje hektary i wypasa pogłowie?) do działań twórczych, niebanalnych i tchnących duchem wolności. Ubrali swój pomysł w konwencję filmów kręconych ukrytą kamerą i wrzucili do sieci. I to wszystko za jedyne dwa miliony złotych z miejskiej kasy.


Ta anty-kampania opiera się na mechanizmach marketingu wirusowego. Ot, taki wynalazek współczesnego handlu, którego jak wiadomo dźwignią jest reklama. Rzecz polega na tym, że inicjuje się jakąś akcję – w tym wypadku wypuszczenie do publicznego obiegu filmów udających amatorskie nagrania – która zaczyna żyć własnym życiem, o której mówi się dużo, która rozprzestrzenia się w Internecie za sprawą samych internautów przekazujących sobie pliki z filmami lub adresy do nich. I to ma sprawić, że imię Gdańska – stolicy wolności – będzie sławione w kraju i na świecie, bo jak wiadomo w sieci nie ma granic.


Jest coś jeszcze. Pod koniec każdego z trzech filmów pojawia się na ekarnie adres internetowej strony reklamującej Gdańsk. Dziwne, bo skoro filmy mają zachęcać do przyjazdu tutaj, to dlaczego przy okazji reklamują wirtualną stronę podobną w treści i przekazie do kilku innych, jakie już działają w Internecie od lat?


Grażyna Adamska, kierownik Referatu Wizerunku Miasta Gdańska, tak tłumaczy w mediach całe przedsięwzięcie: - W filmikach chodzi o wolność. Można jej niemal dotknąć i trzeba tu przyjechać, żeby to poczuć.


Jeśli tak ma wyglądać ta wolność, która w wydaniu bohaterów filmów jest raczej głupotą i bezmyślnością oraz nic twórczego ze sobą nie niesie, to uważam, że w filmach zabrakło jeszcze czegoś. Zabrakło mianowicie napisów ostrzegawczych (takich jak w przypadku reklam spraita i pragnienia), że próba korzystania z tej wolności w sposób, jaki wykorzystują ja goły rolnik, albo panienka od sznura do bielizny, grozi śmiercią. 
Dariusz Olejniczak

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież