O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nie tylko Pomaska i Aziewicz - Lotos kąskiem na sprzedaż...

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 29 grudnia 2022 16:20

altKiedy wiceminister Budzanowski zapowiadał sprzedaż kolejnej partii akcji Grupy Lotos firmie posiadającej dostęp do złóż ropy, a Kulczyk Investement w kooperacji z libijskim Tamoilem zgłosili swoje zainteresowanie, nikt z parlamentarzystów PO na te liberalne ekstrawagancje nie reagował.


Agnieszka Pomaska i Tadeusz Aziewicz, posłowie PO dziś donoszący do prokuratury w sprawie przejęcia Lotosu przez PKN Orlen, dwukrotnie, w marcu 2012 i styczniu 2013, głosowali za utrzymaniem prawa rządu do sprzedaży 53.19 proc. akcji gdańskiej spółki przez skarb państwa. - W istocie - mówi "Gazecie Gdańskiej" ówczesny poseł Andrzej Jaworski - 4 głosy zdecydowały 2 marca 2012, że ścieżka do niekontrolowanej sprzedaży Lotosu, w tym koncernom rosyjskim, została przez sejm skutecznie zakłócona.


W głosowaniu w marcu 2012 roku sejm decydował o dalszych losach obywatelskiego projektu ustawy, która przewidywała utrzymanie władztwa skarbu państwa nad większościowym pakietem akcji Grupy Lotos. To była odpowiedz środowiska "Solidarności", wspieranego przez polityków Prawa i Sprawiedliwości, na próby sprzedaży 53,19 proc. akcji inwestorom rosyjskim.


Wynik pierwszego głosowania przesądził, że projekt ustawy nie został odrzucony i trafił do sejmowej komisji. Za jego odrzuceniem, czyli zachowaniem w rękach ministra skarbu i rządu prawa do swobodnego obrotu akcjami gdańskiego koncernu, głosowało 215 posłów, za skierowaniem do prac w parlamencie - 219. Poza S. Lamczykiem, który wstrzymał się od głosu, pozostali pomorscy parlamentarzyści stanęli murem za premierem. To: L. Blanik, J. Borowczak, J. Budnik, I. Guzowska, K. Hall, K. Kłosin, J. Kozdroń, K. Plocke, T. Aziewicz, Z. Konwiński, S. Neumann, S. Nowak, A. Pomaska. Samego Tuska, podobnie jak wicepremiera W. Pawlaka, tego akurat dnia nie było w sejmie.


Za ochroną stanu posiadania skarbu państwa opowiedzieli się natomiast z Pomorza: A. Fotyga, A. Jaworski, L. Krasulski, J. Sellin, J. Śniadek, D. Arciszewska-Mielewczyk, M. Łopiński, J. Szczypińska - wszyscy Prawo i Sprawiedliwość. A także R. Biedroń i P. Bauć - z Ruchu Palikota, L. Miller z SLD oraz E. Kłopotek reprezentujący PSL na Pomorzu.


Zanim ostatecznie w styczniu 2013 sejm rozstrzygnął o odrzuceniu projektu obywatelskiego, rekomendacje w sprawie takiego rozstrzygnięcia wydała komisja skarbu A. Szejnfelda,a posłem referującym taką propozycje był Tadeusz Aziewicz. Także rząd Tuska w swojej opinii do projektu opowiedział się za jego odrzuceniem. Powoływano się na konstytucyjną odpowiedzialność ministra skarbu, opinie TSUE, swobodę obrotu gospodarczego, prawa akcjonariuszy, zaznaczając że rząd ma dość instrumentów,by chronić strategiczne interesy Polski. Zauważono, że "Grupa Lotos" nie "znajduje się na liście spółek o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa".


Do ostatecznego głosowania doszło 25 stycznia 2013 roku. Projekt obywatelski odrzucono większością dwóch głosów. Za było 224 posłów, przeciw 222. Donald Tusk, tym razem obecny na sali, głosował tak jak cały klub PO, w tym A. Pomaska i T. Aziewicz, dziś kłopoczący prokuraturę swoim doniesieniem... choć 3 lata wcześniej, w styczniu 2010 roku, gdy minister skarbu A. Grad sprzedawał 14 mln akcji Lotosu (10,8 proc ogółu) inwestorom finansowym żadnych obaw nie wyrażali.


Nadto po udanej sprzedaży wiceminister, późniejszy minister, Mikołaj Budzanowski powiadomił opinię publiczną, że zamiarem rządu jest kolejna wyprzedaż akcji Lotosu, najlepiej w ręce inwestorów mających dostęp do złóż ropy naftowej. Objawił się natychmiast Kulczyk Investement, który ogłosił, że w duecie z libijskim Tamoilem był gotów akcje Lotosu zagospodarować.


Doprowadzając do kooperacji z Saudi Aramaco, który posiada i złoża i unikalna technologie petrochemiczne, PKN Orlen pod zarządem zarządu Daniela Obajtka, dawne plany skutecznie zrealizował a kuratelę skarbu państwa nad aktywami strategicznymi umocnił.
Doniesienie Pomaskiej i Aziewicza byłoby przedmiotowe gdyby dotyczyło ich samych, ich premiera i ministrów skarbu.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież