Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: W Gdańsku: kupcy czy "handlarze"?

Ocena użytkowników: / 33
SłabyŚwietny 
niedziela, 21 sierpnia 2022 11:19

altI po jarmarku!


Władze Gdańska i władze spółki, które w poprzednim garniturze też były władzami Gdańska - zadowolone. Piotr Borawski, aktualny wiceprezydent, symbolicznie odbierał klucze do miasta z rąk kupców.


W tej roli b. wiceprezydent, Andrzej Bojanowski, dziś prezes komunalnego kramu handlowego - Międzynarodowych Targów Gdańskich SA. Oraz ich wiceprezes Paweł Orłowski, b. wicemarszałek pomorski, b. wiceminister i poseł. Zabrakło tylko Andrzeja Schulza, szefa rady nadzorczej MTG, jedynego z wszechstronnym doświadczeniem handlowym. Był bowiem A. Schulz nie tylko dyrektorem gabinetu wojewody gdańskiego w stanie wojennym, był także w l. 80 sekretarzem wojewódzkiej komisji do walki ze spekulacją, a też wyróżniającym się funkcjonariuszem ORMO, kawalerem orderu Janka Krasickiego. Do handlowej służby publicznej wrócił pod rządami gdańskiej PO, gdy w języku oficjalnych umizgów "kupcy" wyparli "handlarzy", których nękał za handlowe szachrajstwa...


Nie zadziwia więc obecna wybiórcza impertynencja Aleksandry Dulkiewicz. Prezydent Gdańska, zapytana przed mikrofonem Radia Gdańsk o problemy kontrahentów Międzynarodowych Targów Gdańskich oferujących swoje produkty na Jarmarku św. Dominika, uznała, że "handlarze" powodują sami różne niemiłe gdańskim prominentom kolizje. Frasującym odpowiednikiem tej językowej pogardy są "urzędasy", których A. Dulkiewicz jest zwierzchnikiem. Gdy zaś nadchodzi czas gdańskich kampanii wyborczych, wdzięcząc się do środowiska małego biznesu, czereda samorządowców koalicji obywatelskiej odwołuje się do etosu gdańskich kupców i tradycji ław kupieckich.


Brzmi ładniej, nie ma też złego podtekstu, na przykład tropionego w latach PRL szachrajstwa.


Żeby więc było bardziej sprawiedliwie, czy "handlarzem" miejską powierzchnią jest prezes MTG Andrzej Bojanowski, który za swój trud pobiera 260 tys. zł rocznie, a "handlarzem" biletami komunikacji prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów, Maciej Lisicki, który kosztuje gminę blisko 350 tys. zł rocznie? To ten sam polityk PO, który będąc jeszcze wiceprezydentem gminy Gdańsk język pogardy stosował praktycznie polewając nieposłusznych władzy miejskiej "handlarzy" wodą z miejskiego hydrantu. Do dziś nie wiadomo, czy za nią zapłacił. We współczesnej klasowej nowomowie to menedżer kontraktowy wart miesięcznie, bez 30 proc. premii, 24 200 zł. A z uchwały walnego zgromadzenia, czyli A. Dulkiewicz osobiście, wynika, że może nawet zarabiać drugie tyle. Gdańsk jest bowiem ze szczodrości znany.


Czy zatem prezydent Gdańska to "handlarka" miejskim groszem? Mieszczka zacna, a trochę rozrzutna?

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież