Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dzik(i) Gdańsk

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 stycznia 2023 18:02

Do Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Straży Miejskiej, a także Rad Osiedlowych i Spółdzielni Mieszkaniowych nieustanne wpływają skargi gdańszczan dotyczące obecności dzików na osiedlach.


W grudniu odbyło się kolejne polowanie, którego celem było zahamowanie ekspansji Afrykańskiego Pomoru Świń wśród tych dzikich zwierząt.


Jakie kroki podejmuje Pani Prezydent, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo? Co znajduje się w zakresie obowiązków Straży Miejskiej? W jaki sposób z nieproszonymi, zwierzęcymi lokatorami radzą sobie rady osiedlowe i spółdzielnie mieszkaniowe?


Stanowisko Miasta Gdańska
Na pytania o działania podejmowane w sprawie dzików na terenie Gdańska, odpowiada Inspektor Paulina Chełmińska, która w Referacie Prasowym Urzędu Miejskiego w Gdańsku jest odpowiedzialna za takie obszary, jak: ekologia i ochrona środowiska, przedsiębiorczość, komunikacja miejska, zamówienia wspólne, bezpieczeństwo publiczne, informatyzacja, promocja gospodarcza, turystyka oraz geodezja.


Jak twierdzi Inspektor, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku od lat prowadzi działania w kierunku redukowania dzików na obszarach gminnych. Nie dotyczy to jednak obwodów łowieckich.


Miasto prowadzi odstrzał redukcyjny. Formą walki z nieproszonymi lokatorami gdańskich osiedli jest również ustawienie poletek zaporowych, których zadaniem jest powstrzymanie dzików przed wejściem na obszary zabudowane.


Ile zgłoszeń dotyczących dzików wpływa do Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku w ciągu doby? Z uzyskanych informacji wynika, że dziennie jest to od 3 do 5 zgłoszeń. Dotyczą one zarówno samej obecności dzików na terenie miasta, jak i wyrządzonych przez nie szkód. Od pewnego czasu liczba zgłoszeń jest stała. Każde z nich zostaje przekazane do Straży Miejskiej lub dyżurującego myśliwego, w zależności od specyfiki zgłoszenia oraz miejsca, którego dotyczy. Jeśli jest to teren obwodu łowieckiego, przekazywane jest ono do odpowiedniego koła.


W granicach miasta mieści się kilka obwodów łowieckich. Podmiotami odpowiedzialnymi za te obszary są, właściwe dla danego miejsca, koła łowieckie. W przypadku jednego z obwodów jest to gdańskie Nadleśnictwo. Na obszarach obwodów łowieckich Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego nie może podejmować żadnych działań. Jak pisze Inspektor: „Jeżeli obecność dzika nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców lub uczestników ruchu drogowego, są one przepędzane poza miejsca zamieszkania podczas interwencji terenowych. Działania te są nierzadko bardzo trudne do zrealizowania przez wzgląd na gęstość zabudowy miejskiej, a także duży ruch uliczny”.


Inspektor Paulina Chełmińska podkreśla, że również sami mieszkańcy mogą przyczynić się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Najważniejszą rolę pełni tutaj niedokarmianie dzików oraz właściwe zabezpieczenie wiat śmietnikowych i pojemników na odpady.
Prezydent Gdańska wydała decyzję administracyjną dotyczącą odstrzału redukcyjnego na terenie miasta. Wszelkie działania w tym zakresie są prowadzone w porozumieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Celem podejmowanych kroków jest znaczne zmniejszenie populacji dzików, zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców. Kluczowa jest również kwestia wyeliminowania eskalacji Afrykańskiego Pomoru Świń. Inspektor podkreśla, że analogiczne działania, w postaci odstrzału sanitarnego, prowadzone są równolegle przez koła łowieckie, znajdujące się w obrębie miasta oraz w jego granicach administracyjnych. Koła łowieckie co roku otrzymują limit odstrzału, który ustala Wojewoda Pomorski.

alt


Działania Straży Miejskiej
Odpowiedzi na pytania skierowane do Straży Miejskiej w Gdańsku udziela Andrzej Hinz – Starszy Inspektor do spraw komunikacji społecznej. Wspomina on o zarządzeniu nr 1282/22 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 6 lipca 2022 r. w sprawie procedury postępowania z dzikimi zwierzętami w granicach administracyjnych miasta.


Z uzyskanych informacji wynika, że od początku października bieżącego roku do Straży Miejskiej w Gdańsku wpłynęło 120 zgłoszeń dotyczących obecności dzików na terenie miasta. Tego typu zawiadomienia można składać całodobowo drogą telefoniczną do Gdańskiego Centrum Kontaktu. Zgłoszenie można również przekazać do Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986 w godzinach 7:00 – 22:00. Zawiadomienia są także przyjmowane całodobowo, za pośrednictwem telefonu, w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego.


Na pytanie o to, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zajść z udziałem dzików i w jaki sposób pozbyć się ich z gdańskich osiedli, Inspektor odpowiada: „Żeby ograniczyć wizyty dzików na terenach miejskich, przede wszystkim nie należy ich dokarmiać i trzeba odpowiednio zabezpieczać pojemniki na odpady. Głównym powodem pojawiania się dzików w mieście jest łatwy dostęp do pożywienia. Zdarza się, że ludzie wyrzucają przez okno resztki jedzenia i tym samym ośmielają zwierzęta do częstszych wizyt. Dorosłe osobniki przyzwyczajają się do takiej sytuacji i przekazują swoje nawyki potomstwu. Dziki korzystają także z niewłaściwie zabezpieczonych pojemników na odpady i wygrzebują z nich resztki jedzenia. Kolejnym miejscem, gdzie dziki szukają pożywienia, są miejskie trawniki. Dziki rozkopują ziemię w poszukiwaniu pędraków, które stanowią dla nich źródło białka”.


Co zrobić gdy napotkamy to dzikie zwierzę? „W sytuacji, gdy zobaczymy na swojej drodze dzika przede wszystkim nie należy wpadać w panikę i wykonywać gwałtownych ruchów. Należy spokojnie oddalić się z tego miejsca. Jeżeli doszło już do spotkania, to najlepiej pozostać w bezruchu i poczekać aż osobnik się oddali. Dziki nie są drapieżnikami i atakują tylko w sytuacji zagrożenia albo jeżeli zostaną sprowokowane do ataku” – odpowiada Starszy Inspektor Andrzej Hinz.


Zaniepokojeni mieszkańcy
Kluczową kwestią, podnoszoną przy okazji tematu obecności dzików na gdańskich osiedlach, jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.


„Otrzymujemy masę zgłoszeń dotyczących dzików. Przynajmniej kilka w miesiącu” – pisze Bartosz Stefański – Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa. Jak podkreśla: „Rada Dzielnicy współpracuje w tym zakresie ze Strażą Miejską oraz Wydziałem Bezpieczeństwa”.


Radni starają się edukować mieszkańców w kwestii postępowania w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia poprzez: organizowanie spotkań z kołami łowieckimi, prelekcje w szkołach, informacje w gablotach Rady Dzielnicy oraz w osowskich mediach, a także poprzez roznoszenie ulotek. Nieocenione jest również wsparcie Straży Miejskiej, która przypomina mieszkańcom Osowej, jak zachowywać się w przypadku napotkania na swojej drodze dzika.


Wiele uwag dotyczących obecności dzikich zwierząt na osowskich osiedlach, możemy przeczytać na facebookowej grupie „Forum Osowa”. Dziki otrzymały tam nawet własną, humorystyczną nazwę: „owczarek osowski”.


Problem dzików na obszarze Miasta Gdańska jest nieustannie obecny. Oby szereg działań podejmowanych przez instytucje w celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa, okazał się skuteczny.

Blanka Kiesz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież