Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Reparacje, a rzeczywistość

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 13 września 2022 13:15

altWrócił temat reparacji wojennych od Niemiec. Ich wartość wg III tomowego raportu Komisji Mularczyka osiągnęła wartość 6 bilionów 220 mld złotych. Teraz należy dokument ten przetłumaczyć na niemiecki i wysłać go do rządu w Berlinie. Opozycja zareagowała standardowo. Najpierw totalną krytyką. Według Grzegorza Schetyny reparacje nam się nie należą ponieważ rząd PRL w 1953 r. sam z nich zrezygnował. A według Donalda Tuska to nic innego jak mająca pobudzić emocje zagrywka wyborcza. Kiedy światło dzienne ujrzał przeprowadzony jeszcze przed publikacją raportu sondaż okazało się, że za reparacjami opowiedziało się 64% respondentów versus 16 % przeciwnych. Wtedy przedstawiciele największej partii opozycyjnej w Sejmie nagle zmienili zdanie. Okazało się, że Platforma poprze starania o zwrot należności jak PiS przedstawi dokładny plan działania i harmonogram. Jednym słowem panie i panowie z opozycji znowu „grają na Niemców”, żądając ujawnienia strategii rządu jeszcze przed rozpoczęciem starań o realizację należności. To trochę tak jak odkrywając karty w pokerze przed ostateczną licytacją o pulę wartą biliony złotych. Oprócz tego ciągle jeszcze pokutuje wśród niektórych polityków i dziennikarzy związanych z opozycją teza, jakoby pozbyliśmy się żądań o zwrot kwoty za straty poniesione przez nasz kraj podczas II Wojny Światowej decyzją rządu PRL w 1953 r. Fakt ten podkreśla ciągle rząd Republiki Federalnej Niemiec i stanowi on koronny argument do niewypłacania Polsce nawet złotówki.

Problem jednak polega na tym, że jest to kompletna nie prawda.

Po pierwsze nie byliśmy wtedy suwerennym państwem i każdą ważniejszą decyzję w sprawach polityki międzynarodowej musieliśmy konsultować z Moskwą. W tym konkretnym przypadku było nawet jeszcze gorzej bowiem to sowieci na Kremlu (Rada Ministrów) nakazali swoim marionetkom sprawującym władzę w Warszawie zrzec się reparacji, co uczyniono już 20 sierpnia czyli następnego dnia.

Po drugie reparacji zrzekliśmy się tylko od jednej, zależnej od sowietów części kraju za Odrą – zwanej wówczas Niemiecką Republiką Demokratyczną (NRD). Co pozostałej 2/3 części kraju leżącej na Zachodzie Europy nic nie zostało powiedziane ani podpisane.

Po trzecie to postanowienie nie spełniało wymogów treści ówczesnej, uchwalonej rok wcześniej  Konstytucji PRL. Zgodnie z nią decyzje w sprawach umów bądź traktatów międzynarodowych podejmować mogła tylko Rada Państwa, a dekret o zrzeczeniu się reparacji uchwaliła Rada Ministrów.

I wreszcie po czwarte wszystkie ważne umowy oraz traktaty międzynarodowe muszą znajdować się w specjalnym zbiorze Sekretarza Generalnego ONZ, a tam decyzji peerelowskiej Rady Ministrów się nie znajdzie. Pisząc te słowa wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł właśnie uchylił rąbka tajemnicy – w jakim kierunku mogą pójść starania rządu o reparacje. Po nieszczęsnym posiedzeniu Rady Ministrów 20 sierpnia 1953 r. dwa dni później zostaje zorganizowane kolejne posiedzenie rządu, w trakcie którego Bierut wskazuje, że do kwestii reparacji należy powrócić. To zdanie znajduje się w dokumentach. Protokołu, który miał być podpisany w Moskwie, nie ma. I w ten sposób – zdaniem wiceministra Warchoła – droga do sądowego (np. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości) domagania się od Niemców sprawiedliwości nadal stoi otworem.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież