Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sellin: Wchodziliśmy do Unii Europejskiej z nadzieją, że będzie to obszar wolności

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 maja 2014 17:41

altZ posłem Jarosławem Sellinem, kandydatem PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozmawia Artur S. Górski


– 25 maja Europejczycy pójdą na wybory by wybrać polityków najbliższych ich przekonaniom. Europa dryfuje w stronę liberalizmu i nachalnego lansowania swobód obyczajowych. Pan mówi o wartościach, o rodzinie. Czy kluczowym tematem nie jest jednak sprawa gospodarki, odbudowy rodzimego przemysłu, dobrych i trwałych miejsc pracy?
Jarosław Sellin: Przez ostanie 25 lat dominujące elity polityczne w Polsce, z grubsza liberalne, wmawiały nam, że najnowocześniejszą jest gospodarka oparta na usługach, a przemysł jest przeżytkiem. Było to propagowane w dużej mierze na bazie sentymentów antypeerelowskich, gdyż PRL kojarzył się z wielkim przemysłem. Ale też na bazie doktrynalnych ideologii liberalnych. To był błąd. W czasie ogólnoświatowego kryzysu widzimy, że najlepiej poradziły sobie państwa, które dbały, pielęgnowały i utrzymały rodzimy przemysł. Myślę tu głównie o Niemczech i Stanach Zjednoczonych. To dowód na to, że nowoczesna gospodarka musi być oparta na przemyśle. Dlatego w programie PiS znalazł się postulat reindustrializacji kraju, w ramach której chcemy odbudować polski przemysł, a tym samym nowoczesne, innowacyjne technologie. Odbudowa przemysłu powinna odbywać się też poprzez mechanizmy ambitnej polityki państwa.


- Czy podziela pan zdanie profesora Ryszarda Legutki, który w spocie wyborczym pyta „a co Polacy mogą dać Europie?” i odpowiada, że Polacy mogą dać Europie to, czego tak bardzo ona potrzebuje, czyli umiłowanie wolności?
Jarosław Sellin: Polacy są narodem, który jest do idei wolności niezwykle przywiązany. Wolność jest pozytywną, czasem nawet na pograniczu anarchii, obsesją Polaków. Ograniczanie wolności było u nas zawsze odbierane jako opresja. Wchodziliśmy do Unii Europejskiej z nadzieją, że będzie to obszar wolności. Tymczasem okazało się, że jest to struktura, która skupia się na nakazach i zakazach. Powinniśmy z tym skończyć, tłumacząc Europejczykom, że szczegółowe regulowanie wszystkich dziedzin życia nie jest zdrowe. Biurokraci nie powinni decydować, jakich żarówek używamy w naszych domach i jaki rodzaj wędlin zjadamy. Wniesiemy do europarlamentu ducha zdrowego rozsądku.


- Ta ekspansja nakazów i zakazów odbywa się w duchu europejskiej poprawności?
Jarosław Sellin: Poprawność polityczna jest chorobą europejskich elit politycznych, która owocuje ukrytą cenzurą i ograniczeniem wolności w debacie publicznej. Trzeba więc zadbać, by nie było zakazu głoszenia własnych przekonań, wynikających np. z wrażliwości religijnej. A niestety jest to zjawisko, które postępuje.


–  Europa dryfuje w pojęciu wolności ku wolności „poniżej pasa”, w nachalnym lansowaniu tęczowego modelu społeczeństwa. Wolność jako wolność seksualna jest narzucana przez ową „Brukselę”, czy my sami jej ulegamy, stając się mimowolnie poszukiwaczami i eksperymentatorami?
Jarosław Sellin: Sfera zachowań intymnych powinna być sprawą prywatną, poza instytucjami publicznymi i politycznymi, których władza publiczna nie powinna regulować, ani się nimi zajmować. Nie powinna też narzucać programów edukacyjnych w sferze płciowości, a tym bardziej zezwalać na to, by wszystkim Europejczykom narzucał swoją wrażliwość polityczny ruch gejowski czy feministyczny. 


- Czy istnieje takie zjawisko?
Jarosław Sellin: Tak. I dążą te ruchy do zniszczenia takich dotąd trwałych instytucji, jak rodzina, naród, religia czy  Kościół. Trzeba się temu przeciwstawiać.


– Łatwiej jest taką obyczajową rewolucję przeprowadzić, gdy mamy kryzys rodziny, w ślad za tym kryzys demograficzny, emigrację, czy kryzys społeczeństwa obywatelskiego, przejawiający się niskim zainteresowaniem wyborami. Komu będzie sprzyjała zapowiadana niska frekwencja wyborcza? Platformie Obywatelskiej, a może ugrupowaniom jak Kongres Nowej Prawicy?   
Jarosław Sellin: Wybory do Parlamentu Europejskiego „cieszą się” niską frekwencją nie tylko w Polsce. To zjawisko ogólnoeuropejskie, ale w Polsce frekwencja w granicach 20-25 procent jest wyjątkowo niska. Wybory są ważne, bo legislacyjne rozwiązania wypracowane w instytucjach Unii docierają do nas w całości. Ponad 60 procent stanowionego prawa w Polsce wynika z legislacji, której źródłem jest Strasburg i Bruksela. Warto więc mieć reprezentację ludzi, którzy tam, na miejscu, dopilnują, by legislacja ta była zgodna z polskim interesem narodowym. 


– A propos polskiego interesu narodowego. Z publikacji dawnego prominentnego działacza KLD i PO Pawła Piskorskiego wynika, że na początku lat 90. CDU wspierała finansowo liberałów z KLD. Jak pan ocenia takie wsparcie i finansowanie partii politycznych z zagranicy? Czy jest to problem do wyjaśnienia przed opinią publiczną?
Jarosław Sellin: Gdyby w tej sprawie politycy i sam premier Tusk mieli czyste sumienie, to byśmy usłyszeli od nich wyjaśnienia w Sejmie. A nie usłyszeliśmy ich od Donalda Tuska, który nie stanął i nie powiedział, jak było. Sprawa jest poważna i nawet przyjmując, że finansowanie polskich partii politycznych nie było uregulowane aż do początku tego wieku, do wprowadzenia zasady ich finansowania z budżetu, to jednak pozyskiwanie środków finansowych z zagranicy, o ile jest to prawda, jest poważnym problemem.


– Czy coś wiadomo panu by także liberalna niemiecka FDP wspierała polskich liberałów? 

Jarosław Sellin: Nic mi o tym nie wiadomo. W tamtym czasie byłem dziennikarzem, ale żadne takie informacje do mnie nie dotarły.  


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież