Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję projektową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 31 października 2023 18:18

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłoszono wyniki „Dwuetapowego realizacyjnego Konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte”. I nagrodę otrzymała grupa trzech pracowni z Łodzi współpracujących ze sobą Muro Architekci sp. z o.o., Krystyna Lachman-Pabich Lachman Pabich Architekci o Pracownia Architektoniczna „Projektownia”.


W konferencji udział wzięli dyrektor MIIWŚ dr hab. Grzegorz Berendt, sekretarz stanu, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin oraz przewodnicząca sądu konkursowego prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka.
- Sąd konkursowy pierwszą nagrodę przyznał pracy autorstwa Muro Architekci z Łodzi, pracowni architektonicznej Krystyna Lachman-Pabich Architekci, też z Łodzi, i pracowni architektonicznej "Projektownia", również z Łodzi - powiedziała prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka. - Są to trzy podmioty, które ze sobą współpracowały przy realizacji zwycięskiej pracy konkursowej. Zdaniem sądu konkursowego praca wykonana przez trzy współpracujące ze sobą pracownie z Łodzi w największym stopniu odpowiada kryteriom zawartym w regulaminie konkursu. Przyjęte założenia dla całego terenu, jak i pojedynczego obiektu w sposób niebudzący wątpliwości odpowiadają na wyobrażenia i oczekiwania sformułowane w regulaminie konkursu. Przeprowadzona kwerenda historyczna i krajobrazowa w przypadku tej pracy dała podstawę do zaproponowania wysokiej jakości rozwiązań. Na uwagę zasługuje też wysoki poziom kompozycji przestrzennych i krajobrazowych, podkreślających charakter miejsca i uwzględniający przywrócenie historycznego układu komunikacyjnego. Jak wiemy, na terenie półwyspu istnieje wiele nawarstwień – historyczne, powojenne. Jest wiele obiektów, które chcemy zachować, są obiekty, które będą musiały ulec rozbiórce, aby nie zatracać właściwego zapisu historii. Praca ta charakteryzuje się wysokiej jakości rozwiązaniami architektonicznymi. Za niezwykle cenne uznano ukształtowanie wejścia do głównego obiektu Muzeum w formie szczeliny, która stanowi symboliczny walor zagłębienia się w przeszłość. W udany sposób praca ta realizuje koncepcję upowszechniania wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte, a jednocześnie zapewnia ochronę, utrzymanie i rewaloryzację obiektów architektury militarnej znajdujących się na tym terenie.


- Już w grudniu 2015 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego utworzyło państwową instytucję kultury – Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - powiedział dr Jarosław Sellin. - Ono jako instytucja zaczęło już działać. W kwietniu 2017 roku podjęliśmy decyzję – z racji tego, że otworzyło swoje podwoje Muzeum II Wojny Światowej, dużo wcześniej zaplanowane już i budowane – że dobrze byłoby, żeby to Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 było częścią, czyli filią Muzeum II Wojny Światowej. I tak się stało. Muzeum II Wojny Światowej wzięło odpowiedzialność za prace na terenie Westerplatte. Celem głównym wszystkich tych starań jest rewaloryzacja tego pola bitwy, jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych miejsc bitewnych w świadomości Polaków, ale też całkiem nieźle rozpoznawalnych w świecie ze względu na to, że jest to miejsce symboliczne, miejsce, gdzie mówi się, że wybuchła II wojna światowa. W budowie plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 chodzi również o część kommemoratywną, czyli upamiętniającą to miejsce, ale też o walory społeczne takiego zagospodarowania, edukacyjne, wystawiennicze czy też wychowawcze.


- Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 jest oddziałem Muzeum II Wojny Światowej - powiedział dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor MIIWŚ. - My organizujemy przeprowadzenie tej inwestycji w ramach naszych obowiązków, uwzględniając zalecenia pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Stąd też jeżeli będziecie Państwo szczegółowo przyglądać się właśnie tym projektom, które uzyskały pierwszą, drugą i trzecią nagrodę, to zauważycie, że pod pewnymi względami te projekty są podobne, bo musiały spełniać podobne wymogi. Jednym z nich było to, aby nie zmieniać rzędnych placu, który rozciąga się między napisem „Nigdy więcej wojny” a podstawą kopca, na którym stoi pomnik. Stąd też wszystkie projekty musiały to jedno z podstawowych zaleceń uwzględniać. O pozostałych wspominała pani profesor. My jako muzeum przystąpimy do kolejnego etapu realizacji. A w tym miejscu też pragnę zwrócić uwagę, że podpisaliśmy umowę wykonawczą. Po spełnieniu wcześniejszych etapów, procedur dosłownie dzisiaj nastąpiło przekazanie placu pod budowę Budynku Obsługi Ruchu Turystycznego. To będzie kompletnie nowa jakość na półwyspie Westerplatte. To już nie będzie sytuacja, w której te pół miliona gości, którzy odwiedzając to miejsce – ważne miejsce dla naszego społeczeństwa, dla gości zagranicznych przyjeżdżających do Gdańska – spotykali się z pewną prowizorką. Gdy za 14 miesięcy – bo o takim terminie mówi umowa – BORT zostanie oddany do dyspozycji, to na pewno jako instytucja, jako miasto, jako państwo nie będziemy musieli się jej wstydzić. Tak że działamy, sukcesywnie realizując etapy, założenia, które zostały przyjęte, kiedy kierował jednostką mój poprzednik, dr Karol Nawrocki. Nam jako zespołowi pozostaje przystąpić do pracy.

alt


Celem konkursu było wyłonienie najlepszej pod względem architektonicznym, urbanistycznym, przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W obiektach, które powstaną na historycznym polu bitwy, oprócz historii wrześniowych walk na Westerplatte przywołany zostanie szerszy kontekst wojny obronnej 1939 r. Plenerowy charakter całego założenia pozwoli na utworzenie placówki w obrębie historycznej przestrzeni – w tym w uczytelnionych reliktach przeszłości, otoczonych autentycznym krajobrazem. Jego centrum od listopada 2022 r. stanowi cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego, na którym pochowano obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Dzięki wciąż prowadzonym badaniom archeologicznym w tym miejscu udało się odnaleźć już ponad 60 tys. artefaktów. Najcenniejsze z nich będzie można obejrzeć na wystawach ulokowanych na dostępnej przestrzeni dawnej składnicy.


Do I etapu konkursu zostało dopuszczonych 5 opracowań studialnych. Ich autorzy zostali zaproszeni do złożenia prac konkursowych uszczegółowiających wcześniej zaproponowane rozwiązania.

W dniach 26–27 października w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się II etap konkursu. W trakcie wielogodzinnych obrad sędziowie pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. arch. Lucyny Nyki wyłonili 3 najlepsze prace konkursowe oraz przyznali 2 wyróżnienia. Prace konkursowe oceniano pod względem następujących kryteriów:
- jakość ideowo-artystyczna oddająca charakter dziedzictwa i znaczenia Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz odpowiadająca jej atrakcyjność proponowanych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania terenu;
- funkcjonalność użytkowa całego układu przestrzennego placówki;
- trafność wpisania proponowanych rozwiązań w kontekst otoczenia i koncepcję ideową całego założenia przestrzennego;
- realność i optymalizacja ekonomiczna rozwiązania przestrzeni i programu pod kątem zachowania budżetu inwestycji;
- jakość ideowo-artystyczna rozwiązań dla nowych obiektów i adaptowanych budynków w kontekście ich funkcjonalności i przeznaczenia;
- zastosowanie rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych w budynkach i w zagospodarowaniu terenu;
- zastosowanie rozwiązań niegenerujących nadmiernych kosztów utrzymania i eksploatacji;
- maksymalny łączny koszt wykonania prac realizowanych na podstawie pracy konkursowej.

I NAGRODA
Muro Architekci sp. z o.o.
Krystyna Lachman-Pabich Lachman Pabich Architekci
Pracownia Architektoniczna „Projektownia”

II NAGRODA
Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o.

III NAGRODA
Visio Architects and Consultants Institute For Sustainable Buildings ISB Rafał Schurma

Zwycięski zespół zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki w celu szczegółowego opracowania dokumentacji projektowej umożliwiającej inwestycję.
Konkurs został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacja celowa na zadanie: Budowa Muzeum Westerplatte i rewitalizacja Pola Bitwy 1939.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież