Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Parkingowe immunitety - czyli równi i równiejsi w parkowaniu

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 14 maja 2014 15:21

Zakaz parkowania, miejsce niedozwolone, odpowiedzialność karna - zagadnienia obowiązujące wszystkich obywateli, którzy za niedostosowanie się do zasad kodeksu ruchu drogowego narażają się na ubytki z domowego budżetu. Nie dotyczy on jednak wszystkich, a to za sprawą posiadanego immunitetu w ramach pełnionej funkcji. Nie tylko znany z lekkiego podejścia Jacek Kurski, ale i Skody Super B, którymi poruszają się włodarze miasta, parkują w miejscu niedozwolonym.


8 maja, uroczystość upamiętniająca 69 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej przy pomniku "TYM, CO ZA POLSKOŚĆ GDAŃSKA " - 15 minut drogi na pieszo z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Przy założeniu, że 30 minut spaceru korzystanie wpływa na zdrowie można by stwierdzić, że właściwie miejsce docelowe nie jest oddalone aż tak, aby trzeba było przedostać się do niego samochodem. Odzienie i inne spotkania czasami uprzykrzają piesze wycieczki, nie mniej jednak w pobliżu wspomnianego pomnika znajdują się parkingi, które mogłyby stać się miejscem postoju czarnej Skody Super B. Kierujący wolą jednak pozostawić pojazd na chodniku po przeciwnej stronie ulicy, gdzie nie tylko spacerują piesi, ale i przechodzą matki z wózkami. Taka sytuacja doprowadza do konieczności omijania postawionego auta i niejednokrotnie nasuwa na myśl przechodniów niecenzuralne słowa.


alt


- Podanie konkretnych dat, miejsca, podesłanie zdjęć zaparkowanych pojazdów pozwoliłoby ustalić kierowcę. Takie dane można też przekazać straży miejskiej. Na tej podstawie strażnicy mogą wystawić stosowny i jak najbardziej słuszny mandat - oznajmił Michał Piotrowski z biura prasowego Miasta Gdańsk.

Oczywiście mandat karny zostanie nałożony na kierowcę, gdyż to on porusza się pojazdem.

Pozostawienie samochodu w miejscu niedozwolonym jest plagą większych miast, z którą usilnie próbuje walczyć Straż Miejska, poprzez wystawianie mandatów i nakładanie blokad.

Niestety z tym fantem nie da się nic uczynić, gdyż Straż Miejska ma związane ręce w stosunku do włodarzy miasta i polityków obejmujących ważniejsze stanowiska. Przykładem jest Jacek Kurski, który bezkarnie upatruje sobie co nowe miejsca postojowe - rzecz jasna niedozwolone. Albo przed terminalem portu lotniczego w Rębiechowie, albo na pasie wyłączonym z ruchu, albo tuż za znakiem „zakaz parkowania”. Strażnicy wystawiają mandat, jednak nie ma obowiązku uregulowania go. Kto by zatem przestrzegał przepisów, jeżeli nie musi?

- Zależy jaki został przyznany identyfikator, ale o tym decyduje Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku - usłyszeliśmy po kontakcie ze strażą miejską.

Dodajmy, że identyfikatory uprawniają do korzystania z miejsc postojowych w strefie płatnego parkowania, wjazd na tereny zieleni miejskiej lub za znaki „zakaz ruchu” i „ciąg pieszy”, a nie parkowania na chodniku.

Immunitet, czyli specjalne przywileje, dzięki którym osoba z niego korzystająca nie podlega przepisom prawa, do których inne osoby są bezwzględnie zobowiązane. Obywatel za pozostawieni pojazdu w miejscu niedozwolonym zgodnie z art. 47 kodeksu drogowego poniesie karę w wysokości 100 zł, a na koncie pojawi się dodatkowo 1 punkt karny, osoba pełniąca państwową funkcję jak widać - jest bezkarna.

Według Wiesława Kamińskiego, mimo posiadanego immunitetu, posłowie i politycy powinni ponosić taką samą odpowiedzialność karną za nieprzestrzeganie przepisów, jaka grozi zwykłemu obywatelowi.
- Pokazuje to stosunek do prawa i pewną bezkarność. To, że ktoś jest politykiem, posłem, czy kimkolwiek innym nie ma dodatkowej taryfy, a tym bardziej na łamanie przepisów. Nieprawidłowe parkowanie daje zły przykład społeczny i świadczy o przyzwoleniu do łamania prawa. Jeżeli osoba reprezentująca wyborców lekceważy przepisy to pokazuje swój stosunek do prawa obowiązującego w naszym kraju i tym samym do państwa - powiedział Wiesław Kamiński.


Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież