Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dzik(i) Gdańsk

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 stycznia 2023 18:02

Do Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Straży Miejskiej, a także Rad Osiedlowych i Spółdzielni Mieszkaniowych nieustanne wpływają skargi gdańszczan dotyczące obecności dzików na osiedlach.


W grudniu odbyło się kolejne polowanie, którego celem było zahamowanie ekspansji Afrykańskiego Pomoru Świń wśród tych dzikich zwierząt.


Jakie kroki podejmuje Pani Prezydent, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo? Co znajduje się w zakresie obowiązków Straży Miejskiej? W jaki sposób z nieproszonymi, zwierzęcymi lokatorami radzą sobie rady osiedlowe i spółdzielnie mieszkaniowe?


Stanowisko Miasta Gdańska
Na pytania o działania podejmowane w sprawie dzików na terenie Gdańska, odpowiada Inspektor Paulina Chełmińska, która w Referacie Prasowym Urzędu Miejskiego w Gdańsku jest odpowiedzialna za takie obszary, jak: ekologia i ochrona środowiska, przedsiębiorczość, komunikacja miejska, zamówienia wspólne, bezpieczeństwo publiczne, informatyzacja, promocja gospodarcza, turystyka oraz geodezja.


Jak twierdzi Inspektor, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku od lat prowadzi działania w kierunku redukowania dzików na obszarach gminnych. Nie dotyczy to jednak obwodów łowieckich.


Miasto prowadzi odstrzał redukcyjny. Formą walki z nieproszonymi lokatorami gdańskich osiedli jest również ustawienie poletek zaporowych, których zadaniem jest powstrzymanie dzików przed wejściem na obszary zabudowane.


Ile zgłoszeń dotyczących dzików wpływa do Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku w ciągu doby? Z uzyskanych informacji wynika, że dziennie jest to od 3 do 5 zgłoszeń. Dotyczą one zarówno samej obecności dzików na terenie miasta, jak i wyrządzonych przez nie szkód. Od pewnego czasu liczba zgłoszeń jest stała. Każde z nich zostaje przekazane do Straży Miejskiej lub dyżurującego myśliwego, w zależności od specyfiki zgłoszenia oraz miejsca, którego dotyczy. Jeśli jest to teren obwodu łowieckiego, przekazywane jest ono do odpowiedniego koła.


W granicach miasta mieści się kilka obwodów łowieckich. Podmiotami odpowiedzialnymi za te obszary są, właściwe dla danego miejsca, koła łowieckie. W przypadku jednego z obwodów jest to gdańskie Nadleśnictwo. Na obszarach obwodów łowieckich Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego nie może podejmować żadnych działań. Jak pisze Inspektor: „Jeżeli obecność dzika nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców lub uczestników ruchu drogowego, są one przepędzane poza miejsca zamieszkania podczas interwencji terenowych. Działania te są nierzadko bardzo trudne do zrealizowania przez wzgląd na gęstość zabudowy miejskiej, a także duży ruch uliczny”.


Inspektor Paulina Chełmińska podkreśla, że również sami mieszkańcy mogą przyczynić się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Najważniejszą rolę pełni tutaj niedokarmianie dzików oraz właściwe zabezpieczenie wiat śmietnikowych i pojemników na odpady.
Prezydent Gdańska wydała decyzję administracyjną dotyczącą odstrzału redukcyjnego na terenie miasta. Wszelkie działania w tym zakresie są prowadzone w porozumieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Celem podejmowanych kroków jest znaczne zmniejszenie populacji dzików, zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców. Kluczowa jest również kwestia wyeliminowania eskalacji Afrykańskiego Pomoru Świń. Inspektor podkreśla, że analogiczne działania, w postaci odstrzału sanitarnego, prowadzone są równolegle przez koła łowieckie, znajdujące się w obrębie miasta oraz w jego granicach administracyjnych. Koła łowieckie co roku otrzymują limit odstrzału, który ustala Wojewoda Pomorski.

alt


Działania Straży Miejskiej
Odpowiedzi na pytania skierowane do Straży Miejskiej w Gdańsku udziela Andrzej Hinz – Starszy Inspektor do spraw komunikacji społecznej. Wspomina on o zarządzeniu nr 1282/22 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 6 lipca 2022 r. w sprawie procedury postępowania z dzikimi zwierzętami w granicach administracyjnych miasta.


Z uzyskanych informacji wynika, że od początku października bieżącego roku do Straży Miejskiej w Gdańsku wpłynęło 120 zgłoszeń dotyczących obecności dzików na terenie miasta. Tego typu zawiadomienia można składać całodobowo drogą telefoniczną do Gdańskiego Centrum Kontaktu. Zgłoszenie można również przekazać do Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986 w godzinach 7:00 – 22:00. Zawiadomienia są także przyjmowane całodobowo, za pośrednictwem telefonu, w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego.


Na pytanie o to, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zajść z udziałem dzików i w jaki sposób pozbyć się ich z gdańskich osiedli, Inspektor odpowiada: „Żeby ograniczyć wizyty dzików na terenach miejskich, przede wszystkim nie należy ich dokarmiać i trzeba odpowiednio zabezpieczać pojemniki na odpady. Głównym powodem pojawiania się dzików w mieście jest łatwy dostęp do pożywienia. Zdarza się, że ludzie wyrzucają przez okno resztki jedzenia i tym samym ośmielają zwierzęta do częstszych wizyt. Dorosłe osobniki przyzwyczajają się do takiej sytuacji i przekazują swoje nawyki potomstwu. Dziki korzystają także z niewłaściwie zabezpieczonych pojemników na odpady i wygrzebują z nich resztki jedzenia. Kolejnym miejscem, gdzie dziki szukają pożywienia, są miejskie trawniki. Dziki rozkopują ziemię w poszukiwaniu pędraków, które stanowią dla nich źródło białka”.


Co zrobić gdy napotkamy to dzikie zwierzę? „W sytuacji, gdy zobaczymy na swojej drodze dzika przede wszystkim nie należy wpadać w panikę i wykonywać gwałtownych ruchów. Należy spokojnie oddalić się z tego miejsca. Jeżeli doszło już do spotkania, to najlepiej pozostać w bezruchu i poczekać aż osobnik się oddali. Dziki nie są drapieżnikami i atakują tylko w sytuacji zagrożenia albo jeżeli zostaną sprowokowane do ataku” – odpowiada Starszy Inspektor Andrzej Hinz.


Zaniepokojeni mieszkańcy
Kluczową kwestią, podnoszoną przy okazji tematu obecności dzików na gdańskich osiedlach, jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.


„Otrzymujemy masę zgłoszeń dotyczących dzików. Przynajmniej kilka w miesiącu” – pisze Bartosz Stefański – Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa. Jak podkreśla: „Rada Dzielnicy współpracuje w tym zakresie ze Strażą Miejską oraz Wydziałem Bezpieczeństwa”.


Radni starają się edukować mieszkańców w kwestii postępowania w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia poprzez: organizowanie spotkań z kołami łowieckimi, prelekcje w szkołach, informacje w gablotach Rady Dzielnicy oraz w osowskich mediach, a także poprzez roznoszenie ulotek. Nieocenione jest również wsparcie Straży Miejskiej, która przypomina mieszkańcom Osowej, jak zachowywać się w przypadku napotkania na swojej drodze dzika.


Wiele uwag dotyczących obecności dzikich zwierząt na osowskich osiedlach, możemy przeczytać na facebookowej grupie „Forum Osowa”. Dziki otrzymały tam nawet własną, humorystyczną nazwę: „owczarek osowski”.


Problem dzików na obszarze Miasta Gdańska jest nieustannie obecny. Oby szereg działań podejmowanych przez instytucje w celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa, okazał się skuteczny.

Blanka Kiesz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież