Wernisaż wystawy „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 4. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego odbył się wernisaż wys... ZŁOTE płyną z gdańskich kranów... » To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich kranów do niektórych gdańskich portfeli. Z... Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap...
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
wtorek, 07 lutego 2023 15:37
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
wtorek, 07 lutego 2023 09:13
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
To będzie lekkoatletyczne wydarzenie zimy w Polsce! 8 lutego w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Autorytet z WSW a przekop

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 września 2022 11:05

alt17 września nastąpi otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej. Im bliżej tego terminu tym media opozycyjne na czele z Gazetą Wyborczą wspierani przez polityków głównie Koalicji Obywatelską nie szczędzą krytyki tej inwestycji. Czego to już nie słyszeliśmy. Że budowa to nie potrzebne wyrzucanie pieniędzy (prawie 2 mld złotych polskich), że szkodzi ekologii, że do niczego się nie przyda etc. Dziwnym trafem argumenty te pokrywają się ze stanowiskiem Moskwy. Ale jakoś tego krytykanci nie chcą zauważać.

Absolutnie kuriozalna, negatywna opinia pojawiła się we wtorkowej Gazecie Wyborczej. Tym razem w rolę „eksperta” wcielił się płk rezerwy Czesław Juźwik. Dla nie zorientowanych przedstawiono go we wstępie jako byłego dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MON (2003-2006), doradcę stałego przedstawiciela RP przy NATO i UZE (2006-2007), szefa zespołu (2010-2012), a później zastępcę dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego (2012-2017)”, a dziś „niezależnego eksperta Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego”. I cóż takiego wymyślił ów „fachowiec” od przekopów. Dodajmy, że jego wywód o przekopie Mierzei Wiślanej pojawił się kilka dni po rozmowie przeprowadzonej w tej samej gazecie z byłym szefem kontrwywiadu wojskowego Piotra Pytla. Ten z kolei odkrył, że polski rząd i jego polityczne zaplecze to ruska agentura.

Ale wróćmy do Juźwika. Otóż odkrył on, że „nie ma żadnego militarnego uzasadnienia dla budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Kanał nie zwiększa potencjału obronnego Polski. Jest wręcz odwrotnie: stworzyliśmy infrastrukturę, której musimy dodatkowo bronić w dwóch miejscach: samego kanału z systemami śluz i mostów oraz portu w Elblągu. Powiem sarkastycznie: dla obronności Polski większy sens miałoby zasypanie kanału i stworzenie możliwości do działania dla wojsk lądowych”. Naprawdę trudno jest znaleźć bardziej bezsensowne argumenty. Po pierwsze Juźwik porusza się w realiach lat osiemdziesiątych i początków lat dziewięćdziesiątych. Widzi w Okręgu Królewieckim potężne zagrożenie. Jako wojskowy i ponoć fachowiec powinien wiedzieć, że z tego kierunku ruski nie wyprowadzi żadnego uderzenia, ponieważ już w pierwszych minutach III Wojny Światowej rejon ten zostanie unieszkodliwiony potężnym atakiem rakietowym i to wcale nie koniecznie głowicami masowego rażenia. Armiom NATO pozostanie tylko wkroczyć do niego, pokonując minimalny opór, a wtedy właśnie, do celów logistycznych, przekop się przyda. O porcie w Elblągu kacap już dawno zapomniał. Ale strach Juźwika ma wielkie oczy i proponuje zasypać przekop. Najlepiej cały Zalew Wiślany. Skąd u takich jak Juźwik biorą się tego typu konstatacje? Odpowiedź jest prosta. Płk Jóźwik, co celowo pominęła w przedstawianiu jego sylwetki Gazeta Wyborcza, był za komuny w latach 1983-1990 r. oficerem Wojskowej Służby Wewnętrznej, czyli bezpieki w armii. Po ujawnieniu tej informacji Juźwika zwolniono z pełnionych funkcji w 2017 r. Ale dla Wyborczej i części opozycji komunistyczny trep pozostaje dalej autorytetem.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież