Wernisaż wystawy „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 4. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego odbył się wernisaż wys... ZŁOTE płyną z gdańskich kranów... » To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich kranów do niektórych gdańskich portfeli. Z... Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap...
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
wtorek, 07 lutego 2023 15:37
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
wtorek, 07 lutego 2023 09:13
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
To będzie lekkoatletyczne wydarzenie zimy w Polsce! 8 lutego w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Pół roku wojny

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 08 września 2022 08:06

altMinęło już pół roku od napaści Moskwy na Ukrainę. Po takim czasie można, a nawet trzeba pokusić się o wnioski. Ale po kolei. Co pokazała bandycka agresja światu? Ponieważ siłą rzeczy nie mam tyle miejsca w tym komentarzu, żeby opisać wszystkie aspekty konsekwencji tej wojny skupię się na Rosji, Polsce i Niemczech. Najważniejszą konstatacją wg mnie okazała się prawda o sile armii orków. Ta przed agresją „druga armia świata” okazała się absolutnie niegodna tej nazwy. Mające budzić postrach pełne przepychu i buty parady na placu Czerwonym dziś budzą u ekspertów jedynie uśmiech politowania. Rzeczywistość pokazała także poważne braki w wyszkoleniu zarówno żołnierzy jak i dowódców. Nawet duma armii osławione wojska powietrzno desantowe (WDW) już w pierwszych dniach wojny po fiasku operacji zajęcia dwóch lotnisk wokół Kijowa obecnie nie stanowią poważniejszego zagrożenia dla Ukraińców. Kolejną wielką słabością sił zbrojnych federacji okazała się fatalna logistyka. Błędy w zaopatrywaniu wojsk walczących na froncie przyczyniły się do wielu porażek agresora. Również technika wojenna (inteligentne rakiety i czołgi) daleka jest od poziomu sprzętu NATO. Esprit de corps (morale) poszczególnych jednostek plasuje się na dużo niższym poziomie niż broniących swojej ojczyzny wojsk Kijowa. Jedyne w czym rzeczywiście mieli do tej pory przewagę Moskale, to liczne jednostki artylerii i zapasy amunicji, ale i to ulega stopniowej zmianie. Obecnie (po ofensywie w Donbasie) siła ostrzału artylerii Moskali spadła z 10-krotnej przewagi na trzykrotną. Daje również o sobie znać zużycie luf i co za tym idzie pogorszenie celności. Reasumując poważne rządy światowych mocarstw jak Waszyngton, ale też i mniejsze kraje przestały się bać Rosji. Potwierdzeniem moich słów niech będzie sytuacja na froncie, gdzie po ofensywie w Donbasie nastąpił pat, a wojska ukraińskie rozpoczęły poważne przygotowanie do kontrofensywy.


Polska: celem naszej polityki było nie dopuszczenie do klęski Ukrainy. Posłaliśmy tam potężne ilości uzbrojenia i jako kraj wywiązujemy się z trudnego zadania bycia tzw. głębią strategiczną ukraińskiego frontu (potężne zaopatrzenie, pomoc medyczna i humanitarna, szkolenie rezerw dla frontu). Udało się. Rosjanie stanęli w miejscu, a wojna dała nam impuls do wielkiej, nie mającej w historii precedensu rozbudowy naszych sił zbrojnych. Wzmocniliśmy sojusz z USA i NATO, a także z państwami wschodniej flanki. Można by stwierdzić, że bilans tej wojny (mam na myśli bezpieczeństwo) jest do tej dla nas korzystny. A gospodarczo? Cierpimy jak pozostałe kraje. Nawet te bogatsze od nas. Najwięcej na tej agresji tracą jednak Niemcy. Przez swoją niekonsekwentną politykę w stosunku do Ukrainy (mówią jedno robią drugie) kompletnie straciły wiarygodność. Najlepszym przykładem mogą być wielkie kontrakty zbrojeniowe. Sama Polska inwestuje w armie 110 mld dolarów (Berlin 100 mld, ale jak na razie są to tylko zapowiedzi). Czwarty na świecie przemysł zbrojeniowy praktycznie nie ma gdzie sprzedać swoich produktów, a co za tym idzie traci szansę rozwoju. Nikt nie chce bowiem opierać swojego bezpieczeństwa na niepewnym sojuszniku, który w chwili próby może zablokować dostawy części zamiennych. Stąd zbliżenie naszej zbrojeniówki z Koreą Południową. To samo mają zrobić również Ukraińcy, którzy po zakończeniu wojny planują zakupy broni wartości aż 300 mld USD. W związku z upadkiem wiarygodności Berlina wszelkie rojenia o przywództwie w Unii Europejskiej tak chętnie powtarzane przez kanclerza Olafa Scholza (ostatnio podczas wizyty w Pradze) można między bajki włożyć. W powyższej analizie starałem się opisać tylko najważniejsze wnioski. Ale tak czy inaczej bardziej powinny nas nastrajać optymistycznie niż odwrotnie. Razem zwyciężymy!

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież