Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

"Peloś" uhonorowany!

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 grudnia 2022 09:17

W Muzeum II Wojny wręczono medale „Reipublicae Memoriae Meritum”. Brązowym medalem został uhonorowany Grzegorz Pellowski, gdański rzemieślnik, mistrz cukiernictwa. Za osiągnięcia w krzewieniu patriotyzmu i pomocy młodzieżowym organizacjom patriotycznym uhonorował Go dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Wraz z Grzegorzem Pellowskim uhonorowany tym medalem został także Andrzej Wardziak, społecznik i radny gdańskiej dzielnicy Siedlce. Medal otrzymał za organizowanie od 2011 roku Siedleckiej Parady Niepodległości.


Medal„Reipublicae Memoriae Meritum” jest przyznawany instytucjom, organizacjom lub osobom fizycznym, które pracują na rzecz zachowania pamięci o najnowszej historii Polski i zasługi w krzewieniu patriotyzmu.

22 grudnia 2022 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpoczęła się uroczysta gala, podczas której medalem „Reipublicae Memoriae Meritum” uhonorowano Grzegorza Pellowskiego i Andrzeja Wardziaka.

Medal został ustanowiony przez Instytut Pamięci Narodowej aby docenić tych wszystkich, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.

Odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Dr Karol Nawrocki podkreślił, że medal „Reipublicae Memoriae Meritum” jest przyznawany tym, którzy budują „republikę pamięci”, to wyróżnienie dla tych, którzy w kultywowaniu pamięci historycznej upatrują jeden z fundamentów naszego narodowego trwania, wspólnoty i tożsamości.

alt

Dr Karol Nawrocki, Adam Wardziak, Grzegorz Pellowski


Na jednej stronie medalu jest godło polskie z 1918 roku, na drugiej zaś fragment cytatu Naczelnika Państwa Polskiego.

alt


Marszałek Józef Piłsudski powiedział (…): „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem, a staje się zbiorowością ludzi zamieszkujących dane terytorium”. Nasi dzisiejsi bohaterowie, pan Grzegorz Pellowski i Andrzej Wardziak z całą pewnością na swoich odcinkach budują republikę pamięci - zakończył swoją laudację prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Pierwszy z naszych odznaczonych - kontynuował dr Karol Nawrocki, pan Grzegorz Pellowski, to legenda cechu cukiernictwa (…) Od wielu lat wychodzi poza swoją strefę komfortu, wspiera od lat społeczną działalność na rzecz historii, przypomina o żołnierzach podziemia antykomunistycznego (…).

alt


Andrzej Wardziak to działacz społeczny, radny dzielnicy Siedlce. Od 11 lat jest motorem i sercem Siedleckiej Parady Niepodległości. Jest to dzieło unikatowe także w skali całej Polski, bowiem ulica Kartuska zawsze 11 listopada wypełnia się biało-czerwonymi flagami dla wspólnego świętowania polskości. Jest to jedyna dzielnicowa parada w całej Polsce


Sylwetki nagrodzonych:
Grzegorz Pellowski – właściciel znanej gdańskiej cukierni-piekarni. Od wielu lat wspiera finansowo inicjatywy patriotyczne, m.in.: organizację Drogi Krzyżowej Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. W znaczący sposób przyczynił się do organizacji 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, poprzez dostarczenie pieczywa i ciast na ognisko powstańcze, które zgromadziło blisko 200 osób.

alt

Grzegorz Pellowski z córką Karoliną i wnuczką Zosią


W czasie poszukiwań miejsca pochówku Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku zadbał o jedzenie i napoje dla kilkunastu osób pracujących przy wykopaliskach. Wspomagał Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku w 2022 r. w czasie spaceru po Cmentarzu Łostowickim śladem powstańców warszawskich – przekazał ciasta dla uczestników.

Gdański piekarz Grzegorz Pellowski otrzymał medal od prezesa IPN Karola Nawrockiego za "budowanie republiki pamięci". Piekarz wspiera Młodzież Wszechpolską i był członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika prałata Henryka Jankowskiemu, który został obalony po nieuprawnionych oskarżeniach o pedofilię.


Andrzej Wardziak – współtwórca i główny organizator Siedleckiej Parady Niepodległości organizowanej od 2011 r. z okazji obchodów Święta Niepodległości. Parady cieszą się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej, szczególnie młodzieży szkolnej – zwykle bierze w nich udział ok. 500 osób.

Obchody Święta Niepodległości na dobre przyjęły się w społeczności lokalnej Gdańska-Siedlce. Paradom towarzyszą wieczorki patriotyczne, przywracana jest dzięki temu pamięci historyczna. W latach 2010-2014 Andrzej Wardziak był organizatorem spotkań historycznych w kościołach dzielnicy Siedlce – we współpracy z gdańskim oddziałem IPN. W 2022 r. inicjator pomysłu upamiętnienia wybitnych mieszkańców dzielnicy Siedlce. Od 5 lat jest pracownikiem działu Wydarzeń Kulturalnych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
- Mam wiele wyróżnień, ale to jest wyjątkowe. Będzie zajmowało szczególne miejsce w mojej pamięci i kolekcji, bo to odznaczenie za Polskę, za patriotyzm. Chciałbym za nie podziękować, bo nigdy nie spodziewałem się, że spotka mnie coś takiego - powiedział po uroczystości Grzegorz Pellowski.

POPI

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież