Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dziki kraj

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 02 kwietnia 2010 15:45

alt„…Widok z galerii na Wiejskiej...”

W ostatnich dniach  za sprawą „politycznych celebrytów” znacząco podniósł się poziom adrenaliny u obserwatorów życia politycznego. Najpierw po trwającym kilka tygodni przedstawieniu rządząca partia w iście bizantyjskim stylu (wyjątkowo podobnym do celebry stosowanej w  nieistniejącej już PZPR przed kolejnym zjazdami) obwieściła coś o czym wszystkie media informowały od dawna, czyli wynik tzw. prawyborów. Z wypiekami na twarzach dyspozycyjni komentatorzy prezentowali efekt wewnętrznych nominacji  personalnych w PO jako najważniejsze osiągnięcie polskiej demokracji.


Próba przeniesienia na nasz grunt amerykańskich metod uprawiania polityki wydaje się być niewypałem jeśli weźmie się pod uwagę aktywność członków partii rządzącej w procesie kreowania ich  kandydata na najważniejszy urząd w kraju. Frekwencja członków PO poniżej 50 % zdaje się wieszczyć początek końca snów o potędze. Tysiące członków partii rządzącej, przez odmowę udziału w prawyborach wyraziło chyba swoje niezadowolenie z metod pracy kierownictwa. Jak można inaczej to wytłumaczyć? No może jeszcze tym, że partia jest trochę „napompowana”, albo że wynik i tak był przesądzony, więc wielu zrezygnowało z udziału w tej inscenizacji? Zapewne przytoczone powody, jak i te których nie podaję, będą jeszcze wielokrotnie powtarzane i używane jako wytłumaczenie tego co wydaje się bezsporne, a mianowicie, że w Platformie Obywatelskiej poczucie obywatelskiej aktywności jej członków jest w zaniku.


Obserwatorzy odnotowali więc kolejną wpadkę rządzącej partii, a przychylni komentatorzy przeszli nad tym do porządku dziennego wskazując na nowe, ważniejsze wydarzenia. Na przykład nowe wyznania byłego ministra Drzewieckiego. Telewizyjny występ „Mira” odsunął na dalszy plan dyskusję wokół kondycji rządzących po „prawyborach” prezydenckich czy pojawiające się nowe fakty w sprawie afery hazardowej.


Zwierzenia byłego ministra zdominowały medialne przekazy na kilka dni. Jego przeprosiny za „dziki kraj” zostały odebrane przez obserwatorów z mieszanymi odczuciami. Część uwierzyła w ich szczerość, inni podkreślali ich sztuczność. Jak ocenią to wyborcy okaże się gdy były minister podda się weryfikacji wyborczej w 2011 roku.


Drzewiecki oceniany będzie w Łodzi, a ocenie wyborców w Gdańsku nie będą się poddawać się kierujący publicznym Radiem Gdańsk członkowie Zarządu za pobranie nienależnych odpraw pieniężnych za 2007 rok w kwocie 135 tysięcy złotych. Jak informuje jeden z portali internetowych oskarżenie w sprawie narażenia publicznego radia na stratę w wysokości 135 tys. złotych złożył w prokuraturze NIK. Kontrolerzy zarzucają prezesowi Wasielewskiemu oraz członkom zarządu T. Arabskiemu i J. Naliwajkowi pobranie nienależnej odprawy pieniężnej w kwocie po 45 tys,  złotych. Panowie prezesi oświadczyli, że odprawy pobrali, ale w zamian nie pobrali nagród rocznych w następnych latach. Prokuratura odmawia wszczęcia postępowania nie stwierdzając przestępstwa, a „niezależni” komentatorzy dyskretnie pomijają milczeniem tak nieistotną sprawę, no bo „o co chodzi?”. Przecież nie ma przestępstwa, a że koledzy po fachu (w tym jeden obecnie ważny minister) „zarobili” to normalne. Może i należy przejść do porządku nad takim zdarzeniem, jednak zachowanie prokuratury w tej sprawie ma dla mnie symboliczne znaczenie, gdyż jest kolejnym potwierdzeniem, że w naszym państwie zasada równości wobec prawa stosowana jest wybiórczo jeśli przypomnimy sobie, że niedawno prokurator postanowił wsadzić do więzienia staruszka za „kradzież” drewna o wartości 12 złotych. Do przemyślenia przy świątecznym stole wraz z najlepszymi życzeniami.
Andrzej Różański

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież