Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Pół roku wojny

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 08 września 2022 08:06

altMinęło już pół roku od napaści Moskwy na Ukrainę. Po takim czasie można, a nawet trzeba pokusić się o wnioski. Ale po kolei. Co pokazała bandycka agresja światu? Ponieważ siłą rzeczy nie mam tyle miejsca w tym komentarzu, żeby opisać wszystkie aspekty konsekwencji tej wojny skupię się na Rosji, Polsce i Niemczech. Najważniejszą konstatacją wg mnie okazała się prawda o sile armii orków. Ta przed agresją „druga armia świata” okazała się absolutnie niegodna tej nazwy. Mające budzić postrach pełne przepychu i buty parady na placu Czerwonym dziś budzą u ekspertów jedynie uśmiech politowania. Rzeczywistość pokazała także poważne braki w wyszkoleniu zarówno żołnierzy jak i dowódców. Nawet duma armii osławione wojska powietrzno desantowe (WDW) już w pierwszych dniach wojny po fiasku operacji zajęcia dwóch lotnisk wokół Kijowa obecnie nie stanowią poważniejszego zagrożenia dla Ukraińców. Kolejną wielką słabością sił zbrojnych federacji okazała się fatalna logistyka. Błędy w zaopatrywaniu wojsk walczących na froncie przyczyniły się do wielu porażek agresora. Również technika wojenna (inteligentne rakiety i czołgi) daleka jest od poziomu sprzętu NATO. Esprit de corps (morale) poszczególnych jednostek plasuje się na dużo niższym poziomie niż broniących swojej ojczyzny wojsk Kijowa. Jedyne w czym rzeczywiście mieli do tej pory przewagę Moskale, to liczne jednostki artylerii i zapasy amunicji, ale i to ulega stopniowej zmianie. Obecnie (po ofensywie w Donbasie) siła ostrzału artylerii Moskali spadła z 10-krotnej przewagi na trzykrotną. Daje również o sobie znać zużycie luf i co za tym idzie pogorszenie celności. Reasumując poważne rządy światowych mocarstw jak Waszyngton, ale też i mniejsze kraje przestały się bać Rosji. Potwierdzeniem moich słów niech będzie sytuacja na froncie, gdzie po ofensywie w Donbasie nastąpił pat, a wojska ukraińskie rozpoczęły poważne przygotowanie do kontrofensywy.


Polska: celem naszej polityki było nie dopuszczenie do klęski Ukrainy. Posłaliśmy tam potężne ilości uzbrojenia i jako kraj wywiązujemy się z trudnego zadania bycia tzw. głębią strategiczną ukraińskiego frontu (potężne zaopatrzenie, pomoc medyczna i humanitarna, szkolenie rezerw dla frontu). Udało się. Rosjanie stanęli w miejscu, a wojna dała nam impuls do wielkiej, nie mającej w historii precedensu rozbudowy naszych sił zbrojnych. Wzmocniliśmy sojusz z USA i NATO, a także z państwami wschodniej flanki. Można by stwierdzić, że bilans tej wojny (mam na myśli bezpieczeństwo) jest do tej dla nas korzystny. A gospodarczo? Cierpimy jak pozostałe kraje. Nawet te bogatsze od nas. Najwięcej na tej agresji tracą jednak Niemcy. Przez swoją niekonsekwentną politykę w stosunku do Ukrainy (mówią jedno robią drugie) kompletnie straciły wiarygodność. Najlepszym przykładem mogą być wielkie kontrakty zbrojeniowe. Sama Polska inwestuje w armie 110 mld dolarów (Berlin 100 mld, ale jak na razie są to tylko zapowiedzi). Czwarty na świecie przemysł zbrojeniowy praktycznie nie ma gdzie sprzedać swoich produktów, a co za tym idzie traci szansę rozwoju. Nikt nie chce bowiem opierać swojego bezpieczeństwa na niepewnym sojuszniku, który w chwili próby może zablokować dostawy części zamiennych. Stąd zbliżenie naszej zbrojeniówki z Koreą Południową. To samo mają zrobić również Ukraińcy, którzy po zakończeniu wojny planują zakupy broni wartości aż 300 mld USD. W związku z upadkiem wiarygodności Berlina wszelkie rojenia o przywództwie w Unii Europejskiej tak chętnie powtarzane przez kanclerza Olafa Scholza (ostatnio podczas wizyty w Pradze) można między bajki włożyć. W powyższej analizie starałem się opisać tylko najważniejsze wnioski. Ale tak czy inaczej bardziej powinny nas nastrajać optymistycznie niż odwrotnie. Razem zwyciężymy!

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież