Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Niemiecka zbrodnia w sztutowskim lesie

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
niedziela, 08 stycznia 2023 17:18

Gdańscy patrioci, działacze polskich organizacji kulturalno-sportowych zostali rozstrzelani w dwóch egzekucjach 11 stycznia i 22 marca w Wielki Piątek 1940 roku.


1 września o świcie aresztowani i osadzeni w Victoria Schule, przygotowanym wcześniej więzieniu przeszli gehennę. Na drugi dzień po bestialskich przesłuchaniach pierwsza 150. osobowa grupa przewieziona została do obozu Stutthof. W styczniu 1940 roku policyjny doraźny sąd (Standgericht) w ramach realizacji „Intelligenzaktion” w obecności komendanta obozu Maksa Paulego, skazał ich przez rozstrzelanie na śmierć. Egzekucja odbyła się w mroźny poranek 2 km od obozu w sztutowskim lesie. Rozstrzelania dokonali niemieccy sąsiedzi z Selbstschutzu. Wśród 89 rozstrzelanych Polaków byli między innymi: dziennikarz „Gazety Gdańskiej” Wśród 89 rozstrzelanych Polaków byli między innymi: dziennikarz „Gazety Gdańskiej” Wilhelm Grimsmann, jego syn Zygmunt oraz ks. Franciszek Rogaczewski, ks. Bronisław Komorowski, ks. Bernard Wiecki, ks. Władysław Szymański, ks. Marian Górecki, poseł Antoni Lendzion, prof. Henryk Pniewski, dr Franciszek Kręcki, kmdr Tadeusz Ziółkowski, kmdr Jan Zdeb.

alt


Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ukazała się najnowsza, dawno oczekiwana publikacja dr Danuty Drywy z Muzeum Stutthof w Sztutowie zatytułowana „Polska Matką naszą… Zbrodnia na Polakach z Wolnego Miasta Gdańska w obozie Stutthof w 1940 roku”. Publikacja ukazała się przy wsparciu dwóch polskich koncernów związanych z Pomorzem: Energa i Grupa Orlen.

alt


11 stycznia mijają 83 lata od tego tragicznego wydarzenia, zbrodni przygotowanej w dwóch egzekucjach, bo przypomnę, że drugie rozstrzelanie polskich patriotów odbyło się w Wielki Piątek 22 marca 1940 roku, zginęło wówczas 22 i 67 działaczy polskich organizacji społeczno-kulturalnych i sportowych. Zbrodnia zaplanowana musiała być o wiele wcześniej, bowiem już pod koniec maja 1939 roku w Gdańsku rozpoczęto przygotowywanie specjalnych list Polaków ściganych listem gończym (Listy proskrypcyjne). Duży udział w przygotowaniach tych list mieli niemieccy konfidenci działający na terenie Gdańska. W dniu włączenia Wolnego Miasta Gdańska do Rzeszy rozpoczął działalność przemianowany ze średniej szkoły dla dziewcząt przejściowy obóz cywilny dla Polaków tzw. Victoria Schule w centrum Gdańska. Zadaniem obozu było przejściowe uwięzienie Polaków przed transportem ich do powstającego na Żuławach w delcie Wisły obozu Stutthof.

alt


Dziś zupełnie niezrozumiała jest cisza panująca wokół tej publikacji. Oczekiwana od dawna tak ważna dla historii Pomorza książka ukazuje się bez jakiejkolwiek szerszej informacji. Książka, która po raz pierwszy w tak szerokim kontekście publikuje kulisy tej niemieckiej zbrodni na polskich patriotach z Wolnego Miasta Gdańska. Książka o ludziach, którzy nigdy nie pogodzili się z niemiecka dominacją w Gdańsku.


Widzimy co dziś dzieje się ze stadionem Gedanii, miejscem zbiórek gdańskich Polaków w WMG, którzy swobodnie mogli mówić w ojczystym języku bez obawy ataku niemieckich bojówek na ludzi mówiących po polsku. Mam wrażenie, że obecni właściciele obiektu spokojnie czekają na wyciszenie sprawy i w końcu dopną swego. Wszyscy wiemy o co chodzi.

alt

Błogosławiony Ksiądz Bronisław Komorowski


Powracając jednak do książki. 2 września 2022 roku w rocznicę uruchomienia obozu Stutthof „Gazeta Gdańska” opublikowała 16. stronicowe specjalne wydanie, poświęcone historii obozu. To ogólnopolskie media zauważyły tę niechlubna rocznicę, a przy okazji, tę publikację i dość szeroko o niej informowały. Dziś książka dr Danuty Drywy przechodzi niezauważona, ale to gdańska specyfika, gdyby to było wznowienie Guntera Grassa to co innego. Publikacja gdańskiej historyk zapewne stanie się niebawem nieosiągalna, zastanawiający jest jej bardzo mały nakład. Czyżby muzeum brakowało środków na publikację? Tym bardziej widać, że książka uzyskała finansowe wsparcie z zewnątrz.


Nie ulega wątpliwości, że ta tragedia tkwi głęboko w pamięci. Śmierć elity gdańskich Polaków była wielki ciosem nie tylko dla rodzin. Co zadecydowało o ich śmierci, to że byli Polakami i śmieli należeć do Polskich organizacji kulturalnych i sportowych, że chodzili na zajęcia śpiewu i gimnastyki. Zakwalifikowano ich do grupy ”niebezpiecznego polskiego elementu”. Tak - byli patriotami bowiem nigdy nie pogodzili się z losem Polaków mieszkających pod zarządem niemieckiej polityki dominującej buty w Wolnym Mieście Gdańsku. Jedynym ich przewinieniem była wierność Ojczyźnie.

alt

Kamień upamiętniający zamordowanych Polaków


Książka dr Danuty Drywy „Polska matką naszą… Zbrodnia na Polakach z Wolnego Miasta Gdańska w obozie Stutthof w 1940 roku” jest świadectwem niemieckich zbrodni na Pomorzu, przywołuje wiele ciekawych listów i wspomnień osadzonych tam gdańszczan. W końcu przypomina te dwie tragiczne dla Gdańska daty 11 stycznia i 22 marca 1940 roku.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież