Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 26 czerwca 2024 11:24

Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy z 24 na 25 czerwca z wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej usunięto wzmianki o Polskich bohaterach w imię “przywracania wizji autorów”. Wcześniej wymieniono dyrekcję muzeum, p.o. dyrektora został ponownie prof. Rafał Wnuk a jego zastępcą dr Janusz Marszalec.


Przywracanie przez usuwanie
Nowa dyrekcja muzeum tłumaczy w oświadczeniu, że “obecnie przywracają do pierwotnej wersji scenariusza oraz wizji autorów [...] Wprowadzenie gabloty poświęconej wyłącznie duchownym rzymskokatolickim oraz zawieszenie w centralnych punktach tej przestrzeni portretów o. Kolbego i rtm. Pileckiego zaburzyło antropologiczny charakter narracji”.


Ciekawą sprawą jest fakt, że w pierwotnej wersji wystawy nie było ani słowa o chociażby rodzinie Ulmów, którzy za ratowanie Żydów ponieśli najwyższą cenę, cenę własnego życia. Mówił o tym łamiącym się głosem w telewizji “w Polsce” dr Marek Szymaniak, były wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej i aktualny dyrektor IPN w Gdańsku.
- Po tej ingerencji, po tej brutalnej, barbarzyńskiej zmianie na 5000 tys. metrów kwadratowych wystawy Muzeum II Wojny Światowej o rodzinie Ulmów, nie będzie ani jednego słowa. Z części poświęconej Obozom Koncentracyjnych usunięto Pileckiego i torturowanego i zamordowanego w obozie Auschwitz-Birkenau św. Maksymiliana Maria Kolbe. To są postawy, na które podniesiono rękę i wyrzucono je z polskiego muzeum - mówił Szymaniak.


Ostre komentarze
W sieci zawrzało. Komentatorzy, dziennikarze, politycy, ale i zwykli użytkownicy social mediów ostro krytykują nie tylko zmiany, ale sposób ich przeprowadzenia. Sprawę komentują również byli dyrektorzy Muzeum, którzy te postaci na wystawę wprowadzali.
- To zobaczyliśmy na wystawie jest haniebne i szokujące - mówi prezes IPN Karol Nawrocki. Zwrócił się też bezpośrednio do nowego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej: - Tego typu zachowania zostaną zapamiętane przez Polskę, wycinanie bohaterów będą głęboko w naszej pamięci.


O komentarz poprosiliśmy usuniętego niedawno ze stanowiska dyrektora Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorza Berendta. Jego zdaniem “nocna zmiana” w muzeum to tylko początek ingerencji w wystawę i sposób opowiadania o II Wojnie Światowej.
- Nie jest przypadkiem, że z przestrzeni muzeum usunięto osoby heroiczne. Głęboko patriotyczne postawy, które siłę do walki z reżimem czerpały z wiary katolickiej. Ja bezpośrednio wiąże te zmiany z osobą Pawła Machcewicza, który wielokrotnie w przestrzeni publicznej wypowiadał się negatywnie o eksponowaniu wpływu chrześcijaństwa na historię Polski. Wydaje mi się, niestety, że te trzy zmiany to dopiero początek, nie jako wstęp do głębszych ingerencji w wystawę. Takich, których nie da się przeprowadzić nocą, bo są bardziej złożone i skomplikowane logistycznie - mówił poprzedni dyrektor MIIW prof. Grzegorz Berendt. - Muzeum II Wojny Światowej to nie tylko wystawa, przez ostatnich 7 lat było to miejsce o charakterze patriotycznym, niepodległościowym, suwerennościowym i jako takie nie pasuje do polityki Donalda Tuska, który przecież stworzył to muzeum - dodał Berendt.


Swój komentarz w sieci umieścił również minister obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska:

alt


Sprawę komentuje również były wiceminister kultury z Gdańska - Jarosław Sellin: - Teraz będziemy się skupiać wyłącznie na cierpieniach ludności cywilnej. To ważny temat, ale rozmywający opowieść o tym kto jest ofiarą a kto jest agresorem. To jest polskie muzeum, zbudowane w polskim Gdańsku, za pół miliarda złotych od polskich podatników i nie można w nim opowiadać o Maksymilianie Kolbe, Pileckim i rodzinie Ulmów. Pytanie, komu ta władza służy i do jakich narracji wraca.
Protest w piątek


W piątek 28.06 o godzinie 17:30 organizowany jest protest przeciwko usunięciu z Muzeum II Wojny Światowej polskich Bohaterów: św. Maksymiliana Kolbe, błogosławionej Rodziny Ulmów oraz rotmistrza Pileckiego. Odbędzie się on przed muzeum, przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. O ile do tego czasu nie zniknie on z przestrzeni publicznej.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież