Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nadchodzi FALA. Nowy system przyniesie podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 stycznia 2023 19:52

Urządzenia owinięte folią, które od miesięcy widzimy w gdańskich autobusach i tramwajach, w końcu zaczną działać. 3 kwietnia zaczną się testy systemu FALA, dzięki któremu przejazdy na terenie Pomorza staną się prostsze i będą odbywały się w ramach jednej usługi.


System FALA jest jednym z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań w Europie. W jego skład mają wejść między innymi konta pasażerów, a także informacje o cenach biletów, trasach przejazdów autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów oraz rozkładach jazdy w całym regionie województwa pomorskiego.

Pomimo grudniowych zapewnień, że Gdańsk nie planuje podwyżek cen przejazdów komunikacją zbiorową, te wzrosną wraz z uruchomieniem FALI. Za bilet miesięczny, który w Gdańsku kosztuje obecnie 109 zł, od kwietnia zapłacimy 130 złotych. Pasażerowie korzystający z biletu miesięcznego wprowadzonego do aplikacji FALA będą jednak mogli liczyć na 10 proc. rabatu. Wymogiem utrzymania niższej stawki będzie zameldowanie się w pojeździe podczas rozpoczęcia podróży oraz odmeldowania po jej zakończeniu przez wybranie opcji „check in/out”. Tacy pasażerowie zapłacą za bilet miesięczny w Gdańsku 117 złotych. Ceny wzrosną też w Sopocie, Gdyni i Wejherowie.

W systemie będzie obowiązywał również 75-minutowy bilet metropolitalny, za który zapłacimy – w zależności od ilości przejechanych przystanków – od 4,80 do sześciu zł. Z kolei dla osób, które nie korzystają z komunikacji zbiorowej codziennie, przygotowano opcję biletu hybrydowego, czyli możliwość zakupu 20 biletów 75-minutowych. Pakiet będzie kosztować 96 złotych, więc za sztukę zapłacimy 4,8o zł. Do wyboru będzie też pakiet 40 biletów, który pozwoli obniżyć cenę o kolejne 30 groszy.


System ma być pomocny również dla przewoźników – pokaże im, jak wiele osób korzysta z konkretnej linii komunikacji zbiorowej, co pozwoli lepiej dostosować rozkłady i wielkość pojazdów do rzeczywistego zapotrzebowania – zwiększyć częstotliwość kursów na najbardziej obleganych trasach, a obniżyć ją tam, gdzie zainteresowanie okaże się znikome.


Przez pierwszy kwartał system będzie funkcjonował w fazie testów. Możliwe będą więc różnego rodzaje błędy, które oczywiście nie zostały zaplanowane przez twórców. Twórcy FALI planują kampanię informacyjną na jej temat w marcu. Chcą, aby przed wejściem w życie każdy zainteresowany mógł zapoznać się ze stworzonym przez nich systemem.

źródło radiogdansk.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież