Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: A więc wojna?

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 sierpnia 2022 17:19

altPadła długo oczekiwana przez wielu polityków i komentatorów życia politycznego deklaracja prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego wskazująca dalsze postępowanie polskiego rządu w sprawie Krajowego Planu Odbudowy oraz decyzji Komisji Europejskiej: „Wykazaliśmy maksimum dobrej woli ale ustępstwa nic nie dały. Była umowa – z naszej strony dotrzymana, z tamtej złamana. Czas wyciągnąć wnioski”. Jako uzupełnienie i pointa tych słów szef PiS dodał: „Dalej nie możemy się cofnąć” czyli sakramentalne „Non possumus” wypowiedziane niegdyś przez bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jak napisał Michał Karnowski na łamach portalu „wPolityce.pl”: „Wyczerpały się nadzieje na znalezienie punktu równowagi pomiędzy żądaniami Brukseli i Berlina a koniecznością ochrony własnej Konstytucji, utrzymania niepodległości i poszanowania traktatów europejskich”. Powstaje pytanie czy słowa te zostały wypowiedziane jako przyszła rzeczywistość polityczna czy też są bluffem w kolejnej zagrywce z Unią Europejską by dostać należne nam środki z KPO.

Odpowiedzi są dwie i wbrew pozorom nie bardzo sobie przeczą. Jeśli KE wypłaci Polsce te pieniądze (nie tylko jakąś ich mniejszą część) słowa te okażą się właściwym zagraniem politycznym - bluffem. A jeśli nie, to staną się politycznym reality. Jak na razie w ciągu ostatnich lat Unia zdusiła polskie wydobycie węgla, wymusiła plan wygaszania kopalń, zachęcała do działań na rzecz transformacji. I na środku tej drogi, w dramatycznym momencie wojennym, przy skoku cen na światowych rynkach, odmawia współpracy. Już po ukazaniu się wywiadu w tyg. „Sieci” z Jarosławem Kaczyńskim, w którym padła owa deklaracja „Europa” potrąciła nam trzecią i czwartą część kar w związku z orzeczeniem TSUE dotyczącym funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej. Kwota wynosi 63 mln euro, co oznacza, że w związku z karami nakładanymi na nasz kraj, Polska straciła już w sumie 174 mln euro. To może oznaczać, że KE nie cofnie się przed niczym i wtedy słowa szefa PiS staną się ciałem. Jak można na to zareagować. Pojawiają się pierwsze koncepcje Planu B zamiast pieniędzy na KPO. To wycofanie się czasowe z systemu ECS. Zasugerował to Jarosław Kaczyński we wspomnianym już wywiadzie: „Skoro w tym obszarze Komisja Europejska nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to my nie mamy powodów wykonywać swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej. (…) Przy czym nie chodzi tu o niepłacenie składki członkowskiej, ale o inne działania i przedsięwzięcia”. Gdyby tak zrobiono ceny energii spadły by sporo w dół. Wilk byłby syty, a i owca cała. Albowiem żyjemy w czasach, gdzie wcale nie jest tak różowo jak stara się to wyjaśnić swoim zwolennikom opozycja – dobra Unia i zły polski rząd. Więcej racji ma wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który komentując działania Komisji Europejskiej, który stwierdził że: „To jest brutalna, bezczelna polityka i oczywiście tego typu działań można się spodziewać. Widzimy, i to wszyscy dostrzegają, że polityka łagodności i próby dogadywania się z bandytami po prostu nie mają sensu. To są niewiarygodni partnerzy i z niewiarygodnymi partnerami nie można rozmawiać jak z uczciwymi ludźmi, tylko trzeba niestety stosować argument siły."
Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież