Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pleplanie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 23 maja 2010 09:18

altTam-tamy globalnej wioski

O czym tu gadać, gdy wszystko zostało już powiedziane? Hasła niby nowe, a przecież albo stare albo bardzo stare. „Zostawmy IV RP, rozmawiajmy o przyszłości” mówi prezes Kaczyński w wywiadzie dla  „Rzeczpospolitej” (nr 114). Stare hasło SLD, chyba jeszcze z czasów Kwaśniewskiego. „Bogatsi obywatele to zamożniejsza i silniejsza Polska”, wypisz-wymaluj średni Gierek: „aby Polska rosła w siłę a ludzie żyli dostatniej”. Pan Kaczyński już nie ściga oligarchów, wręcz przeciwnie namawia młodych i wykształconych, by tworzyli zakładali formy i tworzyli „drugą, mocniejsza i nowocześniejszą falę polskiego kapitalizmu”, całkiem jak niegdyś Unia Wolności i „Gazeta Wyborcza”.
   

Przez lata sądziłem, że IV RP wymyślił osobiście Jarosław Kaczyński. Otóż nie, jest to wymysł wykszałciuchów (zwanych teraz „środowiskami intelektualnymi”), upowszechnił zaś Paweł Śpiewak, podówczas człowiek PO. Jarosław Kaczyński natomiast był cudotwórcą. Rządził coprawda zaledwie piętnaście miesięcy, ale sprawił, że „Polska biła rekordy, jeśli chodzi o napływ inwestycji zagranicznych”, „deficyt budżetowy szybko spadał, powstało grubo ponad milion nowych miejsc pracy, obniżyliśmy podatki, a płace szybko rosły”. To eldorado skończyło się, gdy rządy objął premier Tusk. „Skupmy się, powiada, na powrocie do szybkiego wzrostu gospodarczego, wzrostu eksportu, inwestycji i budownictwa, poprawie stopy życiowej, poczucia bezpieczeństwa obywateli, oraz wysokiego optymizmu społecznego”.
   

Któżby tego wszystkiego nie chciał? Skupiam się więc i szukam konkretów. Jest. Jarosław Kaczyński jest przeciwny prywatyzacji szpitali. Tu, gdyby został wybrany, jest władny. Może mianowicie zawetować odpowiednią ustawę, choć byłby bezsilny, gdyby koalicji udało się zgromadzić większość niezbędną do obalenia prezydenckiego weta. Pan Kaczyński, który teraz w szpitalu częściej przebywa, jest pełen zachwytu dla ofiarności personelu, tudzież egalitaryzmu tam panującego, powiada więc, że „ciężka praca pielęgniarek i lekarzy musi być doceniona przez państwo także w sposób materialny”.
   

Dziw prawdziwy, ze wówczas, gdy rządził, a państwo rosło w silę i dostatek się powiększał, miał w tej sprawie zdanie akurat odwrotne.
   

Czy to ważne, co mówi! Tak naprawdę – nie. Bo w tych kwestiach pan prezydent ma niewiele do powiedzenia. Trochę więcej niż monarchini Zjednoczonego Królestwa, i mniej więcej tyle, co prezydent Niemiec, którego nazwiska nie zna zdaje się z 90 proc. czytelników polskich gazet.            
   

Więc się plepla, obiecuje, zachwala. Ja dam więcej, niż konkurent, moje będzie na wierzchu!
   

Pan Kaczyński stanie także do walki na rodzinne pamiątki. Nie będzie to proste. „Wiele pamiątek, stwierdza  z goryczą, straciliśmy, bo rewolucja październikowa i wojny dotknęły moją rodzinę wyjątkowo boleśnie. Niektóre gałęzie rodu zostały wycięte w pień. Ale oczywiście mógłbym coś pokazać. I z dumą to zrobię”.
      

Nie zdziwiłbym się gdyby madziarskie hrabstwo Komorowskiego Kaczyński przebił książęcą mitrą. Może okaże się potomkiem któregoś z królów. Jeśli można wybierać polecam Kazimierza Wielkiego. W sam raz na etos żoliborskiej inteligencji.
A. K. Waśkiewicz  

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież