W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Towarzyskie źródło pokaźnych przychodów - z promocji ECS do wodociągów

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 marca 2023 16:57

altŚrodowisko towarzysko-urzędnicze prezydent Gdańska zmajoryzowało skomunalizowaną spółkę SNG, od stycznia działającą jako Gdańskie Wodociągi S.A. - Pani prezydent nie konsultowała z opozycją niczego odnośnie rady nadzorczej Gdańskich Wodociągów – powiedział „Gazecie Gdańskiej” Przemysław Majewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.


W czasach gdańsko-francuskiego Saur Neptun Gdańsk (SNG) w radzie nadzorczej spółki zasiadało 7 osób. Na koniec ub.r.: urzędniczki Izabela Kuś i Iwona Bierut, radca prawny Krzysztof R. Kochanowski, wykonujący zawód w renomowanej gdańskiej kancelarii radców prawnych i były wiceminister Paweł Orłowski oraz trzech jej członków z Francji. Po przejęciu udziałów w spółce przez Miasto Francuzów zastąpiły osoby z najbliższego otoczenia prezydent Aleksandry Dulkiewicz.


W Gdańskich Wodociągach S.A. przewodniczącą rady nadzorczej jest skarbnik Miasta Gdańska, mająca dbać o stan miejskiej kasy, Izabela Kuś. Może zarobić w tym roku 134 tys. zł, podobnie jej zastępca.


Zasiadanie w Radzie Nadzorczej wiąże się z dobrymi zarobkami. Wynagrodzenia członków rady, w wykupionej za 43,7 mln zł od francuskiego Saur International, spółce komunalnej ustaliło 19 stycznia br. walne zgromadzenie akcjonariuszy.W 100 proc. jest to Gmina Miasta Gdańska - walne to prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która wydała zarządzenie ustalające kształtowanie wynagrodzeń członków Rady Nadzorczej „Gdańskie Wodociągi” S.A. I tak miesięczne wynagrodzenie członków Rady ustalono jako iloczyn przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat nagród z zysku, w czwartym kwartale roku poprzedniego), ogłoszonego przez GUS oraz mnożnika 1,5 (jeden i pięć dziesiątych). Oznacza to miesięczną wypłatę 10 448 zł za zasiadanie w tym gremium. Wynagrodzenie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej będzie o 10 proc. wyższe.


Zakres obowiązków spoczywających na członkach rady mógłby uzasadniać powołanie do spółki zaufanych współpracowników prezydent Gdańska. Ale jest to środowisko homogeniczne. Do rady nadzorczej GW trafił więc Piotr Kryszewski, wiceprezydent Gdańska odpowiedzialny za stan usług komunalnych. Razem z nim Danuta Janczarek, sekretarz Miasta, która zaczynała karierę w magistracie w 1988 roku jako szef Biura Miejskiej Rady Narodowej. Do rady Wodociągów prezydent Dulkiewicz powołała także Magdalenę Mistat, zastępczynię dyrektora ECS ds. komunikacji i strategii, mającą za sobą roczne doświadczenie w Radzie Nadzorczej Agencji Rozwoju Pomorza SA. Miała ona już miała okazję pracować z Aleksandrą Dulkiewicz, nim ta została prezydent Gdańska - w Dziale Promocji i PR ECS.


W radzie pozostała Iwona Bierut, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz Paweł Orłowski, były wiceprezydent Sopotu i wiceminister u Donalda Tuska w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, a w latach 2016–2018 członek zarządu województwa pomorskiego i radca Kochanowski.


Magistrat nie odpowiedział nam na pytania o przesłanki którymi kierowała się Prezydent Gdańska, gdy ustaliła stosunkowo wysokie wynagrodzenia dla członków Rady Nadzorczej Gdańskich Wodociągów, spółki, działającej na pozbawionym konkurencji rynku? Ani jakie   kryteria obowiązywały przy doborze członków nowej Rady Nadzorczej oraz co zdecydowało o wskazaniu Magdaleny Mistat do rady. Co ciekawe Piotr Kryszewski, w którego obowiązkach jest nadzór nad gospodarka komunalną, będzie pobierał wynagrodzenie za pracę w Radzie Nadzorczej "Gdańskich Wodociągów" i skasuje dwa razy: jako wiceprezydent, dbający o dobrobyt gdańszczan i jako lojalny członek rady nadzorczej.


Do kompetencji rady nadzorczej należy stały nadzór nad jej działalnością. Nowelizacja kodeksu spółek handlowych (weszła w życie 13 października 2022 r.) jasno określa, iż członkowie rady nadzorczej spółki kapitałowej zobowiązani dołożyć staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności oraz dochować lojalności wobec spółki.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież