Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swojego zwycięstwa po 4 czerwca

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 czerwca 2024 21:00

W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego, z Kacprem Płażyńskim rozmawiali z mieszkańcami Trójmiasta o wyborach 4 czerwca 1989 i współczesnych wyzwaniach polskiej polityki.


Jarosław Sellin zaczął spotkanie od wspomnień związanych z 1989 rokiem. - Zależało mi na tym spotkaniu z Kacprem, bo ten dzień ma taki wymiar bardzo symboliczny. To jest jednak 35. rocznica czegoś bardzo ważnego co się w Polsce wydarzyło dokładnie 35 lat temu. Mówię oczywiście o tych wyborach reglamentowanych, które dokonały pewnego przełomu w polskiej polityce, polskiej historii, ale też były źródłem pewnego błędu, o którym za chwilę powiem. Zależało mi na tym spotkaniu również dlatego, że moje wspomnienie tamtych lat, miałem wówczas 26 lat i byłem już czynny w życiu publicznym, i efektów tamtych lat do dnia dzisiejszego skonfrontowane z poglądem Kacpra Płażyńskiego, który w tym roku się urodził. Można powiedzieć, że jest już dzieckiem wolnej, niepodległej Polski. Chcę opowiedzieć o dwóch wydarzeniach z 1989 roku, które są ciekawe i państwu mogą być nieznane, w których osobiście brałem udział, a które mają swoje implikacje po dziś dzień i pozwalają nam zrozumieć coś co przeżywamy dzisiaj.

alt


W latach osiemdziesiątych byłem zaangażowany w opozycję demokratyczną w Ruchu Młodej Polski. Byłem uczestnikiem strajków zarówno majowych na Uniwersytecie Gdańskim w 1988 roku, jak i tutaj w Stoczni sierpniowych w 1988 roku. Jak komuniści zdecydowali się na rozmowy z opozycją i zaczęły się rozmowy przy okrągłym stole to powstał również podstolik młodzieżowy, który miał ustalić co można, a czego nie można jeśli chodzi o przestrzeń aktywności młodych w Polsce. Tam zaproszono piętnastu młodych ludzi ze strony opozycji i ja się wśród nich znalazłem. Czy to będzie dla państwa szokujące czy nie byłem uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Nie wstydzę się tego. Dlaczego? Bo Okrągły Stół nie był błędem. W tamtych czasach gdy pojawiła się jakaś możliwość rozszczelnienia systemu komunistycznego poprzez rozmowy, poprzez dogadanie się moim zdaniem to była właściwa taktyka dla szeroko rozumianego ruchu solidarnościowego. Uważałem od samego początku i uważam tak do dziś, że Okrągły Stół był wydarzeniem taktycznym, które Solidarność powinna potraktować jako taktyczny krok do odebrania komunistom władzy. Kiedy zebrała się ta grupa 15 osób, które miały uczestniczyć w obradach Okrągłego Stołu i usiąść na przeciwko 15 młodych ludzi z komunistycznych organizacji, na czele których stał wówczas Leszek Miller, a po naszej stronie na czele stał Andrzej Celiński i Jan Maria Rokita przeżyłem pierwszy wstrząs. Na spotkaniu przygotowawczym naszego zespołu, ludzi z podziemia, z Solidarności, z organizacji studenckich, z NZS, z niezależnego harcerstwa, z katolickich organizacji studenckich, które ja reprezentowałem Andrzej Celiński powiedział rzecz następującą: "Słuchajcie właściwie ten Okrągły Stół to będzie taki rytuał, bo to jest taki teatr, który musi się odbyć, ale wiadomo, że my już komunistom stopniowo potem władzę odbierzemy, będziemy rządzić, my jako polska inteligencja, Solidarność i trzeba wiedzieć, że głównym konfliktem w najbliższych latach w Polsce nie będzie już konflikt pomiędzy, jak on to określił, nowoczesną, aspirującą do władzy, związaną z Solidarnością polską inteligencją a komunistami, tylko tą nowoczesną, aspirującą do władzy, związaną z Solidarnością polską inteligencją a, uwaga, czarnosecinnym, ciemnogrodzkim, antysemickim, endekoidalnym kościołem rzymsko-katolickim". Wtedy w lutym 1989 roku ja już coś takiego usłyszałem. I wtedy zrozumiałem, że rzeczywiście idą czasy ciekawe, już widzę podział w Solidarności, jako ruchu, już widzę tych, którzy uważają, że trzeba nad tym narodem, który jednak katolicki, chrześcijański jest, trzymać jakąś kontrolę, nie dać mu się całkowicie, z własną wolą rozwinąć, trzeba go opanować. Zrozumiałem, że mamy w Solidarności lewicową część przywódców Solidarności, która tak widzi przyszły rząd w Polsce. On był wtedy bardzo szczery. Jestem Andrzejowi Celińskiemu za to wdzięczny, że zrozumiałem na co trzeba się przygotować, na czym ta walka będzie polegać.

alt


Efektem Okrągłego Stołu był 4 czerwca, były te wybory. Ja pamiętam ten dzień jako radość jak poznałem wyniki. Pogoniliśmy komunistów. I wtedy niestety, tak to interpretuję, dominując, trzymają na ruchem władzę większość elit popełniła błąd. Słynne gieremkowskie "Pacta sunt servanda", że trzeba dotrzyma umów z Okrągłego Stołu. To był błąd. Nie trzeba było tych umów dotrzymywać. Trzeba było po takich wyborach, takim wyniku, trzeba było powiedzieć komunistom - skończyła się wasza władza, oddajecie całość władzy, bo taki jest werdykt Polaków. Przez to, że niestety większość przywódców Solidarności i Wałęsa również, uznali, że jednak trzeba tych umów dotrzymywać mieliśmy mękę z komunistami, taki wprost, jeszcze przez wiele lat w III RP i do dzisiaj mamy. Okrągły Stół błędem nie był, trzeba było taką metodą rozmontować władzę komunistów. Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swojego zwycięstwa po 4 czerwca 1989 roku na 100 procent.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież