Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Peloś" uhonorowany!

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 grudnia 2022 09:17

W Muzeum II Wojny wręczono medale „Reipublicae Memoriae Meritum”. Brązowym medalem został uhonorowany Grzegorz Pellowski, gdański rzemieślnik, mistrz cukiernictwa. Za osiągnięcia w krzewieniu patriotyzmu i pomocy młodzieżowym organizacjom patriotycznym uhonorował Go dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Wraz z Grzegorzem Pellowskim uhonorowany tym medalem został także Andrzej Wardziak, społecznik i radny gdańskiej dzielnicy Siedlce. Medal otrzymał za organizowanie od 2011 roku Siedleckiej Parady Niepodległości.


Medal„Reipublicae Memoriae Meritum” jest przyznawany instytucjom, organizacjom lub osobom fizycznym, które pracują na rzecz zachowania pamięci o najnowszej historii Polski i zasługi w krzewieniu patriotyzmu.

22 grudnia 2022 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpoczęła się uroczysta gala, podczas której medalem „Reipublicae Memoriae Meritum” uhonorowano Grzegorza Pellowskiego i Andrzeja Wardziaka.

Medal został ustanowiony przez Instytut Pamięci Narodowej aby docenić tych wszystkich, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.

Odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Dr Karol Nawrocki podkreślił, że medal „Reipublicae Memoriae Meritum” jest przyznawany tym, którzy budują „republikę pamięci”, to wyróżnienie dla tych, którzy w kultywowaniu pamięci historycznej upatrują jeden z fundamentów naszego narodowego trwania, wspólnoty i tożsamości.

alt

Dr Karol Nawrocki, Adam Wardziak, Grzegorz Pellowski


Na jednej stronie medalu jest godło polskie z 1918 roku, na drugiej zaś fragment cytatu Naczelnika Państwa Polskiego.

alt


Marszałek Józef Piłsudski powiedział (…): „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem, a staje się zbiorowością ludzi zamieszkujących dane terytorium”. Nasi dzisiejsi bohaterowie, pan Grzegorz Pellowski i Andrzej Wardziak z całą pewnością na swoich odcinkach budują republikę pamięci - zakończył swoją laudację prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Pierwszy z naszych odznaczonych - kontynuował dr Karol Nawrocki, pan Grzegorz Pellowski, to legenda cechu cukiernictwa (…) Od wielu lat wychodzi poza swoją strefę komfortu, wspiera od lat społeczną działalność na rzecz historii, przypomina o żołnierzach podziemia antykomunistycznego (…).

alt


Andrzej Wardziak to działacz społeczny, radny dzielnicy Siedlce. Od 11 lat jest motorem i sercem Siedleckiej Parady Niepodległości. Jest to dzieło unikatowe także w skali całej Polski, bowiem ulica Kartuska zawsze 11 listopada wypełnia się biało-czerwonymi flagami dla wspólnego świętowania polskości. Jest to jedyna dzielnicowa parada w całej Polsce


Sylwetki nagrodzonych:
Grzegorz Pellowski – właściciel znanej gdańskiej cukierni-piekarni. Od wielu lat wspiera finansowo inicjatywy patriotyczne, m.in.: organizację Drogi Krzyżowej Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. W znaczący sposób przyczynił się do organizacji 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, poprzez dostarczenie pieczywa i ciast na ognisko powstańcze, które zgromadziło blisko 200 osób.

alt

Grzegorz Pellowski z córką Karoliną i wnuczką Zosią


W czasie poszukiwań miejsca pochówku Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku zadbał o jedzenie i napoje dla kilkunastu osób pracujących przy wykopaliskach. Wspomagał Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku w 2022 r. w czasie spaceru po Cmentarzu Łostowickim śladem powstańców warszawskich – przekazał ciasta dla uczestników.

Gdański piekarz Grzegorz Pellowski otrzymał medal od prezesa IPN Karola Nawrockiego za "budowanie republiki pamięci". Piekarz wspiera Młodzież Wszechpolską i był członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika prałata Henryka Jankowskiemu, który został obalony po nieuprawnionych oskarżeniach o pedofilię.


Andrzej Wardziak – współtwórca i główny organizator Siedleckiej Parady Niepodległości organizowanej od 2011 r. z okazji obchodów Święta Niepodległości. Parady cieszą się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej, szczególnie młodzieży szkolnej – zwykle bierze w nich udział ok. 500 osób.

Obchody Święta Niepodległości na dobre przyjęły się w społeczności lokalnej Gdańska-Siedlce. Paradom towarzyszą wieczorki patriotyczne, przywracana jest dzięki temu pamięci historyczna. W latach 2010-2014 Andrzej Wardziak był organizatorem spotkań historycznych w kościołach dzielnicy Siedlce – we współpracy z gdańskim oddziałem IPN. W 2022 r. inicjator pomysłu upamiętnienia wybitnych mieszkańców dzielnicy Siedlce. Od 5 lat jest pracownikiem działu Wydarzeń Kulturalnych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
- Mam wiele wyróżnień, ale to jest wyjątkowe. Będzie zajmowało szczególne miejsce w mojej pamięci i kolekcji, bo to odznaczenie za Polskę, za patriotyzm. Chciałbym za nie podziękować, bo nigdy nie spodziewałem się, że spotka mnie coś takiego - powiedział po uroczystości Grzegorz Pellowski.

POPI

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież