“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pleplanie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 23 maja 2010 09:18

altTam-tamy globalnej wioski

O czym tu gadać, gdy wszystko zostało już powiedziane? Hasła niby nowe, a przecież albo stare albo bardzo stare. „Zostawmy IV RP, rozmawiajmy o przyszłości” mówi prezes Kaczyński w wywiadzie dla  „Rzeczpospolitej” (nr 114). Stare hasło SLD, chyba jeszcze z czasów Kwaśniewskiego. „Bogatsi obywatele to zamożniejsza i silniejsza Polska”, wypisz-wymaluj średni Gierek: „aby Polska rosła w siłę a ludzie żyli dostatniej”. Pan Kaczyński już nie ściga oligarchów, wręcz przeciwnie namawia młodych i wykształconych, by tworzyli zakładali formy i tworzyli „drugą, mocniejsza i nowocześniejszą falę polskiego kapitalizmu”, całkiem jak niegdyś Unia Wolności i „Gazeta Wyborcza”.
   

Przez lata sądziłem, że IV RP wymyślił osobiście Jarosław Kaczyński. Otóż nie, jest to wymysł wykszałciuchów (zwanych teraz „środowiskami intelektualnymi”), upowszechnił zaś Paweł Śpiewak, podówczas człowiek PO. Jarosław Kaczyński natomiast był cudotwórcą. Rządził coprawda zaledwie piętnaście miesięcy, ale sprawił, że „Polska biła rekordy, jeśli chodzi o napływ inwestycji zagranicznych”, „deficyt budżetowy szybko spadał, powstało grubo ponad milion nowych miejsc pracy, obniżyliśmy podatki, a płace szybko rosły”. To eldorado skończyło się, gdy rządy objął premier Tusk. „Skupmy się, powiada, na powrocie do szybkiego wzrostu gospodarczego, wzrostu eksportu, inwestycji i budownictwa, poprawie stopy życiowej, poczucia bezpieczeństwa obywateli, oraz wysokiego optymizmu społecznego”.
   

Któżby tego wszystkiego nie chciał? Skupiam się więc i szukam konkretów. Jest. Jarosław Kaczyński jest przeciwny prywatyzacji szpitali. Tu, gdyby został wybrany, jest władny. Może mianowicie zawetować odpowiednią ustawę, choć byłby bezsilny, gdyby koalicji udało się zgromadzić większość niezbędną do obalenia prezydenckiego weta. Pan Kaczyński, który teraz w szpitalu częściej przebywa, jest pełen zachwytu dla ofiarności personelu, tudzież egalitaryzmu tam panującego, powiada więc, że „ciężka praca pielęgniarek i lekarzy musi być doceniona przez państwo także w sposób materialny”.
   

Dziw prawdziwy, ze wówczas, gdy rządził, a państwo rosło w silę i dostatek się powiększał, miał w tej sprawie zdanie akurat odwrotne.
   

Czy to ważne, co mówi! Tak naprawdę – nie. Bo w tych kwestiach pan prezydent ma niewiele do powiedzenia. Trochę więcej niż monarchini Zjednoczonego Królestwa, i mniej więcej tyle, co prezydent Niemiec, którego nazwiska nie zna zdaje się z 90 proc. czytelników polskich gazet.            
   

Więc się plepla, obiecuje, zachwala. Ja dam więcej, niż konkurent, moje będzie na wierzchu!
   

Pan Kaczyński stanie także do walki na rodzinne pamiątki. Nie będzie to proste. „Wiele pamiątek, stwierdza  z goryczą, straciliśmy, bo rewolucja październikowa i wojny dotknęły moją rodzinę wyjątkowo boleśnie. Niektóre gałęzie rodu zostały wycięte w pień. Ale oczywiście mógłbym coś pokazać. I z dumą to zrobię”.
      

Nie zdziwiłbym się gdyby madziarskie hrabstwo Komorowskiego Kaczyński przebił książęcą mitrą. Może okaże się potomkiem któregoś z królów. Jeśli można wybierać polecam Kazimierza Wielkiego. W sam raz na etos żoliborskiej inteligencji.
A. K. Waśkiewicz  

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież