Czesław Nowak - święto legendy » Benefis Czesława Nowaka z okazji 85. rocznicy urodzin odbył 31 marca w Filharmonii Bałtyckiej. Organ... Działania pomocowe Wojewody Pomorskiego dla uchodźców z Ukrainy » Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku do województwa pomorskiego zaczę... Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Parkingowe immunitety - czyli równi i równiejsi w parkowaniu

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 14 maja 2014 15:21

Zakaz parkowania, miejsce niedozwolone, odpowiedzialność karna - zagadnienia obowiązujące wszystkich obywateli, którzy za niedostosowanie się do zasad kodeksu ruchu drogowego narażają się na ubytki z domowego budżetu. Nie dotyczy on jednak wszystkich, a to za sprawą posiadanego immunitetu w ramach pełnionej funkcji. Nie tylko znany z lekkiego podejścia Jacek Kurski, ale i Skody Super B, którymi poruszają się włodarze miasta, parkują w miejscu niedozwolonym.


8 maja, uroczystość upamiętniająca 69 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej przy pomniku "TYM, CO ZA POLSKOŚĆ GDAŃSKA " - 15 minut drogi na pieszo z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Przy założeniu, że 30 minut spaceru korzystanie wpływa na zdrowie można by stwierdzić, że właściwie miejsce docelowe nie jest oddalone aż tak, aby trzeba było przedostać się do niego samochodem. Odzienie i inne spotkania czasami uprzykrzają piesze wycieczki, nie mniej jednak w pobliżu wspomnianego pomnika znajdują się parkingi, które mogłyby stać się miejscem postoju czarnej Skody Super B. Kierujący wolą jednak pozostawić pojazd na chodniku po przeciwnej stronie ulicy, gdzie nie tylko spacerują piesi, ale i przechodzą matki z wózkami. Taka sytuacja doprowadza do konieczności omijania postawionego auta i niejednokrotnie nasuwa na myśl przechodniów niecenzuralne słowa.


alt


- Podanie konkretnych dat, miejsca, podesłanie zdjęć zaparkowanych pojazdów pozwoliłoby ustalić kierowcę. Takie dane można też przekazać straży miejskiej. Na tej podstawie strażnicy mogą wystawić stosowny i jak najbardziej słuszny mandat - oznajmił Michał Piotrowski z biura prasowego Miasta Gdańsk.

Oczywiście mandat karny zostanie nałożony na kierowcę, gdyż to on porusza się pojazdem.

Pozostawienie samochodu w miejscu niedozwolonym jest plagą większych miast, z którą usilnie próbuje walczyć Straż Miejska, poprzez wystawianie mandatów i nakładanie blokad.

Niestety z tym fantem nie da się nic uczynić, gdyż Straż Miejska ma związane ręce w stosunku do włodarzy miasta i polityków obejmujących ważniejsze stanowiska. Przykładem jest Jacek Kurski, który bezkarnie upatruje sobie co nowe miejsca postojowe - rzecz jasna niedozwolone. Albo przed terminalem portu lotniczego w Rębiechowie, albo na pasie wyłączonym z ruchu, albo tuż za znakiem „zakaz parkowania”. Strażnicy wystawiają mandat, jednak nie ma obowiązku uregulowania go. Kto by zatem przestrzegał przepisów, jeżeli nie musi?

- Zależy jaki został przyznany identyfikator, ale o tym decyduje Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku - usłyszeliśmy po kontakcie ze strażą miejską.

Dodajmy, że identyfikatory uprawniają do korzystania z miejsc postojowych w strefie płatnego parkowania, wjazd na tereny zieleni miejskiej lub za znaki „zakaz ruchu” i „ciąg pieszy”, a nie parkowania na chodniku.

Immunitet, czyli specjalne przywileje, dzięki którym osoba z niego korzystająca nie podlega przepisom prawa, do których inne osoby są bezwzględnie zobowiązane. Obywatel za pozostawieni pojazdu w miejscu niedozwolonym zgodnie z art. 47 kodeksu drogowego poniesie karę w wysokości 100 zł, a na koncie pojawi się dodatkowo 1 punkt karny, osoba pełniąca państwową funkcję jak widać - jest bezkarna.

Według Wiesława Kamińskiego, mimo posiadanego immunitetu, posłowie i politycy powinni ponosić taką samą odpowiedzialność karną za nieprzestrzeganie przepisów, jaka grozi zwykłemu obywatelowi.
- Pokazuje to stosunek do prawa i pewną bezkarność. To, że ktoś jest politykiem, posłem, czy kimkolwiek innym nie ma dodatkowej taryfy, a tym bardziej na łamanie przepisów. Nieprawidłowe parkowanie daje zły przykład społeczny i świadczy o przyzwoleniu do łamania prawa. Jeżeli osoba reprezentująca wyborców lekceważy przepisy to pokazuje swój stosunek do prawa obowiązującego w naszym kraju i tym samym do państwa - powiedział Wiesław Kamiński.


Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież