Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Formuła 1 w Gdańsku?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 14 maja 2014 16:11

Koncepcji architektonicznej i urbanistycznej Narodowego Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji w Gdańsku była poświęcona zorganizowana już po raz drugi specjalna konferencja, która odbyła się w połowie maja w Amber Expo. Uczestniczyli w niej  przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Gdańska, Polskiego Związku Motorowego, InvestGDA oraz samorządowcy i mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego na terenie którego ma powstać owe Centrum. Jest to teren po byłym PGR-e o powierzchni ok. 195 hektarów, ciągnący się niemal po horyzont, dokładnie w miejscu, w którym krzyżują się dwie drogi ekspresowe pełniące rolę trójmiejskich obwodnic: S7 i S6-tka biegnąca od końca autostrady A1.


Teren leżący po sąsiedzku Gdańska, na południu, w prawie 30-tysięcznym Pruszczu Gdańskim dysponującym m.in. niewielkim, cywilnym lotniskiem. Od centrum Gdańska dzieli go zaledwie 10 km, a od międzynarodowego lotniska im. Lecha Wałęsy, także ulokowanego tuż przy S6, niecałych 20 km. Dojazd z Warszawy autostradami A2 i A1 zajmuje góra 3 godziny, niewiele więcej niż obecnie dojazd ze stolicy na utwardzony tor w Poznaniu, który nie spełnia praktycznie żadnych wymogów.


Jak twierdzi jeden z głównych inicjatorów tego projektu radny Mirosław Zdanowicz, przewodniczący komisji sportu i turystyki oraz członek komisji rozwoju przestrzennego UM Gdańsk, owszem na razie w planowanym miejscu jest ściernisko, ale to właśnie na nim stanie Narodowe Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji.


Cały kompleks wchodzący w skład NCSMiR miałby spełniać nie tylko rolę rozrywkową, ale także edukacyjną, będąc także regionalnym ośrodkiem szkolenia kierowców.Podczas konferencji przedstawiciele niemieckiej firmy architektonicznej Tilke GMBH z siedzibą w Aachen, przedstawili koncepcję architektoniczną wraz z planem zagospodarowania pruszczańskiego terenu. Ma on zachować swoje dotychczasowe walory rekreacyjne w połączeniu z nowoczesną techniką motoryzacyjną. Główną inwestycją będzie tor homologowany służący do rozgrywania różnych wyścigów, zarówno samochodowych jak i motocyklowych oraz do testowania nowych modeli pojazdów jak i nowych olei czy smarów motoryzacyjnych.


altTor, to pętla o 12 m szerokości i o długości 4355 m, z 16 zakrętami (6 w lewo i 11 w prawo) przy największym maksymalnym wzniesieniu 6,8 proc. znajdującym się tuż przed 15 zakrętem. 


Podczas rozgrywanych wyścigów przewiduje się 5 tys. widzów na trybunach stałych, tysiąc w obszarze startów i 25 tys. na trybunach tymczasowych oraz 10 tys. na naturalnych trybunach terenowych. Łącznie zatem tysiące widzów będzie mogło oglądać zmagania zmotoryzowanych ścigaczy. Projekt przewiduje, że przy rosnącym zainteresowaniu, widzów będzie mogło się pomieścić nawet do 51 tys. osób.


Planowane budynki i 4-gwiazdkowy hotel z 440 pokojami oraz SPA będą miały bursztynowe elewacje, podobnie jak PGE Arena, nawiązując tym samym do polskiej stolicy bursztynu jaką jest Gdańsk.


Zdanowicz uzasadnia, że podobne obiekty są w Czechach, na Słowacji i aż trzy na Węgrzech. Polscy kierowcy rajdowi rozgrywają mistrzostwa Polski na torze w Słowacji. Dzięki posiadaniu takich torów można szkolić kierowców od najmłodszych lat zachowań podczas jazdy w różnych warunkach drogowych i pogodowych. W innych państwach dzięki posiadaniu takich torów znacznie zmniejszyła się ilość drogowych wypadków, a tym samym ofiar i rannych.


altSzczegóły o uwarunkowaniach toru projektowanego koło Rotmanki w Pruszczu Gdańskim omówił Hermann Tilke. W latach osiemdziesiątych brał on udział w wyścigach samochodów turystycznych, głównie na północnej pętli toru Nurburgring. Kilkakrotnie wystartował też na tym torze w serii wyścigów długodystansowych,VLN, a także w24-godzinnym wyścigu na Nordshleife. W latach dziewięćdziesiątych dostał zlecenie gruntownego przeprojektowania szybkiego toru w Austrii. Po przebudowaniu w 1997 roku tor nazwano A1-Ring. W 2002 roku stworzył krótką wersję toru Nurburgring zmieniając przy okazji pierwszy zakręt w celu ułatwienia wyprzedzania.


Hermann Tilke odpowiedzialny jest także za przebudowę dwóch torów Formuły Jeden -  Hockenheimring w Niemczech oraz Fiji International Speedway w Japonii. Stworzył także projekt nowej wersji toru Donington Park, na którym od 2010 roku, miało odbywać się GP Wielkiej Brytanii, ale projekt z powodu problemów finansowych nie został zorganizowany, a Grand Prix Wielkiej Brytanii pozostało na Silverstone. Do tej listy należało by dodać projekt ulicznego toru w Singapurze, lecz niestety został on odrzucony. Obecnie pracuje nad torami w Soczi, gdzie w 2014 ma się odbyć Grand Prix Rosji, oraz nad ulicznym torem w New Jersey.


W padoku Formuły 1 Hermann Tilke nazywany jest „nadwornym architektem" Berniego Ecclestone'a i FIA. Poza tym niemiecki architekt lekko zmodernizował tor Imola, na którym rozgrywane były wyścigi WTCC we Włoszech. WTCC to ogólnoświatowe wyścigowe mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez FIA w 1987 r. i corocznie od 2005 r. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie 10-12 rund złożonych z dwóch wyścigów, każda na różnych torach wyścigowych. Obecnie seria ta - co do ważności - uznawana jest za drugą (po Formule 1) światową serię wyścigową organizowaną przez FIA. 


Hermann Tilke przeprojektował również tor kartingowy Swedbank Kartodroms na Litwie. Ma na swoim koncie 19 zaprojektowanych torów, m.in. w Chinach, Dżakarcie, Hiszpanii i USA.


altW jego ocenie średnia prędkość poruszania się po pruszczańskim torze, to 200 km/godz. Czyli jedno okrążenie o długości 4355 m, z 16 zakrętami, pokonujemy zaledwie w... 75 sekund. To oczywiście wyniki zawodowców, bo dla amatorów zostanie wybudowanych kilka innych torów znacznie krótszych i łagodniejszych do pokonania. Przewidziano na przykład budowę toru homologowanego o długości 1994 m i szerokości 8 m do rozgrywania imprez rodzinnych. Będą też tory ćwiczebne dla kierowców samochodów osobowych i ciężarowych oraz autobusów w celu obeznania jak mają reagować podczas poślizgów. Projektowane są też tory dla kartingowców, dla motocykli i taki do ćwiczeń z zakrętem pod kątem 120 st.
I uwaga kibice żużla, w planach jest też budowa toru żużlowego z trybunami na 10 tys. widzów. Wszystkie tory i obiekty zostaną tak zaprojektowane, aby było jak najmniej robót ziemnych.


altW ramach II konferencji, dla miłośników motoryzacji na torze gokartowym znajdującym się w pobliżu PGE Arena, rozegrano wyścigi poprzedzone eliminacjami. Kierowcy z najlepszymi czasami okrążeń kwalifikowali się do finału, którego zwycięzcą został Piotr Bąkiewicz z Biura Rozwoju Gdańska (na powyższym zdjęciu). Uzyskał on najlepszy czas 48,44 sek i w nagrodę otrzymał okazały puchar.


Problem w tym, że z uwagi na bliskość projektowanego toru w Pruszczu Gdańskim w stosunku do już istniejących budynków mieszkalnych, rodzi się sprzeciw w obawie o ogromny hałas. Dlatego też oddziaływaniu planowanego obiektu na otoczenie i jaka będzie jego funkcjonalność, poświęcone było oddzielne spotkanie grupy samorządowej połączonych Komisji Sportu i Turystyki Rady Miasta Gdańska oraz Rad Miasta i Gminy Pruszcza Gdańskiego.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież