Wernisaż wystawy „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 4. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego odbył się wernisaż wys... ZŁOTE płyną z gdańskich kranów... » To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich kranów do niektórych gdańskich portfeli. Z... Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap...
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
wtorek, 07 lutego 2023 15:37
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
wtorek, 07 lutego 2023 09:13
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
To będzie lekkoatletyczne wydarzenie zimy w Polsce! 8 lutego w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Reparacje, a rzeczywistość

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 13 września 2022 13:15

altWrócił temat reparacji wojennych od Niemiec. Ich wartość wg III tomowego raportu Komisji Mularczyka osiągnęła wartość 6 bilionów 220 mld złotych. Teraz należy dokument ten przetłumaczyć na niemiecki i wysłać go do rządu w Berlinie. Opozycja zareagowała standardowo. Najpierw totalną krytyką. Według Grzegorza Schetyny reparacje nam się nie należą ponieważ rząd PRL w 1953 r. sam z nich zrezygnował. A według Donalda Tuska to nic innego jak mająca pobudzić emocje zagrywka wyborcza. Kiedy światło dzienne ujrzał przeprowadzony jeszcze przed publikacją raportu sondaż okazało się, że za reparacjami opowiedziało się 64% respondentów versus 16 % przeciwnych. Wtedy przedstawiciele największej partii opozycyjnej w Sejmie nagle zmienili zdanie. Okazało się, że Platforma poprze starania o zwrot należności jak PiS przedstawi dokładny plan działania i harmonogram. Jednym słowem panie i panowie z opozycji znowu „grają na Niemców”, żądając ujawnienia strategii rządu jeszcze przed rozpoczęciem starań o realizację należności. To trochę tak jak odkrywając karty w pokerze przed ostateczną licytacją o pulę wartą biliony złotych. Oprócz tego ciągle jeszcze pokutuje wśród niektórych polityków i dziennikarzy związanych z opozycją teza, jakoby pozbyliśmy się żądań o zwrot kwoty za straty poniesione przez nasz kraj podczas II Wojny Światowej decyzją rządu PRL w 1953 r. Fakt ten podkreśla ciągle rząd Republiki Federalnej Niemiec i stanowi on koronny argument do niewypłacania Polsce nawet złotówki.

Problem jednak polega na tym, że jest to kompletna nie prawda.

Po pierwsze nie byliśmy wtedy suwerennym państwem i każdą ważniejszą decyzję w sprawach polityki międzynarodowej musieliśmy konsultować z Moskwą. W tym konkretnym przypadku było nawet jeszcze gorzej bowiem to sowieci na Kremlu (Rada Ministrów) nakazali swoim marionetkom sprawującym władzę w Warszawie zrzec się reparacji, co uczyniono już 20 sierpnia czyli następnego dnia.

Po drugie reparacji zrzekliśmy się tylko od jednej, zależnej od sowietów części kraju za Odrą – zwanej wówczas Niemiecką Republiką Demokratyczną (NRD). Co pozostałej 2/3 części kraju leżącej na Zachodzie Europy nic nie zostało powiedziane ani podpisane.

Po trzecie to postanowienie nie spełniało wymogów treści ówczesnej, uchwalonej rok wcześniej  Konstytucji PRL. Zgodnie z nią decyzje w sprawach umów bądź traktatów międzynarodowych podejmować mogła tylko Rada Państwa, a dekret o zrzeczeniu się reparacji uchwaliła Rada Ministrów.

I wreszcie po czwarte wszystkie ważne umowy oraz traktaty międzynarodowe muszą znajdować się w specjalnym zbiorze Sekretarza Generalnego ONZ, a tam decyzji peerelowskiej Rady Ministrów się nie znajdzie. Pisząc te słowa wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł właśnie uchylił rąbka tajemnicy – w jakim kierunku mogą pójść starania rządu o reparacje. Po nieszczęsnym posiedzeniu Rady Ministrów 20 sierpnia 1953 r. dwa dni później zostaje zorganizowane kolejne posiedzenie rządu, w trakcie którego Bierut wskazuje, że do kwestii reparacji należy powrócić. To zdanie znajduje się w dokumentach. Protokołu, który miał być podpisany w Moskwie, nie ma. I w ten sposób – zdaniem wiceministra Warchoła – droga do sądowego (np. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości) domagania się od Niemców sprawiedliwości nadal stoi otworem.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież