Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Reklama
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dekadę temu PO podniosła wiek emerytalny. Radni PiS: będziemy o tym przypominać cały rok

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 stycznia 2023 19:39

Rząd Platformy Obywatelskiej podjął decyzję, której sprzeciwiali się Polacy i będzie próbował zrobić to ponownie – tak politycy PiS mówili w czwartek o podniesieniu i zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. PO obiecywała, że jeśli wygra wybory, to tego nie zrobi – przekonywano.


Politycy PiS przypominali o decyzji, którą dziesięć lat temu podjął rząd Platformy Obywatelskiej. Mimo sprzeciwu pracowników i związków zawodowych zdecydowano o podniesieniu wieku emerytalnego o dwa lata dla mężczyzn i aż siedem lat dla kobiet. Przejść na emeryturę można było po osiągnięciu 67 lat.
– Chcemy dać jasny przekaz. Prawo i Sprawiedliwość realizuje swój program, robi to, co obiecało i nie podejmuje decyzji wbrew woli Polaków. Gdybyśmy nie znieśli tej szkodliwej reformy, to w deszczu i na mrozie, tylko na Pomorzu, musiałoby dziś pracować 130 tysięcy kobiet i ponad 41,5 tysiąca mężczyzn. Wchodziłem wtedy w dyskusję z politykami PO, chociażby z posłem z Gdyni Tadeuszem Aziewiczem, mówiłem o szkodliwości tej decyzji – przypomniał Andrzej Jaworski, pełnomocnik okręgowy PiS.


Politycy podkreślali, że – w przeciwieństwie do opozycji – mają być oni gwarantem utrzymania obecnych programów prospołecznych, trzynastej i czternastej emerytury oraz dalszej poprawy jakości i poziomu życia w kraju. – Kiedy przychodziliśmy do władzy, minimalna pensja wynosiła 1750 złotych, a od lipca tego roku będzie to już 3600 złotych. To samo z emeryturami, które od roku 2015 wzrosły o około 120 procent. Dbamy o całe społeczeństwo, ale szczególnie o tych najuboższych i najbardziej potrzebujących pomocy. Nigdy o nich nie zapomnimy – stwierdził Michał Kowalski, sekretarz okręgu Gdynia w PiS.

alt

Fot. Radio Gdańsk/Bartosz Stracewski


Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Roman Dambek zapowiadał, że „przez cały rok będzie przypominać Platformie Obywatelskiej i Donaldowi Tuskowi” dziesięciolecie tej „haniebnej decyzji”. Polityk przypominał też o wieszczeniu upadku systemu opieki emerytalnej, jeśli nie dokona się w nim zmian.
– Dziś ponad 80 proc. wydatków na emerytury jest pokrywane ze składek, a ich ściągalność wynosi niemal sto procent. To jest sukces, pewność wypłaty i wysokie waloryzacje. Dodając do tego trzynastą i czternastą emeryturę, mamy pełen obraz – wskazywał Dambek.


Gdyński radny Marek Dudziński pytał też o to, gdzie dziesięć lat temu były „prawa kobiet, o które tak walczy Platforma Obywatelska” oraz „dlaczego PO nie miała innego pomysłu na uszczelnienie wydatków, wzrost dochodów czy optymalizację kosztów, niż nakładanie na obywateli tak srogiej daniny”. – PiS uszczelnił system podatkowy, zlikwidował karuzele VAT i uruchomił największe transfery socjalne w historii naszego państwa. Dał trzynastą i czternastą emeryturę i zapisał w ustawie wydatki na zdrowie na poziomie 6 proc. PKB. To nie tylko kwestia wiarygodności, ale też zaprzestania praktyk powodujących wychodzenie pieniędzy z budżetu państwa – przekonywał Dudziński.
– Jako kobieta chciałabym uświadomić moim koleżankom, że wydłużony o siedem lat wiek emerytalny to dodatkowe 84 miesiące dłuższej pracy. Nawet zaniżając średnią emeryturę dla kobiet do poziomu 1000 złotych, to oznacza, że próbowano okraść kobiety na przynajmniej 84 tysiące złotych. Mamy świadomość tego, że PO, w przeciwieństwie do PiS, po dojściu do władzy ponownie podniesie ten wiek emerytalny – dodawała Iwona Anna Klepacka, skarbnik w gdyńskim okręgu PiS.

Politycy zapowiadają też dalsze działania, które mają doprowadzić do utrzymania i poprawy efektywności świadczeń społecznych.


Do mijającej dziesiątej rocznicy podwyższenia wieku emerytalnego odniósł się w Starogardzie Gdańskim również poseł PiS Kazimierz Smoliński. Przypominał on, że plany wydłużenia okresu pracy polaków pojawiały się w programie Platformy Obywatelskiej jeszcze wcześniej.
– W wyborach w 2011 roku Platforma Obywatelska w ogóle nie zapowiadała podwyższenia wieku emerytalnego. Robiła to w 2007 roku, ale nie zrealizowała. Zrobiła to natomiast w 2012 roku, kiedy podwyższono ten wiek mimo sprzeciwu społecznego. Około 90 proc. Polaków było wtedy przeciw takim zmianom – przypominał Kazimierz Smoliński.


Polityk dodawał, że taka sytuacja rzutuje według niego na wiarygodność zapewnień, które dziś składa ta sama partia polityczna.
– Donald Tusk teraz opowiada, że on w wieku emerytalnego nie podwyższy, jeżeli będzie znowu rządził. Rodzi się pytanie: któremu Donaldowi Tuskowi należy wierzyć? Czy temu, który w 2011 roku nie zapowiadał podwyższenia wieku emerytalnego i ten wiek emerytalny wbrew społeczeństwu podwyższył; czy teraz temu Tuskowi który mówi, że wieku nie podwyższy i faktycznie tego nie zrobi? – pytał Smoliński.


Poseł z Kociewia przypomina też, że w czasach rządu koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przez 8 lat podniesiono najniższą emeryturę o około 44% – z 524 do 757 złotych.
– Natomiast w ciągu 7 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości będziemy mieli podwyżkę od marca tego roku o 91% w stosunku do 2015 roku. Średnia przewidywana najniższa emerytura na rękę, która będzie wypłacona w 2023 roku łącznie z 13 i 14 emeryturą to będzie 1648 zł – wyliczał Kazimierz Smoliński.

źródło radiogdansk.pl

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież