Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Posterunek Straszyn: A więc wojna?

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 sierpnia 2022 17:19

altPadła długo oczekiwana przez wielu polityków i komentatorów życia politycznego deklaracja prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego wskazująca dalsze postępowanie polskiego rządu w sprawie Krajowego Planu Odbudowy oraz decyzji Komisji Europejskiej: „Wykazaliśmy maksimum dobrej woli ale ustępstwa nic nie dały. Była umowa – z naszej strony dotrzymana, z tamtej złamana. Czas wyciągnąć wnioski”. Jako uzupełnienie i pointa tych słów szef PiS dodał: „Dalej nie możemy się cofnąć” czyli sakramentalne „Non possumus” wypowiedziane niegdyś przez bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jak napisał Michał Karnowski na łamach portalu „wPolityce.pl”: „Wyczerpały się nadzieje na znalezienie punktu równowagi pomiędzy żądaniami Brukseli i Berlina a koniecznością ochrony własnej Konstytucji, utrzymania niepodległości i poszanowania traktatów europejskich”. Powstaje pytanie czy słowa te zostały wypowiedziane jako przyszła rzeczywistość polityczna czy też są bluffem w kolejnej zagrywce z Unią Europejską by dostać należne nam środki z KPO.

Odpowiedzi są dwie i wbrew pozorom nie bardzo sobie przeczą. Jeśli KE wypłaci Polsce te pieniądze (nie tylko jakąś ich mniejszą część) słowa te okażą się właściwym zagraniem politycznym - bluffem. A jeśli nie, to staną się politycznym reality. Jak na razie w ciągu ostatnich lat Unia zdusiła polskie wydobycie węgla, wymusiła plan wygaszania kopalń, zachęcała do działań na rzecz transformacji. I na środku tej drogi, w dramatycznym momencie wojennym, przy skoku cen na światowych rynkach, odmawia współpracy. Już po ukazaniu się wywiadu w tyg. „Sieci” z Jarosławem Kaczyńskim, w którym padła owa deklaracja „Europa” potrąciła nam trzecią i czwartą część kar w związku z orzeczeniem TSUE dotyczącym funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej. Kwota wynosi 63 mln euro, co oznacza, że w związku z karami nakładanymi na nasz kraj, Polska straciła już w sumie 174 mln euro. To może oznaczać, że KE nie cofnie się przed niczym i wtedy słowa szefa PiS staną się ciałem. Jak można na to zareagować. Pojawiają się pierwsze koncepcje Planu B zamiast pieniędzy na KPO. To wycofanie się czasowe z systemu ECS. Zasugerował to Jarosław Kaczyński we wspomnianym już wywiadzie: „Skoro w tym obszarze Komisja Europejska nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to my nie mamy powodów wykonywać swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej. (…) Przy czym nie chodzi tu o niepłacenie składki członkowskiej, ale o inne działania i przedsięwzięcia”. Gdyby tak zrobiono ceny energii spadły by sporo w dół. Wilk byłby syty, a i owca cała. Albowiem żyjemy w czasach, gdzie wcale nie jest tak różowo jak stara się to wyjaśnić swoim zwolennikom opozycja – dobra Unia i zły polski rząd. Więcej racji ma wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który komentując działania Komisji Europejskiej, który stwierdził że: „To jest brutalna, bezczelna polityka i oczywiście tego typu działań można się spodziewać. Widzimy, i to wszyscy dostrzegają, że polityka łagodności i próby dogadywania się z bandytami po prostu nie mają sensu. To są niewiarygodni partnerzy i z niewiarygodnymi partnerami nie można rozmawiać jak z uczciwymi ludźmi, tylko trzeba niestety stosować argument siły."
Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież