Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Au revoir SAUR... Bonjour Gdańskie Wodociągi!

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 stycznia 2023 18:45

altNie Saur Neptun Gdańsk, a Gdańskie Wodociągi - Gdańsk przejmuje kontrolę nad spółką dostarczającą wodę mieszkańcom. Oto znak sukcesu ostatnich 30 lat! Saur Neptun Gdańsk będzie nazywał się teraz Gdańskie Wodociągi. We władzach spółki też zmiany, ale nie rewolucja. Prezes pozostaje ten sam. W Radzie Nadzorczej ludzie Magistratu.


W 1992 roku gdańszczanie poznali obco brzmiącą nazwę SAUR. Prezydentem był wówczas Franciszek Jamroż, członek Porozumienia Centrum, człowiek swoich czasów. W tamtym czasie Francuzi (w innej dziedzinie – ciepła - zrobili to Niemcy) skonstatowali, że sprzedaż wody z kranu półmilionowej rzeszy klientów jest działalnością najprostszą z możliwych, na dodatek pozbawioną konkurencji.


Woda francuska
Do gdańszczan dotarła wieść, że umowa z Francuzami na dostarczanie H2O, która weszła w życie 19 stycznia 1993 r., a w ślad za nią woda w 51 procentach należy do Miasta, nie do założonej przez przemysłowca Francisa Bouyguesa grupy. Sprzedaż usług komunalnych ma służyć mieszkańcom, a nie stabilnemu zyskowi w milionach euro kontrahenta znad Sekwany. 19 stycznia 2023 r. kończy się 30-letni kontrakt Gdańska z francuską grupą SAUR, zawarty na dostawę wody i odbioru ścieków. Miasto Gdańsk wykupiło udziału w SAUR Neptun Gdańsk od strony francuskiej i przejęło kontrolę nad systemem wodno-kanalizacyjnym w mieście za 43,7 milionów złotych. W obliczu rodzimych tendencji w skali makro – można by to uznać za sukces. Czy aby nie na wyrost?

Zmiana formalna w akcjonariacie dla odbiorców wody najpewniej nie zmieni nic, poza nazwą: w miejsce Saur Neptun Gdańsk SA będą Gdańskie Wodociągi SA. Odbiorcy wody i producenci ścieków nie muszą podpisywać z Gdańskimi Wodociągami nowych umów, ani wymieniać liczników.


Good deal
„Gazeta Gdańska” „od zawsze” alarmowała o patologiach związanych z przekształceniami właścicielskimi i tzw. prywatyzacjami. Szef SAUR w 1993 roku mógł powiedzieć: „J'ai construit une bonne affaire!”. Ostatnie słowo brzmi dość znajomo – nie uważacie państwo?

Dobrze ułożyła się Francuzom współpraca z Miastem Gdańsk. Rok 2021 to był kolejny dobry rok za Saur Neptun Gdańsk. Spółka z większościowym udziałem francuskim osiągnęła wynik zysku netto 13 780 745 zł. Zysk podzielono, po stosownych odpisach, tak, że SAUR International zagospodarował 6 630 tys. zł, a Miasto Gdańsk nieco mniej bo 6 370 tys. zł. Kolejne 1,5 mln euro popłynęło do Francji. Podobnie będzie w tym roku. Zysk SNG był pewny i stabilny – jak na dobrze nasłonecznionej winnicy: w 2020 r. 13 788 tys. zł, w 2019 r. 13 827 tys. zł. W rekordowym dla SNG 2012 r. zysk wyniósł prawie 20 mln zł netto (!).

A i miejsce w zarządzie spółki było popłatne. Dwuosobowy zarząd SNG zainkasował w 2021 r. 1 734 115,68 zł, czyli miesięcznie pensje po ok. 62 tys. zł na głowę, plus roczne nagrody za swój trud 260 912 zł. Daje to po 73 tys. zł miesięcznie. Członkowie Rady Nadzorczej SNG pobrali w 2021 r. 291 439,86 zł.


Wodny młyn
Zysk za 2022 r. zaplanowano skromnie na 13 milionów złotych. Za kilka miesięcy dowiemy się jaki był. Bez ryzyka, bo tego nie ma, gdy jest się monopolistą w dostępie do gdańskich „studni”. Niezależnie, czy rok jest „pandemiczny”, czy „grypowy” Saur Neptun Gdańsk, przedsiębiorstwo w większości należące do Francuzów z regionu Île-de-France z miasteczka Issy-les-Moulineaux (nomen omen - le Moulin – młyn) i tak domykał „na plus”.13,8 mln zł zysku świadczy, że francuska centrala Saur International, mimo, że przeżywa od czasu do czasu kłopoty to jej gdańska rura (studnia?) miała się znakomicie. Wszak to system – nomen omen - naczyń połączonych.

Rentowność sprzedaży wody przez lata była na poziomie 8 proc. Od kilku lat spada, ale nadal to przyzwoite 4,63-5 proc. Zysk jest stabilny i pozbawiony ryzyka. Saur International nie tylko dorobił się biurowca w Warszawie, ale uchwycił się ratunkowego koła.
W 2013 r. w obliczu długu w wysokości dwóch miliardów euro Saur znalazł się w trudnej sytuacji. W lipcu 2013 r. konsorcjum zatwierdziło plan refinansowania, a dług holdingu zmniejszył się o połowę. Udziałowcami francuskiej grupy Saur stały francuskie banki BNP Paribas i grupa BPCE.


Gdańsk jest hojny
W Gdańsku zawsze dla Saur świeciło słońce. Saur Neptun Gdańsk wchodził w skład francuskiej grupy SAUR International. Spółka ta powołała spółkę Saur Polska. Jej celem jest zdobycie pozycji głównego partnera samorządów na rynku usług komunalnych. Za ekspansję francuskiego potentata płacili gdańszczanie i sopocianie.

Jak mało było to przedsięwzięcie ryzykowne pokazały lata 2020-21. Spółka SNG „aktywnie zarządzała ryzykiem związanym z wystąpieniem pandemii Covid-19” i uzyskała założony zysk. Nawet zdecydowano o się na zmianę i na początku 2021 r. na stanowisku prezesa Zarządu SNG zasiadła Magdalena Markiewicz z ramienia Saur International, a odwołany został Guy Fournier. Na przewodniczącego Rady Nadzorczej SNG S.A. wyznaczono Gillesa Lassartesse. Akcjonariusz mniejszościowy Miasto Gdańsk, miał wiceprzewodniczącą rady Izabelę Kuś, skarbnika Gdańska.


Zmiany wywołują zmiany
„Odzyskanie” wody i spółki oznaczają pewne zmiany w składzie rady nadzorczej i zarządu. Jednak Jacek Kieloch, wieloletni wiceprezes, od lipca ub.r. prezes Saur Neptun Gdańsk to od 2 stycznia br. prezes Gdańskich Wodociągów. Nie jest na razie znane nazwisko drugiego członka zarządu GdW. Zdecyduje o nim prezydent miasta.

Odchodzą z rady przedstawiciele francuskiego SAUR Int., których zastąpi ekipa Miasta Gdańska. Posiadający wcześniej 49 proc. akcji magistrat miał już w radzie Pawła Orłowskiego, wiceprezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich, byłego samorządowca i wiceministra ds. rozwoju, skarbniczkę miasta Izabelę Kuś oraz szefową Wydziału polityki gospodarczej Iwon,e Bierut. Na mocy przedświątecznej decyzji prezydent Aleksandry Dulkiewicz do Rady Nadzorczej GdW wejdą: wiceprezydent Piotr Kryszewski (zostanie jej wiceprzewodniczącym), sekretarz miasta Danuta Janczarek i wicedyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Magdalena Mistat, prawą rękę Basila Kerskiego, dyrektora ECS. Skład rady uzupełnia prawnik Krzysztof R. Kochanowski.


Szerokie wody
Gdańszczanie mogą liczyć, że od 2024 roku dywidenda z SNG popłynie do kasy miasta nad Motławą. Niefrasobliwość miejskich włodarzy, brak pieczołowitej troski o powierzone im mienie oraz brak umiejętności zarządczych sprawiły, że teoretycznie niezbywalne, bo strategiczne usługi dostarczenia wody i ciepła gdańszczanom znalazły się na lata w rękach Francuzów (SNG) i Saksończyków (GPEC). Niemcy i Francuzi wiedzą, że nie wyzbywa się sfery usług komunalnych. Podstawowym zadaniem zarządu gminy (prezydenta, burmistrza, wójta) jest zaspokajanie potrzeb wspólnoty w zakresie wody, ciepła, odprowadzenia ścieków, edukacji itd. Samorząd ma sens, jeżeli ma autonomię finansową. Realizacja zadań własnych wymaga zapewnienia koniecznych środków finansowych na ich realizację, w tym z dochodów własnych gminy.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież