Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: A więc wojna?

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 sierpnia 2022 17:19

altPadła długo oczekiwana przez wielu polityków i komentatorów życia politycznego deklaracja prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego wskazująca dalsze postępowanie polskiego rządu w sprawie Krajowego Planu Odbudowy oraz decyzji Komisji Europejskiej: „Wykazaliśmy maksimum dobrej woli ale ustępstwa nic nie dały. Była umowa – z naszej strony dotrzymana, z tamtej złamana. Czas wyciągnąć wnioski”. Jako uzupełnienie i pointa tych słów szef PiS dodał: „Dalej nie możemy się cofnąć” czyli sakramentalne „Non possumus” wypowiedziane niegdyś przez bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jak napisał Michał Karnowski na łamach portalu „wPolityce.pl”: „Wyczerpały się nadzieje na znalezienie punktu równowagi pomiędzy żądaniami Brukseli i Berlina a koniecznością ochrony własnej Konstytucji, utrzymania niepodległości i poszanowania traktatów europejskich”. Powstaje pytanie czy słowa te zostały wypowiedziane jako przyszła rzeczywistość polityczna czy też są bluffem w kolejnej zagrywce z Unią Europejską by dostać należne nam środki z KPO.

Odpowiedzi są dwie i wbrew pozorom nie bardzo sobie przeczą. Jeśli KE wypłaci Polsce te pieniądze (nie tylko jakąś ich mniejszą część) słowa te okażą się właściwym zagraniem politycznym - bluffem. A jeśli nie, to staną się politycznym reality. Jak na razie w ciągu ostatnich lat Unia zdusiła polskie wydobycie węgla, wymusiła plan wygaszania kopalń, zachęcała do działań na rzecz transformacji. I na środku tej drogi, w dramatycznym momencie wojennym, przy skoku cen na światowych rynkach, odmawia współpracy. Już po ukazaniu się wywiadu w tyg. „Sieci” z Jarosławem Kaczyńskim, w którym padła owa deklaracja „Europa” potrąciła nam trzecią i czwartą część kar w związku z orzeczeniem TSUE dotyczącym funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej. Kwota wynosi 63 mln euro, co oznacza, że w związku z karami nakładanymi na nasz kraj, Polska straciła już w sumie 174 mln euro. To może oznaczać, że KE nie cofnie się przed niczym i wtedy słowa szefa PiS staną się ciałem. Jak można na to zareagować. Pojawiają się pierwsze koncepcje Planu B zamiast pieniędzy na KPO. To wycofanie się czasowe z systemu ECS. Zasugerował to Jarosław Kaczyński we wspomnianym już wywiadzie: „Skoro w tym obszarze Komisja Europejska nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to my nie mamy powodów wykonywać swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej. (…) Przy czym nie chodzi tu o niepłacenie składki członkowskiej, ale o inne działania i przedsięwzięcia”. Gdyby tak zrobiono ceny energii spadły by sporo w dół. Wilk byłby syty, a i owca cała. Albowiem żyjemy w czasach, gdzie wcale nie jest tak różowo jak stara się to wyjaśnić swoim zwolennikom opozycja – dobra Unia i zły polski rząd. Więcej racji ma wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który komentując działania Komisji Europejskiej, który stwierdził że: „To jest brutalna, bezczelna polityka i oczywiście tego typu działań można się spodziewać. Widzimy, i to wszyscy dostrzegają, że polityka łagodności i próby dogadywania się z bandytami po prostu nie mają sensu. To są niewiarygodni partnerzy i z niewiarygodnymi partnerami nie można rozmawiać jak z uczciwymi ludźmi, tylko trzeba niestety stosować argument siły."
Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież