W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tajemnica podróży Tuska - co Karnowski zamierzał

Ocena użytkowników: / 33
SłabyŚwietny 
środa, 21 czerwca 2023 09:51

Tajemnice podróży Donalda Tuska na poświęcony pamięci Pawła Adamowicza wieczorny wiec 14 stycznia 2019. Czy Jacek Karnowski i Paweł Graś mogli przekroczyć swoje uprawnienia przy próbie organizacji nagłego przyjazdu przewodniczącego Rady Europejskiej z Brukseli do Gdańska?


Zdaniem CBA, które zawiadomiło Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, 14 stycznia 2019 mogło dojść do naruszenia art. 271 KK. Prokurator Agnieszka Barbarowicz dochodzenie umorzyła, ale dziennikarzom Radia Gdańsk i Gazety Gdańskiej, odmówiła dostępu do akt postępowania, gdyż "ujawnienie w tym trybie okoliczności dotyczących życia prywatnego określonych osób, a także ujawnienie danych osobowych, w tym danych wrażliwych" oceniła "jako zagrażające gwarantowanym wolnościom i prawom".


Tymczasem z odpowiedzi, która dziennikarze otrzymali na pytania przesłane w trybie prawa prasowego od prok. Grażyny Wawryniuk, rzeczniczki prokuratury, zdaje się wprost wynikać, że nie o życie prywatne osób publicznych chodzi w piśmie CBA, a o czynności podejmowane przez te osoby w związku z pełnioną funkcją publiczną. Pytania dotyczyły organu powiadamiającego, treści zawiadomienia, ewentualnych podejrzeń CBA, podejmowanych czynności, czy na przykład wzywano jako świadków w sprawie Jacka Karnowskiego - prezydenta Sopotu, Aleksandrę Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Piotra Grzelaka - jej zastępcę, Donalda Tuska - szefa RE, Pawła Grasia, doradcę z jego biura, czy wydawano decyzje o zatrzymaniu kogokolwiek lub postawieniu zarzutów?


W przeciwieństwie do prok. Barbarowicz, która wycenia prywatność J. Karnowskiego czy P. Grasia jako dobro wyższego rzędu niż prawo obywateli do informacji publicznej, prok. Wawryniuk wyjaśnia, że chodziło o "podejrzenie popełnienia w dn. 14 01.2019 czynu z art. 271 kk przez funkcjonariusza publicznego z Sopotu", którego jednak prok. Barbarowicz nie przesłuchała, podobnie jak żadnej z wymienionych osób, choć, według informacji, które trafiły do dziennikarzy, w zawiadomieniu CBA takie sugestie czy rekomendacje miały zostać zawarte.

alt


Według oficjalnego komunikatu prokuratury, śledztwo o sygnaturze PO I Ds98/2019 wszczęto z zawiadomienia prokuratury na podstawie materiałów nadesłanych we wrześniu 2019 przez CBA, ale "nie zgromadzono materiału dowodowego dającego podstawy do postawienia komukolwiek zarzutu popełnienia przestępstwa". Decyzje o umorzeniu podjęto niespełna rok później, w lipcu 2020 roku.


14 stycznia 2019 roku na Długim Targu odbył się wiec Gdańszczan poświęcony pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wziął w nim udział Donald Tusk, który z przedproży Dworu Artusa krótko przemawiał do zgromadzonego w zadumie tłumu. W oficjalnym kalendarzu przewodniczącego Rady Europejskiej nie ma tego dnia żadnej wzmianki o jego wyprawie do Gdańska. Dopiero 19 stycznia jest oficjalna informacja o służbowym wyjeździe na pogrzeb.

alt


alt


Według rzeczniczki Kathariny Pauli, przewodniczącemu Rady Europejskiej prawo do korzystania z samolotu przysługuje z racji pełnienia funkcji lub wykonywania obowiązków protokolarnych; tylko w przypadku braku lotów komercyjnych może korzystać z przelotów wynajętymi taksówkami lotniczymi.


Według nieoficjalnych, bo oficjalne prok. Barbarowicz zamknęła dla opinii publicznej, ustaleń dziennikarzy, to właśnie sposób organizacji przyjazdu D. Tuska z Brukseli do Gdańska, zainteresował CBA. Z uzyskanych droga operacyjną materiałów wynikało, że Paweł Graś i Jacek Karnowski mieli zastanawiać się na wystosowaniem oficjalnego zaproszenia dla D. Tuska, co mogłoby ułatwić organizację i sfinansowanie jego nagłego przyjazdu 14 stycznia na wiec pamięci do Gdańska. W tej sprawie, ze względu na Gdańsk jako miejsce spotkania, J. Karnowski miał się kontaktować najpierw z Aleksandra Dulkiewicz, a potem z Piotrem Grzelakiem. Przebieg tych rozmów, ich soczysty język i argumenty, których używano, pozostaje pod ochrona przepisów kodeksu postępowania karnego.


Ostatecznie samolot z D. Tuskiem dotarł do Gdańska. Pozostaje otwarte pytanie jak niedostateczny materiał dowodowy w tej sprawie zgromadziła prokuratura, jakie przeprowadzono czynności wobec funkcjonariusza publicznego z Sopotu, jaki charakter miał przelot przewodniczącego Rady Europejskiej i kto i na jakiej podstawie rozliczył jego koszty.


- Wydaje mi się, że ta sprawa powinna zostać publicznie wyświetlona, choćby z tego powodu co politycy PO wygadują w trakcie tej kampanii. Trzeba będzie zwrócić się do prokuratora krajowego o ujawnienie akt z postępowania przygotowawczego - mówi Kazimierz Smoliński, poseł PiS, członek KRS.

(GG,RG)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież