Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Parkingowe immunitety - czyli równi i równiejsi w parkowaniu

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 14 maja 2014 15:21

Zakaz parkowania, miejsce niedozwolone, odpowiedzialność karna - zagadnienia obowiązujące wszystkich obywateli, którzy za niedostosowanie się do zasad kodeksu ruchu drogowego narażają się na ubytki z domowego budżetu. Nie dotyczy on jednak wszystkich, a to za sprawą posiadanego immunitetu w ramach pełnionej funkcji. Nie tylko znany z lekkiego podejścia Jacek Kurski, ale i Skody Super B, którymi poruszają się włodarze miasta, parkują w miejscu niedozwolonym.


8 maja, uroczystość upamiętniająca 69 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej przy pomniku "TYM, CO ZA POLSKOŚĆ GDAŃSKA " - 15 minut drogi na pieszo z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Przy założeniu, że 30 minut spaceru korzystanie wpływa na zdrowie można by stwierdzić, że właściwie miejsce docelowe nie jest oddalone aż tak, aby trzeba było przedostać się do niego samochodem. Odzienie i inne spotkania czasami uprzykrzają piesze wycieczki, nie mniej jednak w pobliżu wspomnianego pomnika znajdują się parkingi, które mogłyby stać się miejscem postoju czarnej Skody Super B. Kierujący wolą jednak pozostawić pojazd na chodniku po przeciwnej stronie ulicy, gdzie nie tylko spacerują piesi, ale i przechodzą matki z wózkami. Taka sytuacja doprowadza do konieczności omijania postawionego auta i niejednokrotnie nasuwa na myśl przechodniów niecenzuralne słowa.


alt


- Podanie konkretnych dat, miejsca, podesłanie zdjęć zaparkowanych pojazdów pozwoliłoby ustalić kierowcę. Takie dane można też przekazać straży miejskiej. Na tej podstawie strażnicy mogą wystawić stosowny i jak najbardziej słuszny mandat - oznajmił Michał Piotrowski z biura prasowego Miasta Gdańsk.

Oczywiście mandat karny zostanie nałożony na kierowcę, gdyż to on porusza się pojazdem.

Pozostawienie samochodu w miejscu niedozwolonym jest plagą większych miast, z którą usilnie próbuje walczyć Straż Miejska, poprzez wystawianie mandatów i nakładanie blokad.

Niestety z tym fantem nie da się nic uczynić, gdyż Straż Miejska ma związane ręce w stosunku do włodarzy miasta i polityków obejmujących ważniejsze stanowiska. Przykładem jest Jacek Kurski, który bezkarnie upatruje sobie co nowe miejsca postojowe - rzecz jasna niedozwolone. Albo przed terminalem portu lotniczego w Rębiechowie, albo na pasie wyłączonym z ruchu, albo tuż za znakiem „zakaz parkowania”. Strażnicy wystawiają mandat, jednak nie ma obowiązku uregulowania go. Kto by zatem przestrzegał przepisów, jeżeli nie musi?

- Zależy jaki został przyznany identyfikator, ale o tym decyduje Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku - usłyszeliśmy po kontakcie ze strażą miejską.

Dodajmy, że identyfikatory uprawniają do korzystania z miejsc postojowych w strefie płatnego parkowania, wjazd na tereny zieleni miejskiej lub za znaki „zakaz ruchu” i „ciąg pieszy”, a nie parkowania na chodniku.

Immunitet, czyli specjalne przywileje, dzięki którym osoba z niego korzystająca nie podlega przepisom prawa, do których inne osoby są bezwzględnie zobowiązane. Obywatel za pozostawieni pojazdu w miejscu niedozwolonym zgodnie z art. 47 kodeksu drogowego poniesie karę w wysokości 100 zł, a na koncie pojawi się dodatkowo 1 punkt karny, osoba pełniąca państwową funkcję jak widać - jest bezkarna.

Według Wiesława Kamińskiego, mimo posiadanego immunitetu, posłowie i politycy powinni ponosić taką samą odpowiedzialność karną za nieprzestrzeganie przepisów, jaka grozi zwykłemu obywatelowi.
- Pokazuje to stosunek do prawa i pewną bezkarność. To, że ktoś jest politykiem, posłem, czy kimkolwiek innym nie ma dodatkowej taryfy, a tym bardziej na łamanie przepisów. Nieprawidłowe parkowanie daje zły przykład społeczny i świadczy o przyzwoleniu do łamania prawa. Jeżeli osoba reprezentująca wyborców lekceważy przepisy to pokazuje swój stosunek do prawa obowiązującego w naszym kraju i tym samym do państwa - powiedział Wiesław Kamiński.


Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież