"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dekadę temu PO podniosła wiek emerytalny. Radni PiS: będziemy o tym przypominać cały rok

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 stycznia 2023 19:39

Rząd Platformy Obywatelskiej podjął decyzję, której sprzeciwiali się Polacy i będzie próbował zrobić to ponownie – tak politycy PiS mówili w czwartek o podniesieniu i zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. PO obiecywała, że jeśli wygra wybory, to tego nie zrobi – przekonywano.


Politycy PiS przypominali o decyzji, którą dziesięć lat temu podjął rząd Platformy Obywatelskiej. Mimo sprzeciwu pracowników i związków zawodowych zdecydowano o podniesieniu wieku emerytalnego o dwa lata dla mężczyzn i aż siedem lat dla kobiet. Przejść na emeryturę można było po osiągnięciu 67 lat.
– Chcemy dać jasny przekaz. Prawo i Sprawiedliwość realizuje swój program, robi to, co obiecało i nie podejmuje decyzji wbrew woli Polaków. Gdybyśmy nie znieśli tej szkodliwej reformy, to w deszczu i na mrozie, tylko na Pomorzu, musiałoby dziś pracować 130 tysięcy kobiet i ponad 41,5 tysiąca mężczyzn. Wchodziłem wtedy w dyskusję z politykami PO, chociażby z posłem z Gdyni Tadeuszem Aziewiczem, mówiłem o szkodliwości tej decyzji – przypomniał Andrzej Jaworski, pełnomocnik okręgowy PiS.


Politycy podkreślali, że – w przeciwieństwie do opozycji – mają być oni gwarantem utrzymania obecnych programów prospołecznych, trzynastej i czternastej emerytury oraz dalszej poprawy jakości i poziomu życia w kraju. – Kiedy przychodziliśmy do władzy, minimalna pensja wynosiła 1750 złotych, a od lipca tego roku będzie to już 3600 złotych. To samo z emeryturami, które od roku 2015 wzrosły o około 120 procent. Dbamy o całe społeczeństwo, ale szczególnie o tych najuboższych i najbardziej potrzebujących pomocy. Nigdy o nich nie zapomnimy – stwierdził Michał Kowalski, sekretarz okręgu Gdynia w PiS.

alt

Fot. Radio Gdańsk/Bartosz Stracewski


Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Roman Dambek zapowiadał, że „przez cały rok będzie przypominać Platformie Obywatelskiej i Donaldowi Tuskowi” dziesięciolecie tej „haniebnej decyzji”. Polityk przypominał też o wieszczeniu upadku systemu opieki emerytalnej, jeśli nie dokona się w nim zmian.
– Dziś ponad 80 proc. wydatków na emerytury jest pokrywane ze składek, a ich ściągalność wynosi niemal sto procent. To jest sukces, pewność wypłaty i wysokie waloryzacje. Dodając do tego trzynastą i czternastą emeryturę, mamy pełen obraz – wskazywał Dambek.


Gdyński radny Marek Dudziński pytał też o to, gdzie dziesięć lat temu były „prawa kobiet, o które tak walczy Platforma Obywatelska” oraz „dlaczego PO nie miała innego pomysłu na uszczelnienie wydatków, wzrost dochodów czy optymalizację kosztów, niż nakładanie na obywateli tak srogiej daniny”. – PiS uszczelnił system podatkowy, zlikwidował karuzele VAT i uruchomił największe transfery socjalne w historii naszego państwa. Dał trzynastą i czternastą emeryturę i zapisał w ustawie wydatki na zdrowie na poziomie 6 proc. PKB. To nie tylko kwestia wiarygodności, ale też zaprzestania praktyk powodujących wychodzenie pieniędzy z budżetu państwa – przekonywał Dudziński.
– Jako kobieta chciałabym uświadomić moim koleżankom, że wydłużony o siedem lat wiek emerytalny to dodatkowe 84 miesiące dłuższej pracy. Nawet zaniżając średnią emeryturę dla kobiet do poziomu 1000 złotych, to oznacza, że próbowano okraść kobiety na przynajmniej 84 tysiące złotych. Mamy świadomość tego, że PO, w przeciwieństwie do PiS, po dojściu do władzy ponownie podniesie ten wiek emerytalny – dodawała Iwona Anna Klepacka, skarbnik w gdyńskim okręgu PiS.

Politycy zapowiadają też dalsze działania, które mają doprowadzić do utrzymania i poprawy efektywności świadczeń społecznych.


Do mijającej dziesiątej rocznicy podwyższenia wieku emerytalnego odniósł się w Starogardzie Gdańskim również poseł PiS Kazimierz Smoliński. Przypominał on, że plany wydłużenia okresu pracy polaków pojawiały się w programie Platformy Obywatelskiej jeszcze wcześniej.
– W wyborach w 2011 roku Platforma Obywatelska w ogóle nie zapowiadała podwyższenia wieku emerytalnego. Robiła to w 2007 roku, ale nie zrealizowała. Zrobiła to natomiast w 2012 roku, kiedy podwyższono ten wiek mimo sprzeciwu społecznego. Około 90 proc. Polaków było wtedy przeciw takim zmianom – przypominał Kazimierz Smoliński.


Polityk dodawał, że taka sytuacja rzutuje według niego na wiarygodność zapewnień, które dziś składa ta sama partia polityczna.
– Donald Tusk teraz opowiada, że on w wieku emerytalnego nie podwyższy, jeżeli będzie znowu rządził. Rodzi się pytanie: któremu Donaldowi Tuskowi należy wierzyć? Czy temu, który w 2011 roku nie zapowiadał podwyższenia wieku emerytalnego i ten wiek emerytalny wbrew społeczeństwu podwyższył; czy teraz temu Tuskowi który mówi, że wieku nie podwyższy i faktycznie tego nie zrobi? – pytał Smoliński.


Poseł z Kociewia przypomina też, że w czasach rządu koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przez 8 lat podniesiono najniższą emeryturę o około 44% – z 524 do 757 złotych.
– Natomiast w ciągu 7 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości będziemy mieli podwyżkę od marca tego roku o 91% w stosunku do 2015 roku. Średnia przewidywana najniższa emerytura na rękę, która będzie wypłacona w 2023 roku łącznie z 13 i 14 emeryturą to będzie 1648 zł – wyliczał Kazimierz Smoliński.

źródło radiogdansk.pl

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież