O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kolejna afera z konsultacjami społecznymi w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 grudnia 2022 15:13

Nie pierwszy raz urzędnicy UM w Gdańsku, wsparci akceptacją i czynnym udziałem w tych bezprawnych działaniach, połączonych z wprowadzaniem opinii publicznej miasta w błąd przez Prezydentów Miasta Gdańska wspólnie pozbawiają rady dzielnic oraz organizacje pozarządowe ich praw obywatelskich.


Oto jeden z przykładów. 6 lat temu założyliśmy Stowarzyszenie Dolina Królewska w celu obrony architektonicznej dzielnicy Wrzeszcza Górny. Z założeniem także wsparcia w innych dzielnicach Gdańska.


Po rejestracji Stowarzyszenia poprosiliśmy o spotkanie w Prezydentem Gdańska o spotkanie konsultacyjne. Które doszło do skutku, już po pogięciu decyzji niekorzystnej dla mieszkańców, jesienią tego roku. Czyli po ponad 6 latach. Pan Prezydent Grzelak ograniczył udział przedstawicieli Stowarzyszenia, nadto wyprosił dziennikarza, który miał rejestrować zapis treści wypowiedzi dla kilkuset członków i zwolenników działań Stowarzyszenia.


UM Gdańska coraz bezczelniej ignoruje własne przepisy, oraz obietnice składane swoim mieszkańcom. *Apel Rady Dzielnicy Oliwa :”Od dłuższego czasu z niepokojem obserwujemy proces marginalizacji działalności naszej rady przez władze miejskie. Mimo że w zadaniach statutowych rad umieszczono punkt mówiący o zapewnieniu mieszkańcom udziału w sprawach związanych z funkcjonowaniem i rozwojem dzielnicy (punkt 2 statutu) oraz kolejny o umożliwieniu uczestnictwa społeczności lokalnych w rozstrzyganiu spraw związanych z interesem okołomiejskim, a mających wpływ na warunki życia w miejscu zamieszkania (punkt 3), przez nieprzychylność czynników wyższych lub zaniedbanie transparentności komunikacji między miastem Gdańsk a naszą radą w znacznym stopniu zostaliśmy pozbawieni możliwości wywiązywania się z tych statutowych zobowiązań.


W 2001 roku miasto wyrzuciło do kosza ponad 6000 głosów protestujący przeciwko sposobowi zagospodarowania i pasa nadmorskiego.


W sprawie przebiegu linii tramwajowej w ramach Nowej Politechnicznej doszło do wielu złamań praw mieszkańców ulic Getta, Fiszera, Migowskiej, Wileńskiej. Sygnalizowano to już od pierwszej prezentacji projektu – padła wtedy obietnica, że decyzje o wariancie przebiegu zdecyduje opinia z koreferatu prof. Jamroza z PG. Pan profesor, uczestniczący w tym spotkaniu stwierdził, że jego studencki lepiej przygotowaliby warianty połączenia tramwajowego z Moreny do Wrzeszcza. Nie na darmo powstała rezerwa komunikacyjna tzw Nowa Politechniczną, na której już przed 2 wojną wzmacniano drogi dla przejazdu tramwaju z Moreny do Placu Komorowskiego, skąd bardzo prosto można było połączyć przejazd z Przymorzem.


Koreferat powstał, pod nadzorem prof. Jamroza, a wzięło w jego tworzenia wielu specjalistów z PG, specjalistów od komunikacji. Miasto początkowo odmówiło obioru bez usunięcia akapitów niekorzystnych dla projektantów miejskich, finalnie za koreferat zapłacono, odebrano… ale nie wzięto go pod uwagę w podejmowaniu decyzji. Przekłamano tzw wagi wyboru, a pseudo-konsultacje miały sprawić wrażenie udziału społecznego w decyzjach podejmowanych przez władzę, a dotyczących terenów w mieście.
Koszty sporu z mieszkańcami wspomnianych ulic kosztują nas dużo pieniędzy. Stowarzyszenie korzysta z adwokatów, miasto korzysta z nich również. Też za nasze pieniądze, wpłacane do budżetu.


Ostatnie działania miasta dot przebiegu linii tramwajowej i zagospodarowania okolicznych terenów, ze wsparciem Rady Dzielnicy świadczą, że nie ma granic pozbawiania mieszkańców Gdańska ich praw, co do decyzji związanych z jakością ich mieszkania i życia. A każde zakłamanie wizualizacyjne jest dopuszczalne.


Dlaczego w przypadku konsultacji społecznych związanych z planowaną linią tramwajową Gdańsk Południe - Wrzeszcz wiceprezydent Piotr Grzelak ucieka od procedur prawnych, które władze miasta przyjęły same kilka lat temu?


Szczegóły manipulacji miasta: szef Rady Dzielnicy Gdańsk Górny, pan Koprowski podjął decyzję o ogłoszeniu konsultacji społecznych otoczenia linii tramwajowej, z włączeniem wjazdu tramwaju z ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego w Aleje Grunwaldzką, Tramwaj ma jechać z częstotliwością co 2 minuty (dwukierunkowo, ze skrętami w obie stromy ulicy Grunwaldzkiej). Praktycznie od ulicy Do Studzienki tramwaje mają skręcać w ul. Fiszera, potem, po kilkudziesięciu metrach w BGW, a na końcu w prawo lub lewo w Aleje Grunwaldzką. Proponuje się istny slalom tramwajowy, niszczący kompletnie architektoniczny wyraz przedwojennej dzielnicy.

alt

Widok na ulicę Bohaterów Getta Warszawskiego


Szkoda, że nie przypomniano sobie kolejkę linową, która jako pierwsi stworzyli z Morena do Gdańska, właśnie Gdańszczanie.


Wróćmy do łamania prawa. Decyzja o ogłoszeniu konsultacji społecznych przez Rade Dzielnicy Gdańsk Górny mogła zapaść jedynie po uchwale UM Gdańska lub Zarządzeniu Prezydenta Miasta. To są przepisy ustalone przez sam samorząd gdański. Dla stworzenia pozornej podkładki po praworządność urzędu miasta?


Takich działań prawnych dotyczących warsztatów nie było. Mimo to, w ramach tej oszukańczej konsultacji społecznej nazwanej warsztatami wzięli udział pan Wiceprezydent Grzelak, pan prof. Piotr Lorenc – Główny Architekt Miasta, wielu urzędników oraz pan Koprowski, pełniący od lat rolę w Zarządzie dzielnicy jak i dziennikarza, komentującego działania miasta i decyzji podejmowanych przez Rady Dzielnicy. Równocześnie podczas tych warsztatów kolejny raz pokazano zmanipulowane wizualizacje przebiegu tramwaju i odległości torów od budynków, pomijające trakcje pojazdów i wiele innych nieprawidłowości. Kompletnie także ignorując zagrożenie katastrofą budowlaną, o której pisze firmy INGEO, robiąca na zlecenie urzędników miasta inwentaryzację posadowienia budynków.


Pieniądze wydane dotychczas na pseudo konsultacje, zafałszowane wizualizacje, nieużyte koreferaty itp. sięgają dziesiątek tysięcy, o ile nie milionów. Trzeba będzie poprosić fachowców o rozlicznie zasadności podobnych wydatków. Nie zwalnia to jednak nas, mieszkańców miasta od zdecydowanego wymogu zachowania naszych praw do podejmowania decyzji w wprawach istotnych dla podtrzymania właściwych warunków zamieszkania, zgodnie z przysługującymi nam prawami. Dość samowoli urzędniczej i łamania prawa.


Wspólnie z Michałem Błautem, jako Zarząd Stowarzyszenia, skierowaliśmy apel do społeczeństwa, Urzędu Miasta i dziennikarzy:

Ponury obraz gdańskiej demokracji! Już na pierwszym spotkaniu urzędnicy arbitralnie odrzucili postulaty mieszkańców ul. Bohaterów Getta Warszawskiego dotyczące konsultacji, które w żadnej mierze nie kolidowały z celem konsultacji. Pozbawiono ich nie tylko prawa do decydowania, ale nawet publicznego debatowania, o sprawach swojej okolicy. Poza kwestiami formalnymi powstaje pytanie zasadnicze - o wiarygodność i uczciwość urzędników i polityków (oraz dziennikarzy i przedstawicieli świata nauki) zaangażowanych w przygotowanie tego - nie wahamy się powiedzieć - planowo przygotowanego oszustwa. Tak obecnie wygląda w Gdańsku demokracja! Jest fasadowa, a władze uciekają się do działań bezprawnych.

W minionych latach w Gdańsku miało już miejsce fałszerstwo konsultacji społecznych Budżetu Obywatelskiego dokonane na masową skalę. Najpierw skasowane zostały dziesiątki tysięcy głosów a potem przeprowadzono tzw. „dogłosowanie”, czyli jawnie sfałszowano procedurę głosowania w BO. W 2021 r. władze miasta wyrzuciły do kosza prawomocny wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania pasa nadmorskiego ,o czym wspominaliśmy wcześniej. O odbieraniu praw mieszkańców pisali radni z Oliwy.

Wzywamy władze Miasta Gdańska do natychmiastowego przerwania oszukańczych pseudo-konsultacji oraz publicznego wytłumaczenia, jak doszło do tak skandalicznej próby fałszowania procedury przeprowadzania konsultacji społecznych w Gdańsku.

Tyle nasz apel. Nadal będziemy analizować kroki prawne w związku z brakiem dostępu do pełnej informacji na temat kosztów działań miasta, powodów zmiany warunków SIWS z pierwszego kontraktu na wariantowy projekt przebiegu linii tramwajowej, wycofania na dzień przed wydaniem decyzji środowiskowej na przebieg połączenia torowiska ulicy Grunwaldzkiej z wyjazdem tramwaju z ulicy Bohaterów Getta z wariantowego włączenia przejazdu z ulicy do Studzienki. Oraz kompletne zignorowanie zagrożenia katastrofą budowlaną przy zachowaniu przejazdu tramwaju przez BGW. To ostatnie to już rola dla prokuratury.


Dla mieszkańców oznacza to jedno : miasto zleci wykonawcy, oczywiście dedykowanemu tej inwestycji, obarczając pełną odpowiedzialnością finansową za skutki inwestycji. Firma może upaść – a mieszkańcy pozostaną ze stratami lub też z dramatem utraty nie tyko mienia, ale być może życia. Nic dziwnego, że na wielokrotne zadawane przez nas pytania jaki zabezpieczenie dla mieszkańców na podobne okoliczności zarezerwuje miasto - nigdy nie otrzymaliśmy innej odpowiedzi: miasto da stosowne zapisy w kontrakcie wykonawczym.

Małgorzata Fechner Puternicka

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież