Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jarosław Sellin: Jeśli będziemy opozycją, to na pewno nie totalną

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 21 października 2023 08:32

Z Jarosławem Sellinem, wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego oraz ponownie wybranym posłem z ramienia PiS rozmawia Michał Pacześniak, Radio Gdańsk


- Gratulacje, zwycięstwo w wyborach bezapelacyjne, ale zdecydowanie gorszy wynik niż w roku 2019. Wtedy uzyskaliście ponad 43 procent głosów, teraz tylko 35 procent. Skąd ta różnica? Czy gdzieś popełniono błąd?
Jarosław Sellin: W procentach rzeczywiście ta różnica jest, ale w utrzymaniu około ośmiomilionowego elektoratu udało się i to po dwóch trudnych kadencjach, w których przeżyliśmy pandemię, cały czas żyjemy z wojną na Ukrainie, z koniecznością intensywnego zbrojenia się, z putinflacją, z kryzysem energetycznym. A mimo to naturalne „zużycie” władzy nie jest w naszym przypadku zauważalne. Elektorat utrzymaliśmy, około ośmiu milionów ludzi zagłosowało wtedy i teraz, natomiast rzeczywiście ze względu na rekordowo wysoką frekwencję, najlepszą od początku wolnej Polski, czyli od 1989 roku, to nie przełożyło się na te ponad 40 proc., tylko na 35,5 proc. Po prostu wysoka frekwencja obniżyła wynik procentowy.


- Czy będą jakieś rozliczenia, czy kampania była źle prowadzona, czy jednak, tak jak pan mówi to wynik trudnych czasów…
Jarosław Sellin: Na pewno będziemy analizować przebieg tej kampanii z naszego punktu widzenia, czy na pewno wszystko było dobrze zrobione, czy popełniono jakieś błędy, ale generalnie rzecz biorąc, możemy pochwalić się tym, że osiągnęliśmy coś historycznego, czyli właśnie to utrzymanie elektoratu. Zwracam uwagę, że po dwóch kadencjach rządów Platformy Obywatelskiej ona miała 24 proc.; my mamy 35,5 proc. To duży sukces po dwóch kadencjach, podobnie jak to, że w ogóle wygraliśmy ósme wybory z rzędu, poczynając od 2014 roku, i trzecie z rzędu parlamentarne, czyli te najważniejsze. Tego jeszcze nikomu nie udało się zrobić, a my to zrobiliśmy, więc jesteśmy, można powiedzieć, trwałym i mocnym elementem polskiej sceny politycznej, niezależnie od tego, czy uda nam się dalej rządzić, czy też przejdziemy do opozycji.


- To teraz właśnie pytanie: czy uda Wam się dalej rządzić? Macie 198 mandatów, a opozycja w sumie 248… Brakuje Wam głosów, i to nie mało. Czy posiadacie zdolność do stworzenia koalicji?
Jarosław Sellin: Jeszcze wracając do tej tezy o bardzo mocno zakorzenionym i stabilnym zapleczu naszego środowiska politycznego: proszę zwrócić uwagę, żeby nas „przebić” w liczbie mandatów, musiało się skrzyknąć 11 partii, bo właśnie tyle jest zorganizowanych w te trzy komitety: Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę, która też jest wielopartyjna wewnętrznie. To pokazuje, kto jest najsilniejszym środowiskiem politycznym w Polsce, ale oczywiście do większości brakuje nam tych 35 mandatów do większości. Zgodnie z Konstytucją i obyczajem politycznym, który ta Konstytucja wytworzyła, zresztą co wspominał prezydent Andrzej Duda, pierwszą próbę utworzenia nowego rządu powinien otrzymać lider zwycięskiego ugrupowania, czyli Prawo i Sprawiedliwość. Jarosław Kaczyński wskaże kandydata na premiera i ten premier będzie podejmował próby stworzenia większości. Jeśli się nie uda, to jest ten drugi krok: inicjatywa wraca do Sejmu i tam się musi wyłonić jakaś większość z kandydatem na premiera. Zobaczymy jak się to potoczy.

alt


- To jakie są szanse, by się to dla Was dobrze potoczyło? Z kim, pana zdaniem można by było rozmawiać o większości?
Jarosław Sellin: Zrobimy wszystko, żeby to dobrze się potoczyło, dlatego że to nie jest kwestia tylko rozważań, kto mocniejszy, a kto słabszy, tylko przyszłości Polski. Jesteśmy bardzo zatroskani o to, żeby dobre rzeczy, które w ostatnich ośmiu latach działy się w Polsce, jeśli chodzi o politykę gospodarczą z najszybciej skumulowanym rozwojem w ciągu ośmiu lat, z rozpędzoną gospodarką, ze wzrostem zamożności Polaków, z najniższym bezrobociem, z niesłychanie ambitną polityką społeczną skierowaną przede wszystkim do rodzin, z bardzo ambitnym planem zbrojenia polskiej armii, powiększania jej, oczywiście z powodu konieczności geopolitycznych i w ogóle z dbaniem o bezpieczeństwo państwa w twardym rozumieniu pojęcia bezpieczeństwa. Napawa nas troską, czy to wszystko będzie kontynuowane, więc oczywiście będziemy namawiać każdego, kto jest chętny do rozmowy, żeby przyłączył się do kontynuowania tej dobrej polityki. Nie wiem, czy się uda; przypuszczam, że może się nie udać ze względu na to, że te wszystkie bloki koalicyjne, które szły przeciwko nam, obiecywały swoim elektoratom odsunięcie nas od władzy, i pewnie jest to zobowiązanie emocjonalnie twarde. Mimo to będziemy apelować do rozsądku i tego, żeby nie umawiać się na polityczny chaos w Polsce, jakim byłaby jedenastopartyjna koalicja skonfliktowana z prezydentem, o którym przecież bardzo brzydko się wyrażano w czasie tej kampanii. To wszystko się pamięta, a Polska na pewno tego nie potrzebuje, bo jesteśmy w bardzo niebezpiecznym momencie geopolitycznym ze względu na wojnę za granicą, dziwne plany reformy Unii Europejskiej, ograniczające naszą suwerenność, i kolejne wojny, które wybuchają w innych rejonach świata, jak Bliski Wschód, które też mają przełożenie na naszą sytuację.


- Załóżmy, że nie udaje Wam się utworzyć rządu, ta misja zostaje powierzona obecnej opozycji i jak będzie wyglądała ta współpraca, bo większości do odrzucenia weta prezydenta ta koalicja nie będzie miała…
Jarosław Sellin: Tak to dokładnie wygląda, a ten chaos polityczny będzie bardzo ryzykowny dla Polski. Pogłębiony konflikt między instytucjami politycznymi nie jest dobry. Ale gdyby hipotetycznie doszło do takiej sytuacji, będziemy po prostu bardzo silną opozycją, będziemy recenzować działania tego rządu, na pewno nie ogłosimy się „totalną opozycją”, bo nigdy nie zachowywaliśmy się tak nieodpowiedzialnie jak nasi oponenci. Ale też przypuszczam, że ta kadencja będzie ciekawa z powodów zwrotów akcji. Może się okazać, że w tym rządzi bardzo szybko pojawią się kryzysy, i ze względu na ambicje personalne, i ze względu na różnice programowe…


- I w tym upatrujecie swoją szansę w razie czego?
Jarosław Sellin: Może się okazać, że po prostu to nie wyjdzie i wtedy, jak to w demokracji, są różne scenariusze możliwe.


- Spójrzmy teraz na wyniki na Pomorzu. Poseł Kacper Płażyński zebrał ponad 100 tysięcy głosów, wynik bardzo imponujący, pan także będzie w Sejmie, ale jeśli chodzi o wybory do Senatu: totalna porażka…
Jarosław Sellin: Jesteśmy zawiedzeni, że żadnego mandatu senatorskiego nie udało się zdobyć. Myślę, że jeden, a może nawet dwa były w zasięgu. Będziemy analizować, dlaczego to nie wyszło. Generalnie wiadomo, że dla prawicy Pomorze nie jest łatwym środowiskiem politycznym. Tu jest matecznik Platformy Obywatelskiej, która, niestety, z wyborów na wybory coraz bardziej się umacnia, więc to jest trudny teren. Ale ja zawsze przypominam, że mniej więcej co piąty dorosły mieszkaniec Gdańska czy Sopotu jest zwolennikiem PiS, a na Kociewiu i Kaszubach połowa to zwolennicy PiS.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież