Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Peloś" uhonorowany!

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 grudnia 2022 09:17

W Muzeum II Wojny wręczono medale „Reipublicae Memoriae Meritum”. Brązowym medalem został uhonorowany Grzegorz Pellowski, gdański rzemieślnik, mistrz cukiernictwa. Za osiągnięcia w krzewieniu patriotyzmu i pomocy młodzieżowym organizacjom patriotycznym uhonorował Go dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Wraz z Grzegorzem Pellowskim uhonorowany tym medalem został także Andrzej Wardziak, społecznik i radny gdańskiej dzielnicy Siedlce. Medal otrzymał za organizowanie od 2011 roku Siedleckiej Parady Niepodległości.


Medal„Reipublicae Memoriae Meritum” jest przyznawany instytucjom, organizacjom lub osobom fizycznym, które pracują na rzecz zachowania pamięci o najnowszej historii Polski i zasługi w krzewieniu patriotyzmu.

22 grudnia 2022 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpoczęła się uroczysta gala, podczas której medalem „Reipublicae Memoriae Meritum” uhonorowano Grzegorza Pellowskiego i Andrzeja Wardziaka.

Medal został ustanowiony przez Instytut Pamięci Narodowej aby docenić tych wszystkich, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.

Odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Dr Karol Nawrocki podkreślił, że medal „Reipublicae Memoriae Meritum” jest przyznawany tym, którzy budują „republikę pamięci”, to wyróżnienie dla tych, którzy w kultywowaniu pamięci historycznej upatrują jeden z fundamentów naszego narodowego trwania, wspólnoty i tożsamości.

alt

Dr Karol Nawrocki, Adam Wardziak, Grzegorz Pellowski


Na jednej stronie medalu jest godło polskie z 1918 roku, na drugiej zaś fragment cytatu Naczelnika Państwa Polskiego.

alt


Marszałek Józef Piłsudski powiedział (…): „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem, a staje się zbiorowością ludzi zamieszkujących dane terytorium”. Nasi dzisiejsi bohaterowie, pan Grzegorz Pellowski i Andrzej Wardziak z całą pewnością na swoich odcinkach budują republikę pamięci - zakończył swoją laudację prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Pierwszy z naszych odznaczonych - kontynuował dr Karol Nawrocki, pan Grzegorz Pellowski, to legenda cechu cukiernictwa (…) Od wielu lat wychodzi poza swoją strefę komfortu, wspiera od lat społeczną działalność na rzecz historii, przypomina o żołnierzach podziemia antykomunistycznego (…).

alt


Andrzej Wardziak to działacz społeczny, radny dzielnicy Siedlce. Od 11 lat jest motorem i sercem Siedleckiej Parady Niepodległości. Jest to dzieło unikatowe także w skali całej Polski, bowiem ulica Kartuska zawsze 11 listopada wypełnia się biało-czerwonymi flagami dla wspólnego świętowania polskości. Jest to jedyna dzielnicowa parada w całej Polsce


Sylwetki nagrodzonych:
Grzegorz Pellowski – właściciel znanej gdańskiej cukierni-piekarni. Od wielu lat wspiera finansowo inicjatywy patriotyczne, m.in.: organizację Drogi Krzyżowej Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. W znaczący sposób przyczynił się do organizacji 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, poprzez dostarczenie pieczywa i ciast na ognisko powstańcze, które zgromadziło blisko 200 osób.

alt

Grzegorz Pellowski z córką Karoliną i wnuczką Zosią


W czasie poszukiwań miejsca pochówku Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku zadbał o jedzenie i napoje dla kilkunastu osób pracujących przy wykopaliskach. Wspomagał Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku w 2022 r. w czasie spaceru po Cmentarzu Łostowickim śladem powstańców warszawskich – przekazał ciasta dla uczestników.

Gdański piekarz Grzegorz Pellowski otrzymał medal od prezesa IPN Karola Nawrockiego za "budowanie republiki pamięci". Piekarz wspiera Młodzież Wszechpolską i był członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika prałata Henryka Jankowskiemu, który został obalony po nieuprawnionych oskarżeniach o pedofilię.


Andrzej Wardziak – współtwórca i główny organizator Siedleckiej Parady Niepodległości organizowanej od 2011 r. z okazji obchodów Święta Niepodległości. Parady cieszą się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej, szczególnie młodzieży szkolnej – zwykle bierze w nich udział ok. 500 osób.

Obchody Święta Niepodległości na dobre przyjęły się w społeczności lokalnej Gdańska-Siedlce. Paradom towarzyszą wieczorki patriotyczne, przywracana jest dzięki temu pamięci historyczna. W latach 2010-2014 Andrzej Wardziak był organizatorem spotkań historycznych w kościołach dzielnicy Siedlce – we współpracy z gdańskim oddziałem IPN. W 2022 r. inicjator pomysłu upamiętnienia wybitnych mieszkańców dzielnicy Siedlce. Od 5 lat jest pracownikiem działu Wydarzeń Kulturalnych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
- Mam wiele wyróżnień, ale to jest wyjątkowe. Będzie zajmowało szczególne miejsce w mojej pamięci i kolekcji, bo to odznaczenie za Polskę, za patriotyzm. Chciałbym za nie podziękować, bo nigdy nie spodziewałem się, że spotka mnie coś takiego - powiedział po uroczystości Grzegorz Pellowski.

POPI

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież