Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

10 lat Polski w Unii Europejskiej – ocena i perspektywy

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 14 maja 2014 15:52

„10 lat Polski w Unii Europejskiej – ocena i perspektywy”, to tytuł konferencji zorganizowanej 14 maja na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. W wypełnionej po brzegi sopockiej auli im. T. Ocioszyńskiego zgromadzili się studenci UG oraz uczniowie ponad 200 szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego.Moderatorem konferencji był i słowo wstępne wygłosił prof. dr hab. Andrzej Stępniak, kierujący Ośrodkiem Badań Integracji Europejskiej UG. Nawiązał on do roku 1991, kiedy Polska została stowarzyszona z EWG. Zaczęto normować u nas aspekty ekonomiczne, społeczne i polityczne. Po naszej ustrojowej transformacji zapomniano jednakże o rynkach wschodnich, co obecnie staramy się nadrobić. Niepotrzebnie też oddaliśmy niektóre gałęzie gospodarki w obce ręce, jak na przykład bankowość czy sektor ubezpieczeniowy. Na szczęście obecnie mamy nadwyżkę eksportu nad importem, co dobrze świadczy o naszej gospodarce. Mimo to, z powodu bezrobocia, aż 2 mln Polaków mieszkających za granicą wspomaga swoje rodziny, transferując do Polski zarobione pieniądze, w ilości bagatela 25,5 mld złotych w szczytowym 2007 roku. Według innych danych z 2012 roku, ponad 14 mln obywateli państw Unii Europejskiej mieszka na stałe w innym państwie członkowskim.


altProfesor Andrzej Stępniak, kandydat do Parlamentu Europejskiego (na powyższym zdjęciu) wolałby, aby polscy emigranci wrócili do swojego kraju urodzenia i pracowali dla jego potrzeb. Zachęta jest tym bardziej kusząca, ponieważ w latach 2014-2020 na jednego mieszkańca Polski będzie przypadała unijna dotacja w wysokości aż 8,5 tys. zł. Te pieniądze trzeba dobrze spożytkować, aby zapewnić prosperity na kolejne lata.


altKomisarz UE Janusz Lewandowski (na powyższym zdjęciu) z rozrzewnieniem nawiązał do lat swoich studiów na tymże wydziale ekonomicznym, kiedy w 1969 roku tworzył się Uniwersytet Gdański. Wspomniał, że początkowo miał się nazywać Uniwersytet Bałtycki, ale skrót UB źle się kojarzył Polakom. W ocenie komisarza Lewandowskiego, Polska jest rozpoznawalna w UE jako dobra marka. Po niedawnych konfliktowych wydarzeniach na Ukrainie znaczenia nabiera Trójkąt Weimarski, tzn. Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej – organizacja powołana przez ministrów spraw zagranicznych tych trzech państw. To na nim zapadają decyzje, które są następnie przedstawiane na forum Parlamentu Europejskiego.


Lewandowski, jako nasz polski pozytyw przytoczył przykład tegorocznej Parady Schumana, która gromadząc kilka tysięcy uczestników odbyła się 10 maja w Warszawie i licznie niesiono na niej ukraińskie flagi. Nie doszło do rozrób, polska młodzież wyraziła swoje zadowolenie z przynależności Polski do UE, co zostało w Parlamencie Europejskim odebrane bardzo pozytywnie.


altO doświadczeniach i szansach Pomorza w Unii Europejskiej mówił europoseł Jan Kozłowski, były marszałek pomorski. Przytoczył on kilka jakże wymownych liczb, otóż  Pomorze w latach 2007-2013 zrealizowało 21 tys. różnych projektów na łączna kwotę 43 mld zł, z czego 25,3 mld zł pozyskaliśmy z UE. Na jednego Pomorzanina przypadało 11 tys. zł. Na same stypendia wydatkowano 7,9 mln zł, a przecież zrealizowano wiele okazałych inwestycji, jak choćby nowe budynki uczelniane, szpitale wraz z ich wyposażeniem, Pomorską Kolej Metropolitarną za 1 mld zł przy dofinansowaniu unijnym w wysokości 662 mln zł. Powstaje kilka znaczących budowli kulturalnych i muzealnych, jak na przykład Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, którego koszt wynosi 292 mln zł przy wsparciu unijnym 140 mln zł.


Jan Kozłowski zwrócił uwagę na fakt, że w pomorskim funkcjonuje 200 tys. firm średnich i małych i one otrzymają unijne wsparcie po to, aby stworzyć nowe stanowiska pracy. Jeśli by każda z takich firm uruchomiła choćby po jednym nowym stanowisku pracy, to w naszym województwie zniknęło by bezrobocie szacowane na 180 tys. osób. W latach 2014-2020 pomorskie otrzyma 1,8 mld euro i duża z tego część zostanie przeznaczona właśnie na te cele, jak i na rozwój nauki, innowacyjności i szkolnictwa wyższego.  


altW dyskusjach panelowych uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa gospodarki, Polskiego Stowarzyszenia Badań Wspólnoty Europejskiej (PECSA), Uniwersytetu Warszawskiego oraz Loży Gdańskiej Business Center Club.


Odbyło się również wręczenie rzeczowych nagród laureatom wojewódzkiego konkursu „Polska w Unii”.

Wła-49
Fot. Włodzimierz AmerskiRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież