Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nie tylko Pomaska i Aziewicz - Lotos kąskiem na sprzedaż...

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 29 grudnia 2022 16:20

altKiedy wiceminister Budzanowski zapowiadał sprzedaż kolejnej partii akcji Grupy Lotos firmie posiadającej dostęp do złóż ropy, a Kulczyk Investement w kooperacji z libijskim Tamoilem zgłosili swoje zainteresowanie, nikt z parlamentarzystów PO na te liberalne ekstrawagancje nie reagował.


Agnieszka Pomaska i Tadeusz Aziewicz, posłowie PO dziś donoszący do prokuratury w sprawie przejęcia Lotosu przez PKN Orlen, dwukrotnie, w marcu 2012 i styczniu 2013, głosowali za utrzymaniem prawa rządu do sprzedaży 53.19 proc. akcji gdańskiej spółki przez skarb państwa. - W istocie - mówi "Gazecie Gdańskiej" ówczesny poseł Andrzej Jaworski - 4 głosy zdecydowały 2 marca 2012, że ścieżka do niekontrolowanej sprzedaży Lotosu, w tym koncernom rosyjskim, została przez sejm skutecznie zakłócona.


W głosowaniu w marcu 2012 roku sejm decydował o dalszych losach obywatelskiego projektu ustawy, która przewidywała utrzymanie władztwa skarbu państwa nad większościowym pakietem akcji Grupy Lotos. To była odpowiedz środowiska "Solidarności", wspieranego przez polityków Prawa i Sprawiedliwości, na próby sprzedaży 53,19 proc. akcji inwestorom rosyjskim.


Wynik pierwszego głosowania przesądził, że projekt ustawy nie został odrzucony i trafił do sejmowej komisji. Za jego odrzuceniem, czyli zachowaniem w rękach ministra skarbu i rządu prawa do swobodnego obrotu akcjami gdańskiego koncernu, głosowało 215 posłów, za skierowaniem do prac w parlamencie - 219. Poza S. Lamczykiem, który wstrzymał się od głosu, pozostali pomorscy parlamentarzyści stanęli murem za premierem. To: L. Blanik, J. Borowczak, J. Budnik, I. Guzowska, K. Hall, K. Kłosin, J. Kozdroń, K. Plocke, T. Aziewicz, Z. Konwiński, S. Neumann, S. Nowak, A. Pomaska. Samego Tuska, podobnie jak wicepremiera W. Pawlaka, tego akurat dnia nie było w sejmie.


Za ochroną stanu posiadania skarbu państwa opowiedzieli się natomiast z Pomorza: A. Fotyga, A. Jaworski, L. Krasulski, J. Sellin, J. Śniadek, D. Arciszewska-Mielewczyk, M. Łopiński, J. Szczypińska - wszyscy Prawo i Sprawiedliwość. A także R. Biedroń i P. Bauć - z Ruchu Palikota, L. Miller z SLD oraz E. Kłopotek reprezentujący PSL na Pomorzu.


Zanim ostatecznie w styczniu 2013 sejm rozstrzygnął o odrzuceniu projektu obywatelskiego, rekomendacje w sprawie takiego rozstrzygnięcia wydała komisja skarbu A. Szejnfelda,a posłem referującym taką propozycje był Tadeusz Aziewicz. Także rząd Tuska w swojej opinii do projektu opowiedział się za jego odrzuceniem. Powoływano się na konstytucyjną odpowiedzialność ministra skarbu, opinie TSUE, swobodę obrotu gospodarczego, prawa akcjonariuszy, zaznaczając że rząd ma dość instrumentów,by chronić strategiczne interesy Polski. Zauważono, że "Grupa Lotos" nie "znajduje się na liście spółek o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa".


Do ostatecznego głosowania doszło 25 stycznia 2013 roku. Projekt obywatelski odrzucono większością dwóch głosów. Za było 224 posłów, przeciw 222. Donald Tusk, tym razem obecny na sali, głosował tak jak cały klub PO, w tym A. Pomaska i T. Aziewicz, dziś kłopoczący prokuraturę swoim doniesieniem... choć 3 lata wcześniej, w styczniu 2010 roku, gdy minister skarbu A. Grad sprzedawał 14 mln akcji Lotosu (10,8 proc ogółu) inwestorom finansowym żadnych obaw nie wyrażali.


Nadto po udanej sprzedaży wiceminister, późniejszy minister, Mikołaj Budzanowski powiadomił opinię publiczną, że zamiarem rządu jest kolejna wyprzedaż akcji Lotosu, najlepiej w ręce inwestorów mających dostęp do złóż ropy naftowej. Objawił się natychmiast Kulczyk Investement, który ogłosił, że w duecie z libijskim Tamoilem był gotów akcje Lotosu zagospodarować.


Doprowadzając do kooperacji z Saudi Aramaco, który posiada i złoża i unikalna technologie petrochemiczne, PKN Orlen pod zarządem zarządu Daniela Obajtka, dawne plany skutecznie zrealizował a kuratelę skarbu państwa nad aktywami strategicznymi umocnił.
Doniesienie Pomaskiej i Aziewicza byłoby przedmiotowe gdyby dotyczyło ich samych, ich premiera i ministrów skarbu.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież