“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Towarzyskie źródło pokaźnych przychodów - z promocji ECS do wodociągów

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 marca 2023 16:57

altŚrodowisko towarzysko-urzędnicze prezydent Gdańska zmajoryzowało skomunalizowaną spółkę SNG, od stycznia działającą jako Gdańskie Wodociągi S.A. - Pani prezydent nie konsultowała z opozycją niczego odnośnie rady nadzorczej Gdańskich Wodociągów – powiedział „Gazecie Gdańskiej” Przemysław Majewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.


W czasach gdańsko-francuskiego Saur Neptun Gdańsk (SNG) w radzie nadzorczej spółki zasiadało 7 osób. Na koniec ub.r.: urzędniczki Izabela Kuś i Iwona Bierut, radca prawny Krzysztof R. Kochanowski, wykonujący zawód w renomowanej gdańskiej kancelarii radców prawnych i były wiceminister Paweł Orłowski oraz trzech jej członków z Francji. Po przejęciu udziałów w spółce przez Miasto Francuzów zastąpiły osoby z najbliższego otoczenia prezydent Aleksandry Dulkiewicz.


W Gdańskich Wodociągach S.A. przewodniczącą rady nadzorczej jest skarbnik Miasta Gdańska, mająca dbać o stan miejskiej kasy, Izabela Kuś. Może zarobić w tym roku 134 tys. zł, podobnie jej zastępca.


Zasiadanie w Radzie Nadzorczej wiąże się z dobrymi zarobkami. Wynagrodzenia członków rady, w wykupionej za 43,7 mln zł od francuskiego Saur International, spółce komunalnej ustaliło 19 stycznia br. walne zgromadzenie akcjonariuszy.W 100 proc. jest to Gmina Miasta Gdańska - walne to prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która wydała zarządzenie ustalające kształtowanie wynagrodzeń członków Rady Nadzorczej „Gdańskie Wodociągi” S.A. I tak miesięczne wynagrodzenie członków Rady ustalono jako iloczyn przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat nagród z zysku, w czwartym kwartale roku poprzedniego), ogłoszonego przez GUS oraz mnożnika 1,5 (jeden i pięć dziesiątych). Oznacza to miesięczną wypłatę 10 448 zł za zasiadanie w tym gremium. Wynagrodzenie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej będzie o 10 proc. wyższe.


Zakres obowiązków spoczywających na członkach rady mógłby uzasadniać powołanie do spółki zaufanych współpracowników prezydent Gdańska. Ale jest to środowisko homogeniczne. Do rady nadzorczej GW trafił więc Piotr Kryszewski, wiceprezydent Gdańska odpowiedzialny za stan usług komunalnych. Razem z nim Danuta Janczarek, sekretarz Miasta, która zaczynała karierę w magistracie w 1988 roku jako szef Biura Miejskiej Rady Narodowej. Do rady Wodociągów prezydent Dulkiewicz powołała także Magdalenę Mistat, zastępczynię dyrektora ECS ds. komunikacji i strategii, mającą za sobą roczne doświadczenie w Radzie Nadzorczej Agencji Rozwoju Pomorza SA. Miała ona już miała okazję pracować z Aleksandrą Dulkiewicz, nim ta została prezydent Gdańska - w Dziale Promocji i PR ECS.


W radzie pozostała Iwona Bierut, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz Paweł Orłowski, były wiceprezydent Sopotu i wiceminister u Donalda Tuska w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, a w latach 2016–2018 członek zarządu województwa pomorskiego i radca Kochanowski.


Magistrat nie odpowiedział nam na pytania o przesłanki którymi kierowała się Prezydent Gdańska, gdy ustaliła stosunkowo wysokie wynagrodzenia dla członków Rady Nadzorczej Gdańskich Wodociągów, spółki, działającej na pozbawionym konkurencji rynku? Ani jakie   kryteria obowiązywały przy doborze członków nowej Rady Nadzorczej oraz co zdecydowało o wskazaniu Magdaleny Mistat do rady. Co ciekawe Piotr Kryszewski, w którego obowiązkach jest nadzór nad gospodarka komunalną, będzie pobierał wynagrodzenie za pracę w Radzie Nadzorczej "Gdańskich Wodociągów" i skasuje dwa razy: jako wiceprezydent, dbający o dobrobyt gdańszczan i jako lojalny członek rady nadzorczej.


Do kompetencji rady nadzorczej należy stały nadzór nad jej działalnością. Nowelizacja kodeksu spółek handlowych (weszła w życie 13 października 2022 r.) jasno określa, iż członkowie rady nadzorczej spółki kapitałowej zobowiązani dołożyć staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności oraz dochować lojalności wobec spółki.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież