Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kwaśniewski zatopi Europę z Plusem

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 16 maja 2014 17:44

Nie ma ostatnio szczęścia w polityce Aleksander Kwaśniewski, były prezydent. I polityka do niego szczęścia nie ma. Ostatnio napytał biedy Twojemu Ruchowi Europie Plus, bo chciał służyć radą i dorobić do emerytury – na Ukrainie. Nawet sztukmistrz z Biłgoraja, który wynajął Aleksandra Kwaśniewskiego do firmowania politycznego projektu otrząsa się z towarzystwa byłego prezydenta.


– Oluś zawsze był krętaczem i to małym krętaczem – mówił niegdyś Józef Oleksy biznesmenowi Aleksandrowi Gudzowatemu, a był przy tym „jak brzytwa”.


Były prezydent przyznał, że od stycznia, w czasie protestów na Majdanie, pracuje dla spółki należącej do ukraińskiego biznesmena Mykoły Złoczewskiego, byłego ministra z czasów prezydenta Wiktora Janukowycza, właściciela największej firmy gazowej w kraju, spółki Burisma Holdings Ltd, zarejestrowanej  w Limassol na Cyprze. Podał tę informację Max Seddon, amerykański dziennikarz.
– Moje zadanie to jest mówienie o prognozach politycznych, analizach politycznych, a więc o czymś, na czym się znam – opowiedział Kwaśniewski i bronił się na antenie Radia Zet:
– Mam nadzieję, że ci ludzie, którzy słuchają mnie chociażby w tej chwili rozumieją argumentację i nie mają pretensji o to, że jako człowiek, który jeszcze jest w sile wieku staram się zarobić pieniądze, które mi pozwolą, że tak powiem, dożyć starości, no normalna rzecz i zamiast pochwalić mnie za zaradność, słyszę nieusprawiedliwione ataki – mówi Kwaśniewski.


Kiedy Kwaśniewski rozpoczynał pracę dla Burisma Holdings, w Kijowie trwały protesty. Aleksander Kwaśniewski wielokrotnie w tym czasie zabierał publicznie głos w sprawie Ukrainy, krytykował oligarchów i korupcję. Co nie przeszkadzało mu w związaniu się z firmą człowieka, który korzystał z przywilejów władzy.


Były prezydent przyznał, że pieniądze jego chlebodawcy to „wynik procesów prywatyzacyjnych, innych, do których trudno dzisiaj dojść”. Tak, jak w Polsce – dziwne procesy prywatyzacyjne.


Złoczewski to też były szef Państwowego Komitetu Zasobów Naturalnych, były minister środowiska i zasobów naturalnych, minister energetyki i wiceszef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
– W kraju, gdzie nikt nie jest uczciwy i czysty można być bardziej lub mniej, on jest bardziej czysty – powiedział Kwaśniewski o Złoczewskim.


Nic więc dziwnego, że gość czwartkowego "Salonu politycznego Trójki" filozof Jan Hartman, przewodniczący krajowej rady politycznej Twojego Ruchu i  kandydat do Parlamentu Europejskiego ocenił, że cała sprawa budzi niepokój, ale on „nie jest w stanie jej skomentować” i nie jest w stanie obiektywnie podejść do tematu.
–  Otoczenie byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza nie finansowało koalicji Europa Plus Twój Ruch – zastrzegał się przy okazji Jan Hartman i zapewniał radiosłuchaczy, że Janusz Palikot i Andrzej Rozenek na pewno odniosą się do zarzutów pod adresem Aleksandra Kwaśniewskiego.


Według niego za byłym prezydentem RP przemawia jego zaangażowanie na rzecz Ukrainy. Przypomnijmy zatem, że Aleksander Kwaśniewski był, wraz z byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, irlandzkim politykiem Patem Coxem, emisariuszem Europarlamentu w Kijowie. Opisaliśmy jego misję na początku kwietnia. Wraz z Patem Coxem negocjował z Janukowyczem m.in. sprawę uwolnienia z więzienia Julii Tymoszenko. Przegadał z Janukowyczam wiele godzin. 


Półtoraroczna misja Cox – Kwaśniewski, powołana przez Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza w maju 2012 r., zakończyła się fiaskiem. Kijów nie podpisał umowy stowarzyszeniowej z UE. Misja Cox - Kwaśniewski odbyła… 28 wizyt na Ukrainę i kilkanaście w Brukseli i innych stolicach europejskich.


Ile kosztowała europejskich podatników spóźniona i dowodząca braku przewidywania misja Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa? Przeloty, hotele, spotkania i rauty dwóch byłych czynnych polityków i ich europejskie splendory musiały kosztować Europejczyków sporo.   

  
Zapytaliśmy za pośrednictwem oficerów prasowych odpowiedzialnych za obsługę polityki zagranicznej Parlamentu Europejskiego jak Parlament Europejski i jego przewodniczący Martin Schulz oceniają skuteczność tych misji i jakie Parlament Europejski poniósł koszty finansowe w związku z misją Kwaśniewskiego i Coxa na Ukrainie? Bruksela na razie dyplomatycznie milczy.


W 2006 roku media obiegła informacja iż gdyby nie pomoc Wiktora Pinczuka, potentata gazowego i naftowego, to Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego nie miałaby środków na działalność. Pinczuk, jak dowiedziała się wówczas jedna ze stacji komercyjnych, tylko w jednym roku przekazał fundacji Amicus Europae blisko 900 tys. złotych. Kwaśniewski odpłatnie doradza też prezydentowi Kazachstanu dyktatorowi Nursułtanowi Nazarbajewowi.
– Jestem byłym politykiem, który to, co ma, to jego wiedza, doświadczenie. I jeżeli ktoś jest tym zainteresowany, a są to ludzie poważni, to nie widzę powodów, by nie dzielić się tym doświadczeniem czy wiedzą. I jeżeli jeszcze są to pieniądze, które mogę zarobić, to też nie widzę w tym żadnego problemu – przekonuje były prezydent. w rozmowie z "Gazetą Wyborczą"


Tymczasem Janusz Palikot już wie, że polityczny twór, któremu patronował Kwaśniewski wybory do europarlamentu przegrał i już ucieka do przodu, z dala od Europy Plus - Twój Ruch. Wypowiedział się lekceważąco o Aleksandrze Kwaśniewskim, którego handlową markę wycenił na 1 do max. 2 procent na tyle, ile większość sondaży daje koalicji Europa Plus – Twój Ruch. Palikot, jako handlarz, przeprowadził remanent i wyszło mu, że łaskę wyborców przybliży jednak kolejne nowe otwarcie.
– Na mnie głosowało 15 lat temu 10 milionów ludzi, ale później wszystko się pozmieniało, nowe partie, ludzie przychodzili, odchodzili – przyznał potulnie Kwaśniewski.


Kwaśniewski ma wiedzę i kontakty. To jego walory na rynku. Czy jednak rzeczywiście jest byłym politykiem, skoro wypełnia misje europejskie i wciąż jest obecny oraz aktywny na politycznych salonach?
Przypomina to nieco casus Gerharda Schrödera, byłego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec, który w 2005 w ostatnich tygodniach urzędowania, podpisał z Rosją umowę o budowie Gazociągu Północnego pod dnem Bałtyku. Wkrótce po opuszczeniu urzędu Schröder objął stanowisko w radzie nadzorczej konsorcjum Nord Stream. Do dzisiaj niemieccy socjaldemokraci liżą rany. Za zbytnie zaangażowanie swego lidera w biznes zapłaciła niemiecka SPD. Niesmak pozostał.


Teraz Kwaśniewski pociągnie w dół projekt własny i filozofa Palikota. Z taką filozofią uprawniania polityki nie poradzi sobie nawet kongres filozofów. 
Artur S. Górski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież